بازدید سایت : ۳۵۸۹۲
سقوط مرگبار از پل اتوبان تهران شمال؛

◄ استفاده از راهکار آمریکایی برای ممانعت از سقوط از پل اتوبان تهران شمال

علیرغم نصب توری ۶ متری این آمار به صفر نرسیده و روی پل شماره تلفن هایی اعلام شده که تلفن روانشناسانی است که روی پل حضور دارند تا شخص را از این عمل متصرف نمایند ولی این امر در سایر پل های این شهر و آمریکا اجرا نشده است.

استفاده از راهکار آمریکایی برای ممانعت از سقوط از پل اتوبان تهران شمال
تین نیوز

خبرهای منتشر شده در رسانه ها حکایت از آن دارد که بامداد روز شنبه 21 مرداد،  مرد جوانی که کنار اتوبوس پارک شده روی پل شماره ۶  اتوبان تهران شمال حضور داشت به دلیل نامشخصی قصد رفتن به سمت مخالف آزادراه را داشته اما ناگهان از فاصله موجود بین دو مسیر رفت و برگشت پل و ارتفاع ۸۰ متری به پایین پل سقوط کرد.

به گزارش تین نیوز، پس از انتشار این خبر، برخی کاربران شبکه های اجتماعی به نصب توری فلزی در پل گلدن گیت سانفرانسیسکو به دنبال رشد فزاینده خودکشی از این پل اشاره کردند و خواستار اقدامی مشابه در پل آزادراه تهران شمال و دیگر پل های با شرایط مشابه در ایران شدند.

اگرچه خدایار خاشع دبیر کمیته شرکت های سرمایه گذار در آزادراه ها در مورد این موضوع که در پل گلدن گیت سانفرانسیسکو به علت آمار خودکشی خیلی بالا دو طرف پل و بر روی هند ریل ، توری های بلند نصب شده است، تاکید کرد: هزینه اجرای توری در پل گلدن گیت حدود ۲۰۰ میلیون دلار گزارش شده که با توجه به آمار خودکشی حدود ۱۸۰۰ نفر قابل توجیه بوده است.

خاشع افزود: علیرغم نصب توری ۶ متری این آمار به صفر نرسیده و روی پل شماره تلفن هایی اعلام شده که تلفن روانشناسانی است که روی پل حضور دارند تا شخص را از این عمل متصرف نمایند ولی این امر در سایر پل های این شهر و آمریکا اجرا نشده است، چون هزینه و تبعات سنگینی دارد که طبعا در ایران هم قابل اجرا نیست.

بیشتر بخوانید:

مرگ دلخراش مسافر پس از سقوط از پل اتوبان تهران شمال/ قصوری صورت نگرفته است

با این حال بد نیست گزارش نصب توری در این پل را در سال مرداد ماه 1397 در دویچه وله فارسی منتشر شده مجددا بخوانیم:

« پل گلدن گیت در سانفرانسیسکو تنها برای گردشگران پرجاذبه نیست، افرادی که قصد خودکشی دارند نیز از این پل برای تحقق هدفشان استفاده می کنند. اما رشد فزاینده خودکشی سبب شده تا با نصب توری فلزی مانعی جدی در این راه ایجاد شود.

پل گلدن گیت نماد شهر سانفرانسیسکو است و یکی از جذبه های گردشگری در آمریکا محسوب می شود. هر کس که از روی پل عبور می کند به تابلویی برخورد می کند که روی آن نوشته شده: «مشاوره برای شرایط بحرانی» در سطر بعدی شماره تلفنی درج شده و سرانجام این عبارت که «امید وجود دارد».

این تابلو آدمی را به یاد رکوردی می اندازد که هیچ کس در این شهر به آن افتخار نمی کند. از زمان افتتاح این پل در سال ۱۹۳۷ تا کنون بیش از ۱۷۰۰ نفر با پرتاب خود از این پل دست به خود کشی زده اند.

سال هاست که مسئولان برای جلوگیری از خودکشی شماره تلفنی را بر روی پل نصب کرده تا افراد در شرایط بحران روحی بتوانند به مرکزی زنگ بزنند و کمکی دریافت کنند. اما از آنجایی که این اقدام نتیجه مطلوب را در پی نداشت، حتی مامورانی را برای گشت زنی بر روی پل به کار گماشتند تا از خودکشی افراد جلوگیری کنند. آمار نشان می دهد که این تدبیر نیز به طور کافی نتیجه بخش نبوده است.

پائولو شوارتس یکی از مسئولان نگهداری گلدن گیت در این باره می گوید: «در حال حاضر افراد بیشتری نسبت به سال های گذشته به قصد خودکشی از پل پایین می پرند.»

به گفته شوارتش در سال ۲۰۱۸ ماموران توانستند از خود کشی ۲۸۰ نفر جلوگیری کنند، اما ۳۰ نفر با پرتاپ خود به پایین جان باختند.

افزایش نرخ خودکشی

حال مسئولان نگهداری از گلدن گیت با ابتکار تازه ای می خواهند از خودکشی افراد جلوگیری کنند. به گفته شوارتس  با نصب یک تور فلزی این امکان از افراد گرفته می شود که در شرایط بحرانی تصمیمی ناگهانی بگیرند و از پل به پایین بپرند.

او می افزاید: «این اقدام ابتکار تازه ای نیست از سال ۱۹۵۰ تا کنون مسئولان در پی نصب تور فلزی برای ناکام نهادن خودکشی افراد بوده اند. در آن زمان صحبت درباره خودکشی تابو بود، اما حال می دانیم که خودکشی معضلی اجتماعی است و شهروندان نیز با تغییر نگرش خود به این معضل خواهان جلوگیری از تکرار آن هستند.»

به گفته مرکز بهداشت و درمان آمریکا شمار کسانی که قصد خودکشی دارند در آمریکا سالانه رو به افزایش است. آمار نشان می دهد که نرخ خودکشی در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۵ درصد نسبت به سال ۱۹۹۹ رشد داشته است.

نصب تور فلزی

بنا به گفته مسئولان یک تور فلزی در فاصله ای شش متری زیر گلدن گیت مانع از خواهد شد که افراد خود را به پایین بیاندازند. این تور ضدزنگ است زیرا درجه رطوبت در این محل بسیار بالاست و رنگ تور در هماهنگی با رنگ گلدن گیت انتخاب شده است.

مقدمات کار برای نصب تور آغاز شده است. به گفته شوارتس مردم باید ببیند که اقدامات موثری برای جلوگیری از خودکشی در دستور کار است.

نصب تور فلزی تا ژانویه ۲۰۲۱ ادامه خواهد یافت. به گفته مسئولان هزینه نسب این تور حدود ۲۰۰ میلیون دلار است. مسئولان شهر امیدوارند که  این ابتکار از خودکشی افراد به طور جدی جلوگیری کند و "داستان غم انگیز" گلدن گیت برای همیشه پایان پذیرد.

پل گلدن گیت که شهر سانفرانسیسکو را به شمال ایالت کالیفرنیا وصل می کند در دهه ۳۰ قرن بیستم تنها با هزینه ای معادل ۳۵ میلیون دلار ساخته شد. طول گلدن گیت حدود ۱۳۰۰ متر و ارتفاع آن از سطح آب حدود ۶۷ متر است.»

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.