| کد خبر: 195898 |

اتاق بازرگانی در 6 سالی که از دولت یازدهم و دوازدهم گذشت برای فعالان حوزه کسب و کار چه کرده‌ است؟

تین نیوز

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و تهران در حالی از راه‌اندازی مدرسه کسب و کار با هدف اتخاذ نگاهی تخصصی به تربیت کارآفرینان و صاحبان کسب و کار خبر داده‌اند که یک کارشناس حمل و نقل معتقد است رسالت اتاق‌های بازرگانی تربیت نیروی انسانی نیست بلکه ارتقای جایگاه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی است.

به گزارش تین نیوز، مجید بابایی کارشناس حمل و نقل در مورد این خبر که قرار است اتاق بازرگانی با همکاری یک دانشگاه داخلی و خارجی مدارس کسب و کار راه‌اندازی و دوره‌های MBA و DBA برگزار کند، گفت: جدا از اینکه مبانی چنین تصمیمی در اتاق می‌تواند تواماً درآمدزایی برای اتاق و تربیت نیروی انسانی و مدیران کاربلد باشد، باید مدیران اتاق به‌طور روشن منطق و دلایلش برای چنین تصمیمی را بیان کنند.

بابایی این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی بیان کرد و افزود: طی سالیان اخیر تعداد زیادی از دانشکده‌های مدیریت و اقتصاد در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی و حتی مراکز آموزش آزاد نسبت به برگزاری چنین دوره‌هایی اقدام کرده‌اند و تعداد زیادی هم فارغ التحصیل داشته‌اند.

او افزود: قاعدتاً اعضای اتاق نمی‌توانند این ادعا را مطرح کنند که کیفیت همه این دوره‌ها و نیروهای تربیت شده آن پایین بوده و دوره‌ای که اتاق قرار است برگزار کند تفاوتی چشمگیر خواهد داشت. ابتدا باید توضیح دهند که چه ایراداتی در ظرفیت‌سازی‌های صورت گرفته در تربیت نیروی انسانی طی سالیان اخیر وجود داشته است؟

این کارشناس با تاکید بر این‌که اتاق بازرگانی در موقعیتی است که می‌تواند تحلیل مناسبی از وضعیت مدیریت و اقتصاد کشور بدهد، اظهار کرد: اتاق باید به این سؤال پاسخ دهد که مسئله امروز کشور ضعف در توانایی‌های مدیریتی است یا ریشه در بیماری نظام حکمرانی کشور دارد. اتاق باید به روشنی پاسخ دهد که غالب دانش آموختگان حوزه کسب و کار امروز به چه کاری مشغولند؟

بابایی گفت: باید پاسخ داده شود که تلاش‌های اتاق بازرگانی برای بسترسازی‌های قانونی و رفع موانع کسب و کار با همکاری دولت کدامشان به سرانجام رسیده است؟ باید توضیح داده شود که در 6 سالی که از دولت یازدهم و دوازدهم گذشت برای فعالان حوزه کسب و کار چه کرده‌اند؟ صدور فله‌ای عضویت و کارت‌های بازرگانی برای مفسدان اقتصادی و با مطامع سیاسی و انتخاباتی چگونه به کارآفرینان و فعالان واقعی کسب و کار اجازه تنفس و فعالیت سالم اقتصادی می دهد؟

وی تاکید کرد: اگر به صراحت اعلام شود هدف فقط برگزاری یک دوره با رویکرد درآمدزایی است قابل پذیرش‌تر خواهد بود. اما مادامی‌که مسایل ریشه‌ای موجود در ساختار حکمرانی کشور از سوی دستگاه سیاست‌گذاری و حاکمیتی مرتفع نشود در بر همین پاشنه می‌چرخد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: رسالت اتاق‌های بازرگانی تربیت نیروی انسانی نیست. ماموریت اتاق همفکری با کارآفرینان و فعالان محیط کسب و کار به منظور متقاعد کردن دستگاه حاکمیتی برای تسهیل در امور تجارت و رفع موانع قانونی و دیوانسالاری‌های مزاحم است. ماموریت اتاق تقویت کمیسیون‌های تخصصی است تا فارغ از روزمرگی‌های رایج و نامه پراکنی‌های بی‌خاصیت، فکری اساسی برای برون‌رفت از گرفتاری‌های محیط کسب و کار داشته باشند.

به گزارش تین نیوز، او گفت: ماموریت اتاق ارتقای جایگاه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی است که از محل شعار پراکنی نمایندگان دولت به محلی برای شنیده شدن صدای فعالان واقعی کسب و کار و اتخاذ تصمیمات حیاتی و به‌موقع و رفع موانع ریز و درشت تبدیل شود.

بابایی افزود: شایسته نیست اتاق بازرگانی که از آن به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی یاد می‌شود و بیش از 130 سال از حضور آن در عرصه تجارت و کسب و کار می‌گذرد ماموریت و رسالت اصلی‌ خود را نادیده بگیرد و آدرسی غلط بدهد که مشکل چیزی غیر از بیماری ساختار حکمرانی کشور است.

به گزارش تین نیوز روز شنبه 2 شهریور اتاق بازگانی تهران و دانشگاه امیرکبیر تفاهمنامه‌ راه‌اندازی مدرسه مشترک کسب و کار را امضا کردند تا مهارت‌های علمی و مدیریتی دانشجویان را با برگزاری دوره‌های کوتاه مدت افزایش دهند.

بر اساس خبری که در ایرنا منتشر شد، در نشست امضای این تفاهم‌نامه، «مسعود خوانساری» رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در دانش و مهارت مدیریت از دنیا عقب افتاده‌ایم و تقویت این امر ضروری است، گفت: تاسیس مدرسه کسب و کار تلاشی برای جبران این عقب‌ماندگی است و با استفاده از دانش دانشگاهیان و مهارت و تجربه اعضای اتاق بازرگانی امیدوار هستیم بتوانیم این خلاء را از بین ببریم.

وی ادامه داد:  ما برای اینکه به اقتصاد جهانی بپوندیم و این امر دیر یا زود اتفاق خواهد افتاد نیازمند آن هستیم که به علم مدرن و دانش مدیریت جدید دست پیدا کنیم و دانش خود را به روز کنیم زیرا با شرایط فعلی نمی‌توانیم وارد اقتصاد جهانی شویم.

وی سپس با اشاره به تفاهم‌نامه این اتاق با دانشگاه امیرکبیر، گفت: اتاق بازرگانی تهران به دنبال آن است که از تجربیات استادان معتبر داخلی و خارجی استفاده کند و همچنین در تاسیس این مدرسه تاکید داریم که مستقل از دانشگاه باشد تا گرفتار بحث‌های اداری و بروکراتیک دولتی نشود.

به گزارش تین نیوز، همچنین رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز از راه‌اندازی مدرسه کسب و کار در مشهد با هدف اتخاذ نگاهی تخصصی به تربیت کارآفرینان و صاحبان کسب و کار خبر داد.

غلامحسین شافعی روز پنجشنبه 14 شهریور در مراسم پایانی نخستین دوره فرهنگستان نوآوری و کارآفرینی دانش آموزی مشهد که در محل اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی این شهر برگزار شد افزود: این مدرسه به عنوان میدانی واقعی برای توسعه استعدادها، برای نخستین بار در مشهد راه اندازی می شود و مقدمات انجام این کار هم در مرکز آموزش اتاق بازرگانی مشهد کلید خورده است و به زودی وارد مرحله عملیاتی می شود.

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

  • سعید قصابیان 0 0

    در این واکنش چیز جدیدی دیده نمیشه و سوالات مطرح شده توسط آقای بابایی همچنان بی پاسخ مونده

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین