| کد خبر: 252386 |

نامه سرگشاده خانواده اسدی لاری به اسماعیلیون: کناره‌ گیری کنید!

پدر و مادر محمد حسین و زینب اسدی لاری، از مسافران هواپیمای اوکراینی، در نامه ای سرگشاده به حامد اسماعیلیون، ضمن طرح انتقادهایی صریح به ویژه پس از شرکت او در نشست روز گذشته اپوزیسیون در واشنگتن، نوشتند: لازمه تداوم اقدامات سیاسی شما اینست که از مجموعه ای که به نام خون های پاک عزیزانمان است، کناره گیری کنید.

تین نیوز

پدر و مادر محمد حسین و زینب اسدی لاری، از مسافران هواپیمای اوکراینی، در نامه ای سرگشاده به حامد اسماعیلیون، ضمن طرح انتقادهایی صریح به ویژه پس از شرکت او در نشست روز گذشته اپوزیسیون در واشنگتن، نوشتند: لازمه تداوم اقدامات سیاسی شما اینست که از مجموعه ای که به نام خون های پاک عزیزانمان است، کناره گیری کنید.

به گزارش تین نیوز به نقل از انصاف نیوز، اسماعیلیون، نویسنده، از سه سال پیش که همسر و دخترش را در هواپیمای اوکراینی از دست داد، به عنوان سخنگوی انجمن خانواده های مسافران آن هواپیما شناخته می شود که جمعی از خانواده ها عضو آن هستند؛ خانواده اسدی لاری هم تا دو سال پیش عضو آن انجمن بوده اند.

محسن اسدی لاری و زهرا مجد در این نامه با اشاره به نامه  آذر ماه خود به اسماعیلیون در «هشدار به شما در استفاده ابزاری از انجمن خانواده های پرواز ۷۵۲»، تصریح کرده اند «با اطمینان می گویم این اقدامات سیاسی شما، دادخواهی حقیقی ما را با مشکلات جدیدی روبرو کرده است».

آنها با اشاره به شرکت اسماعیلیون در نشست واشنگتن به عنوان یکی از هشت چهره اپوزیسیون برای تشکیل یک اتحاد، پرسیده اند: آیا الان با این اقدام شما، انجمن، حزب سیاسی نشده است؟

نویسندگان همچنین به هزینه ها و دریافت کمک های انجمن به نام مسافران آن هواپیما و فعالیت های سیاسی و فراخوان های این چند ماهه پرداخته و نوشته اند: همکاری گروه های مختلف آشکار و پنهان در فعالیت های سیاسی شما، چیزی جز «تجارت سیاسی» به نام خون پاک همه فرشتگان این پرواز نیست.

والدین اسدی لاری ها در این نامه که در ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ نوشته شده، با مرزبندی نسبت به رضا پهلوی و «گروهک های تروریستی» که احتمالا حزب کومله و سازمان مجاهدین منظور نویسندگان است، تاکید کرده اند: برای ما و برخی خانواده های داغدار که فشارهای شدید قبل از انقلاب مردم ایران را با همه وجود درک و نمونه های متعدد از جور و ستم آن دوران را در خانواده و نزدیکان لمس کرده ایم، کاملا نمایان است که همخوانی و همکاری شما با باقیمانده های دوران ستمشاهی و یا همراهی با برخی گروهک های تروریست، آن هم درست در سالگرد پیروزی انقلاب، اشمئزاز فراوان اجتماعی ایجاد کرده است.

متن کامل نامه دکتر محسن اسدی لاری و دکتر زهرا مجد، پدر و مادر محمدحسین و زینب، که برای انتشار در اختیار انصاف نیوز قرار گرفته است، در پی می آید:

به نام خدا

جناب آقای اسماعیلیون

سخنگوی محترم انجمن خانواده های پرواز ۷۵۲

۲۲ بهمن ۱۴۰۱

با سلام به شما همدرد گرامی؛

پیرو نامه هفتم آذرماه اینجانب، متضمن هشدار به شما در استفاده ابزاری از انجمن خانواده های پرواز ۷۵۲ که مآلا ضربه اساسی به روند دادخواهی خون پاک و بناحق ریخته ۱۷۶ انسان مظلوم، کودکان معصوم، و جوانان نخبه است، و به یاد همه عزیزان و جانباختگان هواپیمای سرنگون شده با موشک های سپاه که به اعتقاد ما همدردان، و براساس شواهد متقن، این توطئه شوم با طراحی و سازماندهی اجرا شد، در دو هفته گذشته و در آستانه «گذار»تان به صحنه های جدید سیاسی، می خواستم مجددا توجه شما را به نکاتی جلب کنم، اما تلاش شبانه روزی در جهات مختلف دادخواهی، فرصت و توانی برایم باقی نگذاشته بود تا همین مختصر را بنویسم تا آنکه حرکت دیروز شما در واشنگتن، ضرورت اجتناب ناپذیری ایجاد کرد تا چند نکته را در این روز تاریخی یادآور شوم:

۱. شما و همدردانی که به هر دلیلی، سختی جانکاه شکایت علیه طراحان و آمران و عاملان این جنایت بزرگ را به جان نخریدید، تا حدودی از روند دادخواهی عزیزانمان بویژه در ۱۲ جلسه اخیر که از اواخر آذرماه شروع و با سرعت غیرعادلانه ای ادامه دارد، اطلاع دارید. به عنوان پدر دو جوان نخبه و جهانی که در تمامی جلسات با منطقی روشن و استدلال متقن، سعی در کاوش حقیقت از لابلای تاریکی های ظلم و جفای این جنایت بزرگ دارم، با اطمینان می گویم این اقدامات سیاسی شما، دادخواهی حقیقی ما را با مشکلات جدیدی روبرو کرده است.

۲. در ماههای اخیر همزمان و همراه با اعتراضات به حق مردم کشورمان، شما نیز بدرستی ابراز همراهی با این جنبش عمومی نمودید اما استحضار دارید که این حرکت های سیاسی، مضرات بارز و روشنی را نیز برای علت اساسی ادامه زندگی ما، یعنی دادخواهی عزیزانمان، دارد. از یکسو، جنابعالی خواسته یا ناخواسته به عنوان سخنگو و یا به عبارت بهتر به عنوان رئیس انجمنی هستید که تعداد قابل ملاحظه ای از بازماندگان جنایت ضد بشری علیه ۱۷۶ انسان بیگناه و مظلوم در آن به علل مختلف عضویت دارند و صرفاً برای دادخواهی این مظلومان تاریخ، تشکیل شده است. فارغ از اینکه برخی همدردان، از جمله من و همسرم و نیز تعدادی از اولیای دم، به هر دلیلی در مجموعه انجمن خانواده ها نیستیم، اما در مسیر دادخواهی عزیزانمان، همه متأثر از حرکت های جمعی می باشیم. لذا وظیفه اصلی شما مادام که به عنوان بالاترین مقام در این نهاد دادخواهی می باشید، انجام اقداماتی است که در راستای هدف اصلی یعنی دادخواهی برای خون پاک و بناحق ریخته این انسان های بیگناه و تکرار ناشدنی باید باشد.

از سوی دیگر، تمام وقت و انرژی انجمن و به ویژه رئیس آن باید در زمینه های مختلف دادخواهی باشد که متاسفانه بیشتر به حواشی پرداخته شده و بی اعتنا به حتی درصدی از کاوش های دقیق بین المللی و ملی در زمینه این جنایت بزرگ، راه به ناکجا می برید. تحرکات سیاسی شما، بویژه اقدام دیروزتان، با وجود نظرات مخالفی که وجود دارد، لطمه ای به دادخواهی است.

۳. اصولا آیا در اساسنامه انجمن، اجازه داده شده تا اعضای هیئت مدیره بتوانند به نام انجمن، فعالیت سیاسی نمایند؟ علیرغم پیشنهادهای مکرر برخی همدردان در سه سال گذشته، مبنی بر حمایت از سایر گروه های رنج دیده در این مملکت و مشخصاً جانباختگان خیزش آبان ۹۸، شما با این استدلال که چنین حمایت هایی موجب تبدیل انجمن به یک حزب سیاسی می شود، بدرستی در مقاطعی با این پیشنهادها مخالفت کردید. آیا الان با این اقدام شما، انجمن، حزب سیاسی نشده است؟

۴. شما به نام انجمن خانواده ها فراخوان داده اید. اصولا برگزاری تجمعات آنهم با چنین وسعتی نیازمند صرف بودجه ای قابل ملاحظه، بسیار فراتر از امکانات مالی انجمن است. شما از صاحبان اصلی انجمن که همانا بازماندگان درمانده و زندگی ویران شده می باشد اجازه صرف هزینه را برای مقاصد سیاسی خودتان گرفته اید؟ همکاری گروه های مختلف آشکار و پنهان در فعالیت های سیاسی شما، چیزی جز «تجارت سیاسی» به نام خون پاک همه فرشتگان این پرواز نیست.

۵. بارها نسبت به نفرت پراکنی که برخی از افراد به نام انجمن خانواده های پرواز بویژه در فضای مجازی و یا حتی در جلوگیری از مراسم به یاد عزیزانمان داشته اند، هشدار داده ایم اما افرادی که حتی نسبت مشخصی با جانباختگان مظلوم ما ندارند، بدور از شئونات اجتماعی و بی توجه به داغداری ما خانواده های دردمند، مشابه رفتار اقتدارگرایانه جاری، ادب را در بند کرده و به هر طریقی سعی در سرکوب مخالف دارند.

۶. برای ما و برخی خانواده های داغدار که فشارهای شدید قبل از انقلاب مردم ایران را با همه وجود درک و نمونه های متعدد از جور و ستم آن دوران را در خانواده و نزدیکان لمس کرده ایم، کاملاً نمایان است که همخوانی و همکاری شما با باقیمانده های دوران ستمشاهی و یا همراهی با برخی گروهک های تروریست، آنهم درست در سالگرد پیروزی انقلاب، اشمئزاز فراوان اجتماعی ایجاد کرده است. گرچه اعتقاد داریم هرکس چه از طبقه حاکم تا سایر عوامل ظلم که میراث آزادیخواهی و ظلم ستیزی انقلاب مردم را از بین برده اند، به حکم اراده الهی و به تجربه تاریخ، حتماً به سزای ظلم و جنایتشان خواهند رسید.

جناب دکتر اسماعیلیون

انجمن از یک طرف بر پایه تمامی خون های پاک و بناحق ریخته شده عزیزانمان و از طرف دیگر بخاطر اشک ها و زندگی های ویران شده تک تک بازماندگان این جنایت صاحب هویت شده و اگر این جنایت رخ نمی داد، هرگز دلیلی برای تشکیل نهادی به نام انجمن خانواده های پرواز وجود نمی داشت. بنابراین تمام ما بازماندگان جگر سوخته حق داریم تا در سرنوشت آنچه که به نام عزیزانمان بوجود آمده دخالت و اظهار نظر نماییم. همه ما – چه همدردانی که در انجمن خانواده ها هستند و چه همدردانی که به هر دلیلی از جمله اقدامات یکجانبه و خلاف موازین و شئون دادخواهی جمعی ما، در آن مجموعه نیستند، دارای حقوقی یکسان و برابر هستیم.

اقدامات شما در همخوانی با کسانی که درد عمیق مردم ایران را نچشیده و لمس نمی کنند، نیز تبعات گزافی برای خانواده های داغدار پرواز دارد. لازمه تداوم اقدامات سیاسی شما اینست که از مجموعه ای که به نام خون های پاک عزیزانمان است، کناره گیری کنید، اگرچه من و همسرم بیش از دوسال است که بعلت تعارضات و جو حاکم بر مرکزیت انجمن، از آن مجموعه کناره گرفتیم و تمام دشواری های طی مسیر دادخواهی را در سطح ملی و بین المللی، علیرغم تمامی مخاطرات و تهدیدها، به جان خریده ایم و در این راه تا آخرین نفس، به یاری خداوند منتقم جبار، استوار ایستاده ایم.

دکتر محسن اسدی لاری، دکتر زهرا مجد، پدر و مادر همیشه داغدار دکتر محمدحسین و زینب

تهران-شنبه ۲۲ بهمن یکهزار و چهارصد و یک

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید