| کد خبر: 266489 |

◄ تحلیلی آماری بر افزایش قیمت اینترنت

بررسی اطلاعات مربوط به همسایگان ایران در این گزارش نشان می ­دهد، قیمت اینترنت ایران حتی نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه نیز گران­تر و بالاتر است.

تین نیوز

افزایش قیمت اینترنت در ایران با موافقت دولت، در حالی موجی از اعتراض و نارضایتی را به ­ویژه از سوی اقشار کم ­درآمد و کار و کسب­ های اینترنتی سبب شده است که براساس آمار و گزارش های بین­ المللی، قیمت اینترنت در جهان، روندی نزولی دارد.

سایت معتبر cable.co.uk  به عنوان مرجع اطلاعات اینترنت، با ردیابی قیمت داده اینترنت در بیش از 200 کشور جهان، در پنج سال اخیر جدول زیر را ارائه کرده است:

جدول قیمت اینترنت

جدول شماره یک: روند کاهشی قیمت اینترنت در جهان  منبع: cable.co.uk

همان طور که جدول نشان می ­دهد در بازه زمانی پنج ساله از سال 2019 تا سال 2023 میلادی، شاهد سقوط شدید قیمت اینترنت از بیش از هشت دلار به ازای هر یک گیگ به کمتر از 3 دلار هستیم. به عبارتی قیمت اینترنت جهانی در پنج سال گذشته، بیش از سه برابر کاهش داشته است.

براساس گزارش این سایت، که حاصل بررسی داده­ ها و اطلاعات اینترنت بیش از 200 کشور جهان است، میانگین قیمت جهانی اینترنت در سال 2023 میلادی 2.61 دلار بوده است که قیمت اینترنت ایران با 1.5 دلار به ازای هر گیگ، در میانه جدول قرار دارد.

کدام کشورها ارزان­ترین اینترنت را دارند؟

بررسی اطلاعات و گزارش این سایت نشان می­ دهد رژیم اشغال­گر صهیونیستی (اسرائیل) با دو سنت (یک هزار تومان)  به ازای هر یک گیگ اینترنت، ارزان­ترین اینترنت جهان را ارائه می­ کند. پس از اسرائیل، ایتالیا و فیجی ( چهار هزار و 500 تومان )، سان­مارینو ( پنج هزار تومان ) و کامبوج ( 6 هزار تومان) ارزان­ترین کشورهای جهان در ارائه اینترنت هستند.

گران­ترین کشورها؟

کشورهای زیمبابوه با 44 دلار، جزایر فیکلند با 41 دلار، سنت هلن با 40 دلار ، سودان شمالی با 23 دلار و توکالو با 17 دلار، یمن با 16 دلار ، ترکمنستان و آفریقای مرکزی با 11 دلار، گران­ترین اینترنت های جهان را دارند. گران­ترین اینترنت در کشورهای اروپایی را نیز کشور سوئیس با قیمت 7.29 دلار به ازای هر یک گیگ ارائه می­ کند.

قیمت اینترنت در برخی از کشورهای مهم

بررسی گزارش سایت cable.co.uk درباره برخی از کشورهای مهم جهان نشان می ­دهد، فرانسه ارزان­ترین کشور اروپایی در ارائه اینترنت است که هر یک گیگ را به قیمت 0.2 دلار معادل 10 هزار تومان عرضه می ­کند و در جایگاه نهم ارزان­ترین کشورهای جهان قرار دارد.

چین در جایگاه بیست ­و هشتم (با 0.38 دلار) ، برزیل در جایگاه سی­ و دوم (با 0.4 دلار) ، استرالیا در جایگاه سی و نهم (با 0.44 دلار) ، اسپانیا در جایگاه چهل­ و دوم (با 0.48 دلار) ، انگلستان در جایگاه پنجاه­ و هشتم (با 0.62 دلار)،  آرژانتین در جایگاه صد ­و چهارم (با 1.11 دلار) ، هلند در جایگاه صد و سی­ و هفتم (با 1.61 دلار)، آلمان در جایگاه صد و شصت­ و سوم (با 2.14 دلار) ، سوئد در جایگاه صد ­و هفتادم (با 2.33 دلار) ، ژاپن در جایگاه دویست­ و یکم (با 3.48 دلار) ، کانادا در جایگاه دویست ­و شانزدهم (با 5.37 دلار) و آمریکا در جایگاه دویست­ و نوزدهم (با 6 دلار) قرار دارند.

قیمت اینترنت در مناطق مختلف جهان

بررسی قیمت اینترنت در مناطق مختلف جهان نشان می ­دهد، کشورهای شمال آفریقا با میانگین قیمت 0.86 دلار، ارزان­ترین منطقه اینترنتی جهان و آمریکای شمالی با میانگین 5 دلار گران­ترین منطقه هستند. کشورهای آسیایی با میانگین 1.1 دلار، اروپای شرقی با میانگین 1.27 دلار، آمریکای مرکزی با میانگین 1.5 دلار، کشورهای CIS (آسیای میانه و روسیه، اوکراین، بلاروس و مولداوی) با میانگین 1.8 دلار، کشورهای بالتیک با میانگین 1.87 دلار، اروپای غربی با میانگین 2.08 دلار،  کشورهای منطقه کارائیب با میانگین 2.15 دلار، اقیانوسیه با میانگین 3.72 دلار، آمریکای جنوبی با میانگین 3.74 دلار دیگر مناطق قیمتی جهان در اینترنت هستند.

 وضعیت همسایگان ایران

بررسی اطلاعات مربوط به همسایگان ایران در این گزارش نشان می ­دهد، قیمت اینترنت ایران حتی نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه نیز گران­تر و بالاتر است. براساس این گزارش، ایران در حالی در رتبه صدوبیست و هشتم ارزان­ترین اینترنت جهان ایستاده ­است که کشورهای پاکستان (رتبه 6 )، روسیه (رتبه 15)،  ترکیه (رتبه 38) ، کویت (رتبه 47)،  ارمنستان (رتبه 88) ، افغانستان (رتبه 92) ، عراق (رتبه 97)، بحرین (رتبه 121) و عربستان (رتبه 126 ) در شرایطی بهتر از ایران قرار دارند. همچنین کشورهای آذربایجان (رتبه 146) ، عمان (رتبه 159) ، قطر (رتبه 174) ، امارات متحده عربی (رتبه 211) و ترکمنستان (رتبه 231) در وضعیتی بدتر از ایران هستند. (رتبه بالاتر به معنای اینترنت گران­تر است.)

سرعت اینترنت و پهنای باند

وضعیت قیمتی اینترنت در ایران در حالی جزو کشورهای گران جهان است که سرعت اینترنت و کیفیت آن در ایران همراه با فیلترینگ شدیدی که روی سایت­ های بین­ المللی و شبکه ­های اجتماعی و پیام­ رسان­ ها اعمال می شود، به­ شدت نامطلوب و آزاردهنده است.

در بخش اینترنت ثابت، ایران با سرعت 13 مگابیت برثانیه بدترین رتیه اینترنت را در منطقه و در بین کشورهای همسایه دارد.

سرعت اینترنت در همه کشورهای همسایه ایران، شرایطی بهتر از ایران دارد. رتیه ایران در این شاخص در جهان، جایگاه نامطلوب صد و پنجاه ­و چهارم است. در حالی که امارات متحده عربی با سرعت 239 مگابیت بر ثانیه،  فاصله­ئی فاحش در سرعت اینترنت با ایران دارد. رژیم صهیونیستی با 167، کویت با 148، قطر با 125، عربستان با 103، روسیه با 85، بحرین با 70، عمان با 68، ارمنستان با 49، ترکیه با 41، آذربایجان با 33، عراق با 33 مگابیت برثانیه در وضعیتی بهتر از ایران قرار دارند و تنها پاکستان با 13 ، ترکمنستان با 5 و افغانستان با 3 مگابیت بر ثانیه در شرایطی بدتر از ایران در سرعت اینترنت ثابت هستند.

       در شاخص پهنای باند نیز ایران جایگاه مناسبی ندارد. پهنای باند اینترنت ایران با 15 مگابیت بر ثانیه، بدترین رتبه در میان کشورهای منطقه و همسایگان ایران است. جدول شماره دو پهنای باند و سرعت اینترنت ثابت را در ایران و کشورهای همسایه نشان می­دهد. رتبه ایران در سرعت اینترنت همراه، وضعیتی بهتر از اینترنت ثابت دارد و ایران با سرعت 32 (mbps) در رتبه 75 جهان ایستاده است.

جدول پهنای باند اینترنت

جدول شماره دو: پهنای باند و سرعت اینترنت ثابت در ایران و کشورهای همسایه منبع : speedest.net

قیمت اینترنت براساس شاخص درآمد سرانه کشورها

با بررسی درآمد سرانه کشورهای منطقه و همسایگان ایران، تحلیل بهتری به دست می ­آید. جدول شماره سه، براساس اطلاعات بانک جهانی نشان می ­دهد با در نظر گرفتن شاخص درآمد سرانه، اینترنت در ایران باز هم گران­تر از کشورهای منطقه است.

گرانی اینترنت در ایران در حالی در بین کشورهای منطقه در رتبه ششم قرار دارد که در شاخص درآمد سرانه، ایران در جایگاه سیزدهم بدترن درآمد سرانه ایستاده است.

به جز افغانستان و پاکستان، بقیه کشورهای همسایه درآمد سرانه بهتری نسبت به ایران دارند.

اینترنت و حداقل دستمزد

جدول قیمت اینترنت

جدول شماره سه: رتبه کشورها بر اساس قیمت اینترنت با وزن­ دهی درآمد سرانه  منبع: worldbank

قیمت اینترنت براساس حداقل دستمزد

      بررسی قیمت اینترنت ایران و کشورهای همسایه با لحاظ حداقل دستمزد، شاخص دیگری است که نتایج متفاوتی نشان می­دهد. بر این اساس، ایران در رتبه 14 قرار دارد و با حداقل دستمزد در ایران حداکثر 100 گیگ اینترنت می­توان استفاده کرد. جدول شماره چهار، قدرت خرید اینترنت را براساس حداقل دستمزد در ایران و کشورهای همسایه نشان می­ دهد.

قیمت اینترنت بر اساس درآمد سرانه

Snap 2024-01-03 at 12.53.46

جدول شماره چهار، قدرت خرید اینترنت براساس حداقل دستمزد در ایران و کشورهای همسایه منبع : worldbank و cable.co.uk

نتیجه گیری

براساس اطلاعات مندرج در سایت cable.co.uk قیمت اینترنت در ایران در میان بیش از 230 کشور بررسی شده، رتبه 128 ارزان­ترین اینترنت را دارد و به عبارتی جزو اینترنت ­های گران در جهان محسوب می­ شود. همچنین با لحاظ شاخص ­هائیی چون حداقل دستمزد و درآمد سرانه، اینترنت ایران در میان کشورهای همسایه، در رتبه 14 از بین 16 کشور ایستاده است و طبیعتا جزو گران­ترین اینترنت­هاست. از سوی دیگر وضعیت خدمات­ دهی اینترنت در ایران به دلیل سرعت بسیار پایین و کیفیت ضعیف و فیلترینگ شدید، از نامطلوب­ترین اینترنت ­های جهان است. ایران با 89 درصد اعمال محدودیت، در کنار سوریه، چین، کوبا، اتیوپی و ازبکستان، جزو کشورهایی است که بیشترین محدودیت­ ها را بر اینترنت اعمال می کند. (statista.com)

* کارشناس رسانه و ارتباطات

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟