| کد خبر: 263868 |

گسترش حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای ایران با قزاقستان

در سومین کمیته مشترک حمل و نقل بین المللی جاده ای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان ضمن گفتگوی نمایندگان دو کشور برای روان سازی تردد کامیون ها در مرزها، صورتجلسه کمیته مشترک حمل و نقل بین المللی جاده ای امضا شد.

تین نیوز

در سومین کمیته مشترک حمل و نقل بین المللی جاده ای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان ضمن گفتگوی نمایندگان دو کشور برای روان سازی تردد کامیون ها در مرزها، صورتجلسه کمیته مشترک حمل و نقل بین المللی جاده ای امضا شد.

به گزارش تین نیوز به نقل از صدا و سیما، در جریان اجلاس دو روزه سومین کمیته مشترک حمل و نقل بین المللی جاده ای بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان، صورتجلسه کمیته مشترک حمل و نقل بین المللی جاده ای بین دو کشور به امضا رسید.

جعفر جمیلی معاون دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی و رئیس هیئت ایرانی، در این نشست گفت: این نشست که پس از ۵ سال وقفه به دلیل شیوع بیماری کرونا برگزار شد و طرفین به منظور گسترش مناسبات حمل و نقلی و در فضایی صمیمانه و توأم با تعامل طی بررسی تمامی موانع و مشکلات موجود در مسیر تحقق این امر و تبادل نظر، در خصوص رفع آن ها با یکدیگر به توافقاتی دست یافتند.

وی افزود: در این اجلاس، طرفین با ابراز رضایت از رشد حجم مبادلات جاده ای در سال های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ و با توجه به اهمیت رسیدن به افزایش بیشتر کامیون های دو کشور متردد به قلمرو یکدیگر، بر ضرورت رفع هر گونه موانع جاری و روان سازی تردد کامیون های طرفین به قلمرو یکدیگر، بحث و تبادل نظر کردند.

معاون دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی همچنین نتایج مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد و توضیح داد: در نشست یادشده در خصوص افزایش شمار مجوز های تردد، تسهیل تردد در گذرگاه های مرزی مشترک و توسعه همکاری با کشور های همسایه و منطقه در چارچوب راهگذر های حمل و نقل بین المللی عشق آباد و شمال – جنوب به خصوص روسیه و چین به توافقاتی دست یافتند و مقرر شد باهدف توسعه روابط و همکاری های مشترک حمل و نقلی و تجاری طرفین، ایجاد و تقویت همکاری های لجستیکی بین فعالان و بخش های خصوصی حمل و نقلی دو کشور، در قالب تشکیل کارگروه واکنش سریع برای حل و فصل موارد فوری، اقدام لازم به عمل آورند.

در این نشست، سلیم کوانیشولی، نایب رئیس کمیته حمل و نقل وزارت حمل و نقل قزاقستان و رئیس هیئت قزاقستانی نیز به بیان موارد متعددی از جمله بررسی روند تردد ناوگان طرفین به مقصد و عبوری از قلمرو یکدیگر، مواردی در خصوص تردد ناوگان آن کشور از قلمرو کشورمان پرداخت و بر مزایای دسترسی ناوگان ایرانی از قلمرو آن کشور به چین و روسیه و اقدامات صورت گرفته در جهت ایجاد مراکز لجستیکی در مرز های مشترک با کشور های یادشده و همچنین بر اهمیت تقویت ترانزیت منطقه ای برپایه برشمردن مزیت های ترانزیتی چندجانبه تاکید کرد.

در جریان این نشست، هیئت قزاقستانی ضمن بازدید از مرکز مدیریت راه های کشور و ابراز خرسندی از نحوه فعالیت سیستم های هوشمند درحال بهره برداری، درخواست کرد تا طرف ایرانی دانش فنی و جزئیات طرح را در اختیار کارشناسان فناوری اطلاعات آن کشور قرار دهند.

یادآور می شود در این اجلاس نماینده سفارت جمهوری قزاقستان در تهران، رئیس اداره ترانزیت و حمل ونقل بین المللی استان گلستان، مدیران پایانه های مرزی سرخس، لطف آباد، اینچه برون و نمایندگان گمرک جمهوری اسلامی ایران و اتاق مشترک ایران و قزاقستان حضور داشتند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.