| کد خبر: 198135 |

بر اساس تکالیف قانونی مندرج در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، درج دقیق کدپستی و شناسه ملی گیرنده و فرستنده کالا در هنگام صدور بارنامه اجباری شده است.

تین نیوز

اگرچه از مدتی پیش بر اساس تکالیف قانونی مندرج در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و الزامات قانونی مندرج در آن، درج دقیق کدپستی و شناسه ملی گیرنده و فرستنده کالا در هنگام صدور بارنامه اجباری شد اما مدیران شرکت‌های حمل و نقلی معتقدند این اقدام فقط موجب افزایش مشکلات شرکت‌ها شده است.

به گزارش تین نیوز، بر اساس ابلاغیه‌ای که در این مورد صادر شده، به کلیه شرکت‌ها و موسسات حمل و نقل داخلی کالا تاکید شده است نسبت به درج دقیق کد پستی مبدأ و مقصد و درج شناسه ملی فرستنده و گیرنده در زمان صدور بارنامه اقدام نمایند.

در این ابلاغیه همچنین خاطرنشان شده است: در صورت مشاهده هرگونه تخلف، مراتب در کمیسیون رسیدگی به تخلفات شرکت‌ها بررسی و برخورد قانونی لازم صورت می‌گیرد.

این دستورالعمل در حالی صادر شده که مدیران شرکت‌های حمل‌ و نقلی فعال در بخش حمل کالای جاده‌ای معتقدند اخذ کدپستی از فرستنده و گیرنده کالاها به دردسر جدید این شرکت‌ها تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید: حقوق و تکالیف متصدی حمل و نقل در قانون تجارت مشخص شد

به گفته آنان نه تنها زیرساخت‌ها برای انجام این کار فراهم نیست بلکه صاحبان کالا نیز از ارایه این اطلاعات طفره رفته و در این زمینه اطلاعات درستی به شرکت‌های حمل و نقل نمی‌دهند  و این درحالی است که هیچ ابزار و اهرم فشاری نیز برای کسب اطلاعات از سوی صاحبان کالا وجود ندارد و فشارها فقط متوجه شرکت‌های حمل و نقلی است.

مدیران شرکت‌های حمل و نقلی فعال در بخش حمل جاده‌ای کالا همچنین از استفاده 15 درصد صاحبان کالا از کدپستی 1111111111 که کدپستی ساختگی است، خبر داده و معتقدند به نظر می‌رسد امکان اخذ اطلاعات درست از صاحبان کالا وجود نداشته و این افراد بنا به دلایلی علاقه‌ای به ارایه اطلاعات خود ندارند و خلأ قانونی برای اجبار آنان به ارایه این اطلاعات مشاهده می‌شود و به همین دلیل مسئولان گزینه تنبیه و برخورد با شرکت‌های حمل و نقل را انتخاب و شرکت‌ها را تهدید کرده‌اند.

حالا که اینجا هستید...

تین‌نیوز از مخاطبانش درخواست کوچک اما مهمی دارد. ما در پایگاه خبری صنعت حمل‌و‌نقل همواره سعی داشتیم جامع‌ترین اخبار، تحلیل‌ها و گزارش‌ها را مطابق با واقعیات و توجه به اصل بی‌طرفی رسانه تهیه و اطلاع‌رسانی کنیم. اما حوزه‌ی حمل‌و‌نقل بسیار گسترده است و پوشش دقیق و متمرکز همه‌ی آن کاری بس دشوار. بنابراین تصمیم براین گرفتیم که روی بخش‌هایی از این حوزه بیشتر تمرکز کنیم که اولویت و دغدغه اصلی مخاطبانمان است و مشکلات این حوزه‌ها را با فوریت بیشتری از مسئولان پیگیری کنیم. بنابراین پرسشنامه‌ای تهیه کردیم که اولویت شما در حوزه بزرگ حمل و نقل را مشخص می‌کند حال تنها قدمی که مانده این است که با پر کردن این پرسشنامه ما را در این مسیر یاری کنید. «راه روشن است.»؛ اگر شما راهنمای ما باشید.

پرسشنامه
آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • کامران 0 0

  سلام درست مانند کد ملی در بارنامه اگر کد پستی ثبت سراسری نشده باشد عمل نباید بکند و بارنامه صادر نشود در هیچ شرکت حمل و نقلی تشکر

 • بی نام 1 0

  -برخی مبادی یا مقاصد پروژه های ‌نفت و حفاری، مزارع کشاورزی، کالاهای اشخاص حقیقی، عمدتا فاقـد کدپستی هستند یا کد آنها در سامانه جامع انبارها ثبت نشده است.
  -آدرس برخی کدهای
  پستی به هنگام استعلام با نشانی واقعـی دارای تفـاوت هـایی اسـت کـه باعـث سـردرگمی راننـدگان بـه هنگام دریافت و تحویل بار می‌گردد و شـرکت نـاگزیر از اصـلاح آدرس بـه نحـو قابـل شناسـایی بـرای رانندگان جهت جلوگیری از تحویل اشتباه بار است.
  - صحت تعلق کد پستی واحد مربوطه به شخص یا شرکت مورد نظر برای شرکت حمل مقدور و قابل استعلام نبوده و امکانی برای تشخیص این موضوع وجود ندارد.
  - رویه جاری در ثبت کدهای پستی صرفاً خـود اظهـاری شـخص حقیقی یـا مـدیرعامل واحـد بـوده و علیرغم اینکه جهت دریافت شناسه کسب و کار اطلاعات اکثـر واحـدهای تولیـدی در سـامانه «بهـین یاب» بارگذاری شده متأسفانه همان اطلاعات هم در سامانه جامع انبارها وجود ندارد و شرکت حمل و نقل درگیر روند اداری ثبـت کـد پسـتی شـرکت تولیـدی یـا اشـخاص حقیقـی در سـامانه جـامع انبارهـا می‌گردد.
  - هنوز وزارت صنعت معدن تجـارت فهرسـت کـدهای پسـتی ثبـت شـده درسـامانه جـامع انبارهـا را در اختیار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و شرکتهای حمل و نقل قرار نداده است
  -متاسفانه هنوز برخی واحدهای تولیدی از روال ثبت واحد در سامانه جامع انبارها اظهار بی اطلاعی کرده و گمان می‌کنند این سامانه برای انبارهاست.
  دستورالعملی هم در این باره در اختیار شرکتها قرار داده نشده تا برای فرستنده یا گیرنده کالا ارسال شود.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین