| کد خبر: 223672 |

افتتاح این خط آهن به افزایش امنیت و ثبات در افغانستان به ویژه مناطقی که این خط از آن عبور می‌کند می انجامد و افزایش ضریب امنیت افغانستان و توسعه این کشور به طور قطع در امنیت ایران موثر است و این چیزی است که ایران همواره بر آن اذعان داشته است.

تین نیوز

یک کارشناس مسایل افغانستان با اشاره به افتتاح راه آهن خواف - هرات اظهار کرد: افتتاح این خط آهن به افزایش امنیت و ثبات در افغانستان به ویژه مناطقی که این خط از آن عبور می‌کند می انجامد و افزایش ضریب امنیت افغانستان و توسعه این کشور به طور قطع در امنیت ایران موثر است و این چیزی است که ایران همواره بر آن اذعان داشته است.

به گزارش تین نیوز، ابوالفضل ظهروند در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به افتتاح خط آهن خواف - هرات و تاثیر سیاسی و منطقه ای آن اظهار کرد: این خط آهن یک پل پایدار برای دوستی و تعامل بین دو کشور و خنثی کننده اهداف شیطانی دشمنان ما به ویژه آمریکا و غرب است که سعی داشتند افغانستان را از ما دور نگه دارند و ایران را نیز از ظرفیت ژئوترانزیتی خودش دور کنند.  این خط آهن علاوه بر مزایایی که برای دو کشور ایران و افغانستان به لحاظ اقتصادی و اجتماعی و تجاری دارد، می تواند ایران را به غرب آسیا نزدیک‌تر سازد و افغانستان را نیز به آب‌های گرم و نیز اروپا نزدیک کند.

وی ادامه داد: خط آهن خواف - هرات فقط یک خط آهن ساده نیست بلکه مسیر رشد و توسعه مرزهای دو طرف است و می توانیم همکاری های مشترک مختلف را در عرصه تجارت و تولید و ساخت شهرک های صنعتی در دو سوی مرز توسعه دهیم. افغانستان مرکز معادن متنوع است که به دلیل وزن زیاد نیاز دارند برای صرفه اقتصادی از طریق راه آهن هزینه حمل و نقل آن را کاهش دهند و هم می‌توانند به ایران بفرستند و در اینجا فرآوری و تغلیظ شود و بعد برای صادرات خودشان مستقیم از طریق کشتی و آب های خلیج فارس به هر کجا که بخواهند ارسال کنند.

این کارشناس مسایل افغانستان اظهار کرد: مسیر خط آهن می تواند توسعه دهنده امنیت در این مناطق باشد به علاوه این خط آهن افغانستان را از محاصره در خشکی که به طور طبیعی به آن دچار بود خارج می کند و هم چنین می تواند در انتقال سوخت و صادرات آن به این کشور که تا کنون از طریق کامیون انجام می شد کمک زیادی کند و هزینه این انتقال و سرعت آن را برای تسهیل خدمات برای مردم افغانستان کاهش دهد. هم چنین این خط آهن می تواند در تردد مردم افغانستان به ایران نیز و کاهش خطرات و هزینه ها موثر باشد.

وی با بیان این که این پروژه می توانست در همان دولت های نهم و دهم به سرانجام برسد اظهار کرد: در هر حال انجام این پروژه و اجرای سه فاز از چهار فاز آن برای هر دو کشور عواید زیادی در بر خواهد داشت.

ظهروند تاکید کرد که خط آهن خواف - هرات یک گام موثر و بلند و بسیار کلیدی است. نکته قابل توجه این است که به لحاظ سیاسی افتتاح آن مصادف می شود با کاهش حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان. آنها که ادعای توسعه این کشور را داشتند اتفاقا با خروج آنها چسبندگی و ارتباط کشورهای همسایه افزایش می یابد و اتکاء دو کشور به ظرفیت های دو جانبه افزایش خواهد یافت.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین