| کد خبر: 203542 |

چرا آمریکایی ها نمی‌خواهند این مسئله را درک کنند که نفوذ ایران فقط با نیروی قدس نیست

تین نیوز

سردار حسین علایی فرمانده اسبق نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ در یک سخنرانی که هفته گذشته ( دوشنبه 16 دی) با عنوان «واکاوی ترور» انجام شد به بررسی اقدام آمریکا در ترور سردار شهید قاسم سلیمانی پرداخته و با اظهاراتی درباره نقش سردار سلیمانی در حفظ تمامیت ارضی ایران و آینده و دلایل نفوذ ایران در منطقه سخن گفت و از سردار قآآنی به عنوان یک سلیمانی دیگر یاد کرد.

 سردار علایی گفت: ما زنده بودن شهیدان را در تشییع جنازه بی سابقه سردار قاسم سلیمانی و سایر شهدا در تهران شاهد بودیم؛ بعد از تشییع جنازه امام خمینی(ره) برای هیچ‌یک از شهدا در طول عمرم چنین عظمتی را در تشییع جنازه و حضور انبوه مردم ندیدم. بدرقه ای که با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شد، در تاریخ ایران برای نظامیان بی سابقه بود. فکر می‌کنم مردم ایران به خوبی حس کردند علاوه بر اینکه سردار قاسم سلیمانی فرد بسیار  بزرگی از نظر اخلاص و عمل صالح بود، نقش بزرگی در امنیت ملی ایران ایفا کرد و از سرداران برجسته و به نام ایران و شاید بتوان به حق گفت که در عصر حاضر سردار به تمام معنا ملی بود.  به همین خاطر باید از مردم ایران تقدیر و تشکر کنیم. شاید مردم احساس می‌کردند تروری را که نظامیان آمریکایی رسما و با دستور رئیس جمهور ایالات متحده و ظاهر شدن وزیر خارجه این کشور در رسانه ها و پذیرفتن همه مسئولیت ها انجام دادند به معنای ترور اقتدار ملی ایران بود.

وی ادامه داد: بنابراین مردم می‌خواستند به آمریکا و رئیس جمهور ضدفرهنگ و بی فرهنگ این کشور بگویند که صلابت و اقتدار ایران همچنان پابرجا خواهد بود و بزرگتر از زمان حیات سردار شهید سلیمانی تداوم خواهد یافت. من تعجب می‌کنم از آمریکا که رئیس جمهوری دارد که به صراحت ضدفرهنگ ایران سخن می‌گوید و تهدید می‌کند که 52 نقطه ایران از جمله مراکز فرهنگی ایران را در صورت واکنش ایران به ترور سردار سلیمانی، هدف قرار خواهد داد. این رئیس جمهور جنایتکار توانست با اقدامات خود یک دیوار عظیم بی اعتمادی بین مردم ایران و آمریکا و به طور کلی اندیشه غربی سلطه گر ایجاد کند. اگر داعش سر می‌برید این ها مخالفین خود را با ترور پودر می‌کنند. وحشی‌گری اینها از تمام جنایت های داعش و گروه های تروریستی وسیع تر و ضد فرهنگ تر است.

وی افزود: من از سال 1360 یعنی از اول جنگ سردار سلیمانی را می‌شناسم و مدت های زیادی از نزدیک با هم کار کرده ایم. او را در شمار 10 فرمانده برجسته دوران جنگ می‌دانم که توانستند تمامیت ارضی ایران را حفظ کرده و اجازه ندهند صدام و حکومت عراق خاک ایران را در اشغال خود نگه دارد. همه فرماندهان و شهدا در نزد خدا محشورند اما اگر بخواهیم از چند فرماندهی که در صحنه عملیات نقش میدانی برجسته ای داشتند نام ببریم، قاسم سلیمانی جزو 10 نفر اول است. شهدایی مانند حسین خرازی، احمد کاظمی، احمد متوسلیانی، ابراهیم همت، مهدی باکری، محمد بروجردی و حمید باکری شهدایی بودند که هریک توانستند سازمانی را از صفر ایجاد کنند و آن را توسعه داده و قدرتمند کنند و با این یگان های رزمی، تاکتیک  های خاص خودشان را علیه ارتش بعثی به کار بگیرند و در برابر یک ارتش منظم و آموزش دیده و پرتوان از نظر آتش پشتیبانی بایستند و اجازه ندهند که صدام موفق شود. تاکتیک هایی که من آن را جنگ نامتقارن نام می‌گذارم.

 سه مسئله اصلی آمریکا با ایران

 او تاکید کرد: ترامپ با ایران سه مسئله بزرگ دارد؛ همه حرف آمریکا این است که می‌گوید دلیل اینکه من با جمهوری اسلامی مخالف هستم و درگیرم این است که چرا ایران فعالیت هسته‌ای دارد. ترامپ می‌گوید ایران هیچ نوع فعالیت هسته‌ای چه صلح آمیز و چه غیرصلح آمیز نباید داشته باشد.

دومین حرف آمریکا این است که چرا جمهوری اسلامی نفوذ منطقه ای دارد و می گوید؛ نفوذ منطقه ای خود را جمع کنید.

سوم می‌گوید که چرا ایران موشک با برد بلند دارد که می‌تواند نقاطی مانند اسرائیل  که نگران آن هستیم را هدف قرار دهد.

تمام حرف آمریکای ترامپ با ایران همین ها است. در این میان اسرائیل و عربستان و امارات نیز با آمریکا هم نظر هستند. همه تلاش آنها نیز این است که منابع قدرت ایران را از بین ببرند.

 این حداقل خواسته آنها است. حداکثر خواسته آنها نیز این است که چرا مردم ایران اساسا دولتی تشکیل داده اند که در تحت بلیت و کنترل ما نیست. چرا یک دولتی مانند ایران باید برای خودش و بدون توجه به منافع آمریکا تصمیم بگیرد. آمریکا در منطقه و در جهان، شاه و کلانتر جهان هست. بنابراین همه دولت ها باید با برنامه های آمریکا مخالف نباشند و یا حتی هماهنگ باشند. معنی ندارد که ما بزرگترین قدرت نظامی‌و اقتصادی و سیاسی جهان هستیم ولی ایران در برنامه ها و کارهای ما اخلال ایجاد کند. ایران باید به یک کشور عادی تبدیل شود.

 آمریکا می گوید زمانی ایران به یک کشور عادی تبدیل خواهد شد که این حکومت جمهوری اسلامی بر سر کار نباشد. بنابراین آمریکا برای نیل به این هدف از تحریم های وسیع اقتصادی شروع کرده تا در نهایت به این نقطه برسد. ولی مشکل اینجاست که آمریکا درک درستی از نفوذ واقعی ایران در منطقه ندارد و آن را به اشتباه می فهمد.

سردار علایی خاطرنشان کرد: من در این جلسه می خواهم چگونگی مسئله نفوذ ایران را مطرح کنم. مشکل اصلی این است که آمریکایی ها درک درستی از واقعیت و حقیقت نفوذ جمهوری اسلامی ایران ندارند. تصور می‌کنند که نفوذ ایران یعنی نفوذ نیروی قدس و یعنی قاسم سلیمانی و هر نوع تشکیلاتی که پیرامون نیروی قدس است اینها علامت نفوذ جمهوری اسلامی‌هستند. در حالی که نفوذ ایران در واقع این ها نیستند.

او بیان کرد: نفوذ ایران در منطقه از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و باب المندب و از آن سو در شرق آسیا شامل تاجیکستان و افغانستان و پاکستان نفوذ طبیعی و فرهنگی فلات ایران است. چیزی نیست که دولت ایران بخواهد به دنبال آن برود. جشن نوروز  و عزاداری امام حسین را حتی اگر جمهوری اسلامی‌ایران هم نباشد، آنها برگزار می کنند. هر دولتی که در ایران بر روی کار باشد با وجود یا بدون وجود نیروی قدس این نفوذ ایران برقرار و مستمر خواهد بود. چرا که بافت و فرهنگ مردم در این مناطق به گونه ای است که با ایران همگرایی و همسویی دارند. و الا چطور است که آمریکایی ها که سالهاست که در عراق از نظر نظامی‌مستقر شده اند و بزرگترین سفارتخانه خود در جهان را در عراق تاسیس کرده اند و حتی می‌گویند ما نیازی به فرودگاه عراق نداریم و از همان سفارتخانه می‌توانند پروازهای خود را انجام داده و حتی آذوقه های خود را هم از عراق تامین نمی‌کنند و بزرگترین پایگاه های نظامی‌را در عراق ایجاد کرده اند، هیچ نفوذ آنچنانی در بین مردم عراق ندارند ولی همیشه مدعی هستند که ایران در عراق نفوذ دارد.

وی یادآور شد: آنها با این که عراق را اشغال کردند و در ابتدای اشغال عراق یک آمریکایی بنام پل برمر را حاکم عراق قرار دادند ولی می گویند تشکیل دولت های ملی در عراق بدون توافق ایران اتفاق نمی‌افتد. آنها می گویند چرا مردم عراق برای انتخاب نمایندگان خود در پارلمان عراق به نمایندگانی که با ایران خوبند رأی می دهند. این در حالی است که ایران در عراق نه تشکیلات و نه پایگاه نظامی‌و نه حتی یک نیروی نظامی‌هم ندارد.  درحالیکه ارتش عراق را آمریکایی ها آموزش می‌دهند، تشکیلات نظامی‌عراق را آمریکایی ها ایجاد می‌کنند. ولی مثل ایران در بین مردم آن کشور نفوذ ندارند. بعد از ترور سردار سلیمانی، آمریکا آموزش نظامی‌به نظامیان عراقی را متوقف کرده است. زیرا آنها نگران هستند که آموزش دیده های عراقی از آمریکا انتقام بگیرند.

وی گفت: چرا آمریکایی ها نمی‌خواهند این مسئله را درک کنند که نفوذ ایران فقط با نیروی قدس نیست. شاید بتوان گفت که نیروی قدس قادر به پاسخگویی به بخشی از درخواست های مردم منطقه هم نیست. این در حالی است که همه دولت ها و در راس آنها آمریکا با این مطالبات مردم منطقه از نیروی قدس مخالفت می‌کنند. آمریکا در همه کشورهای منطقه پایگاه نظامی‌دارد؛ اینجرلیک در ترکیه،  ۱۴ پایگاه از جمله عین الاسد در عراق، کویت، عربستان ، بحرین و امارات آمریکا چندین پایگاه نظامی‌و حدود ۷۰ هزار نیروی نظامی دارد. با این همه نفوذ طبیعی ایران را بر نمی‌تابد. زیرا نوع نفوذ ایران متفاوت است. نفوذ ایران به گونه ای است که وقتی مردم آنجا می‌خواهند متشکل شده و از خود دفاع کنند حشدالشعبی ایجاد می‌کنند. حشدالشعبی را که ایران راه نیانداخته است.

وی اضافه کرد: حشدالشعبی در واقع نتیجه تلاشی است که صدام علیه ایران کرد. صدام قبل از شروع جنگ با ایران، تعداد زیادی ازشهروندان عراقی را به اتهام تحت نفوذ بودن ایران می‌کشت. آیت‌الله شهید محمد باقر صدر را با همین اتهام کشت. در حالی که آنچه در عراق بود اسلام بود و تشیع بود. نفوذ جمهوری اسلامی در واقع وجود فرهنگ قدیمی‌ایران است که در بین مردم این مناطق گسترده است که امکان از بین بردن آن برای آمریکایی ها وجود ندارد. صدام هم با شروع جنگ به بهانه نفوذ ایران تعداد زیادی از ایرانی تبارها را کشت و یا از عراق اخراج کرد. حشدالشعبی امروز چه کسانی هستند؟ افرادی هستند که صدام آنها را از عراق بیرون و اخراج کرد و حالا متشکل شدند علیه بقایای صدام و تروریسم داعشی عربستان و مقابله با سیطره آمریکا بر عراق.

او افزود: آمریکایی ها می‌گویند اجازه بدهید ارتشی که تحت آموزش ما است باقی بماند و حشدالشعبی چون تحت نفوذ ایران است نباید وجود داشته باشد. در حالی که حشدالشعبی ملی ترین تشکیلات نظامی عراقی است. در باقی مناطق خاورمیانه هم نفوذ ایران به همین شکل است. نفوذ ایران تفاوت ماهوی با نفوذ نظامی آمریکا دارد. بحرین هم اکنون تحت اشغال عربستان است، آمریکا هم در این کشور پایگاه نظامی‌دارد و مردم را هم سرکوب کرده اند. با این حال از نفوذ ایران در بحرین حرف می‌زنند. مگر ایران کسی را در آنجا دارد.

 در یمن، عربستان و امارات نیروی ائتلاف ایجاد کرده اند و سراسر این کشور را به طور مرتب بمباران می کنند، ولی باز هم می‌گویند ایران در آنجا نفوذ دارد. آیا شما یک نیروی ایرانی در یمن می‌بینید. حوثی ها مردم شیعه ای هستند که در طول تاریخ تحت ظلم عربستان و حکومت های حاکم آنجا بوده اند. اما اکنون متشکل شده اند. وقتی این نیروها از ایران می‌خواهند که تجربیات خود را به آنها منتقل کند ایران چرا این کار را نکند؟ ایران اجازه بدهد که نیروهای مقاومت را از بین ببرند تا این که بگویند جمهوری اسلامی در آنجا نفوذ ندارد؟

 بنابراین، نفوذ ایران فقط وابسته به سردار شهید سلیمانی و نیروی قدس نیست. بلکه یک نفوذ طبیعی و مستمری است که حتی قبل از ظهور جمهوری اسلامی‌نیز این نفوذ ایران در منطقه وجود داشته است. حضور امام موسی صدر در لبنان که در زمان جمهوری اسلامی‌نبود، حضور ایشان در زمان شاه بود. اما به دلیل مسئله نفوذ ایران او را گرفتند و ربودند و ناپدیدش کردند. آیا آن زمان نفوذ ایران برقرار نبود؟ می‌خواهم بگویم که نقش افراد خیلی مهم است.

مگر در یمن ایرانی داریم؟

سردار علایی ادامه داد: البته سردار سلیمانی انسان فعالی در این حوزه بود.  اما حضور سردار سلیمانی در این کشورها فقط به صورت نظامی‌نبود. او در واقع به مردم این کشورها کمک میکرد و مشورت میداد. ایشان به عنوان یک شخصیت ایرانی و نماینده جمهوری اسلامی‌در ابعاد مختلف با مسئولان این کشورها ارتباط برقرار می‌کرد و دولتمردان کشورهای میزبان هم او را دوست داشتند و به او علاقه مند بودند.

 سردار اسماعیل قاآنی یک سلیمانی دیگر است

او اظهار کرد: آمریکایی ها مدت هاست که نیروی قدس را یک گروه تروریستی اعلام کرده اند. در حالی که نیروی قدس جزء قوای مسلح رسمی ایران است. سردار قاسم سلیمانی در همین زمان با اکثر مسئولان کشورهای تحت کنترل آمریکا در همسایگی ایران رفت و آمد داشته و با آنها جلسه برگزار کرده است و آنها او را یک شخصیت رسمی ایران محسوب می کرده اند.

اما آیا شخصیت ها در نفوذ ایران بی تاثیر هستند؟ قطعاً نه. وقتی آنها سردار سلیمانی را از مردم ایران گرفتند با هدف تاثیر منفی این فقدان بر نفوذ ایران در منطقه و کاهش قدرت دفاعی ایران بوده است. اما اثرات زنده بودن شهید و شهادت بیش از تصور آمریکایی هاست. اسماعیل هنیه به نمایندگی از حماس برای تشییع پیکر سردار سلیمانی به تهران آمده بود. این در حالی است که حماس بر سر سوریه با ایران اختلاف نظر دارد و مواضع ایران و حماس در سوریه مخالف هم است. ولی خون شهید او را به ایران آورد و همگرایی با مقاومت فلسطین را افزایش داد.

در این که فقدان سردار سلیمانی برای ما یک خسارت بزرگ است، تردیدی وجود ندارد. هرکسی جایگاه خود را در اقتدار ایران دارد. اما بدانید سردار قاآنی که به جای سردار سلیمانی آمده است، با توجه به شناختی که از او دارم یک سردار سلیمانی دیگر است. ضرباتی که انشالله آمریکایی ها از این ها خواهند خورد بیشتر خواهد بود.

انتقام مورد نظر ایران

وی بیان کرد: من معتقدم که مردم ایران با حضور ده ها میلیونی در تشییع جنازه شهدای ترور اولین انتقام خود را از آمریکا گرفتند. انتقام مورد نظر ایران حمله به پایگاه هایی است که از آنجا سردار سلیمانی هدف ترور قرار گرفت، هدف انتقام ، کشتن آمریکایی ها نیست. چرا که آنها هم بندگان خدا هستند. آنها نیز در اسارت ترامپ و پمپئو هستند. ما نمی‌خواهیم جوانان آمریکایی حتی در پایگاه های آمریکا کشته شوند. انتقام ترور سردار سلیمانی در این است که آمریکا بساط خود را جمع کند و از این منطقه برود.

با فاصله11 هزار کیلومتر از آن سر دنیا به اینجا آمده تا به مردم منطقه بگوید که شما حق حکومت بر خود را ندارید. مصوبه ای که اخیرا در پارلمان عراق در ارتباط با خروج نیروهای آمریکایی از این کشور تصویب شد، اولین انتقامی‌بود که مردم عراق از آمریکایی ها گرفتند. این کار بسیار مهم و بزرگی بود.

سردار علایی تاکید کرد: ترامپ از ابتدایی که رئیس جمهور شد از ایران متنفر بود. طی سال های گذشته ترامپ با ایران طوری رفتار کرده است که اکثر ایرانیان در اقصی نقاط جهان، امروز از دولت آمریکا متنفر هستند. بنابراین نفرتی که در پی ترور سرداران ایران و عراق در میان مردم این دو کشور علیه آمریکا ایجاد شده است، از بین رفتنی نیست. این برای مردم آمریکا تاسف برانگیز است که گرفتار این جرثومه ننگین جنایتکار هستند که این فاصله عمیق را میان مردم خاورمیانه و دیگر ملت ها ایجاد کرده اند. در حالی که ما برای همگرایی پیش می‌رفتیم ترامپ آمد و فاصله ها و واگرایی ها را توسعه داد. امیدوارم خون شهیدان عزیز ما به همگرایی بیشتر مردم ایران و منطقه منجر شود. شاید ترامپ باشد و این همگرایی را ببیند و به آن حسرت ببرد. ابران به دنبال سلطه بر منطقه نیست.  نفوذ ایران یعنی همگرایی میان ملت ها که امری طبیعی  و فرهنگی است که وجود داشته و به شخص و حکومتی در ایران وابسته نیست. این نفوذ، یک نفوذ تاریخی فرهنگ ایران میان ملت های منطقه و همگرایی میان آنها است.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: سايت خبری تابناک

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین