| کد خبر: 191248 |

اولویت‌بندی طرح‌های موجود در قانون بودجه با استفاده از نتایج مدل جامع حمل‌ونقل خواهد بود.

تین نیوز

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درباره فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل توضیح داده است(1). گفته‌های ایشان را می‌توان در بندهای زیر خلاصه کرد:

- در فاز اول مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل مدل‌های پیش‌بینی تقاضای سفر برای تمامی شقوق حمل‌و‌نقل طراحی شده و هم اکنون  یک مدل جامع برنامه‌ریزی حمل‌و‌نقل برای تحلیل سفرهای مسافری و تبادلات باری بین ۴۱۸ شهرستان کشور ایجاد شده است.

- با استفاده از این مدل می‌توان پیش‌بینی کرد که زیرساخت‌های موجود در سال‌های آتی با چه میزان تقاضا مواجه خواهند شد و ظرفیت‌های موجود تا چه افقی پاسخگوی نیازها خواهند بود و برنامه‌های توسعه آنها از چه مقطع زمانی باید آغاز شود.

- با استفاده از این مدل، می‌توان اثرات احداث یک طرح جدید یا توسعه هر بخش از شبکه موجود را بر سایر بخش‌ها دید و در مورد توجیه‌پذیری و اولویت طرح‌ها اظهار نظر کرد.

- قرار است با همکاری سازمان برنامه‌و‌بودجه، طرح‌های بودجه سال آتی را بر مبنای این مدل، ارزیابی و جهت تخصیص اعتبارات اولویت‌بندی شود تا طرح‌هایی که اثر بیشتری بر بهبود شبکه حمل‌ونقل و امکان جذب بار و مسافر بالاتری را دارند در اولویت تخصیص اعتبارات و اتمام هرچه سریع‌تر قرار گیرند.

- این مدل جامع دارای قابلیت انعطاف‌پذیری در پیش‌بینی‌ها با توجه به شرایط مختلف در سنوات آتی است.

- کلیه اطلاعات شبکه موجود حمل‌و‌نقل شامل شبکه راه‌ها، راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های کشور در این سامانه وارد شده است.

- از این‌پس کلیه برنامه‌های توسعه زیرساختی در بخش حمل‌و‌نقل باید پس از ارزیابی و تحلیل برای سپری کردن مراحل بعدی شامل تخصیص بودجه، مطالعات تفصیلی و طراحی و ...  در این سامانه معرفی شوند که در این زمینه مذاکرات خوبی با سازمان برنامه و بودجه کشور داشته‌ایم.

- فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل به زودی برای تصویب و ابلاغ به دولت ارسال خواهد شد.

- اولویت‌بندی طرح‌های موجود در قانون بودجه با استفاده از نتایج مدل جامع حمل‌ونقل خواهد بود.

- مطالعات قبلی طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور از سال ۱۳۸۲ آغاز و با مشارکت شرکت مشاور خارجی انجام شد. مطالعات تا سال ۱۳۸۸ ادامه داشت که به‌دلیل اختلافات به‌وجود آمده بین کارفرما و مشاور، مطالعات نیمه‌کاره رها شد.

- فاز دوم طرح جامع حمل‌و‌نقل به طراحی شبکه بهینه حمل‌و‌نقل کشور و زیرساخت‌های مورد نیاز آن تا افق ۱۴۰۴ اختصاص خواهد داشت.

بر این اساس از این طرح انتظار می‌رود که:

- در سال‌های بعد معلوم باشد که کدام طرح حمل‌و‌نقلی اولویت دارد. به‌خصوص طرح‌های زیرساختی.

- بدانیم زیرساخت‌های موجود در سال‌های آتی با چه میزان تقاضا مواجه خواهند شد و ظرفیت‌های موجود تا چه افقی پاسخگوی نیازها خواهند بود.

- با تغییر شرایط در سال‌های آتی این مدل قابل به روز شدن باشد.

- در فاز دوم شاهد نتایج بهینه‌سازی شبکه حمل‌و‌نقل باشیم.

- اجرای طرح‌های حمل‌و‌نقلی واجد توجیه اقتصادی شوند.

اما

- چند سال قبل از سال 82 نیاز به طرح جامع را احساس و در این سال به آن اهتمام کرده‌ایم و حالا بعد از 16 سال فاز اول آن ارایه شده است و هنوز برای تصویب و ابلاغ به همه دستگاه‌های ذیربط به دولت ارسال نشده است. آیا در دولت تصویب خواهد شد؟

- این‌که کلیه برنامه‌های توسعه زیرساختی در بخش حمل‌و‌نقل قبل از تخصیص بودجه در این سامانه معرفی شوند در مرحله مذاکره با سازمان برنامه است. آیا سازمان برنامه و بودجه جواب مثبت خواهد داد؟

- این‌که طرح‌های بودجه سال آتی را بر مبنای این مدل، ارزیابی و جهت تخصیص اعتبارات اولویت‌بندی کنیم  و در بودجه سنواتی بگنجانیم باید اولاً از سد سازمان برنامه بگذرد. سپس از سد دولت و درنهایت از مجلس. چه تضمینی است که نمایندگان مجلس در هنگام تصویب بندهای بودجه چشم بر علایق منطقه‌ای ببندند و به خروجی این طرح جامع ( که با زحمت و خون دل به اینجا رسیده ) گردن بگذارند؟

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری: اطلاع‌رسانی در باره طرح جامع حمل‌و‌نقل در این مقطع اقدام درستی بود اما هیچ ضمانتی برای دستیابی به اهداف بسیار خوبی که در طراحی این سیستم در نظر گرفته شده است وجود ندارد مگر آنکه ذهنیت نمایندگان مجلس و افکار عمومی با آن همراه شود.

انعطاف پذیری طرح در مقابل تغییر شرایط در سال‌های آتی شرط مهم دیگری است که ضامن موفقیت طرح خواهد بود.

بهینه‌سازی شبکه حمل‌و‌نقل در فاز دوم این طرح، سنگ بزرگی است که بدون اجماع، قابل زدن نخواهد بود.

مراجع
1) پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی/ عنوان خبر: بهره‌برداری از فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور/ اولویت‌بندی طرح‌های بودجه بر مبنای نتایج فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل/ سه‌شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ / شناسهٔ خبر: 68780  

سعید قصابیان

وبلاگ‌نویس

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین