| کد خبر: 262808 |

۸۰ درصد اتوبوس‌ های پایتخت فرسوده هستند

در حال حاضر ۸۰ درصد اتوبوس های تهران فرسوده هستند این در حالیست که یک دستگاه اتوبوس دیزلی فرسوده ده ها برابر یک دستگاه اتوبوس دیزلی نو ذرات معلق منتشر می کند.

تین نیوز

در پی اعلام شهرداری تهران مبنی بر ورود ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی در ماه آینده به پایتخت، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تاکید بر اهمیت و ضرورت برقی سازی ناوگان اتوبوسرانی تهران گفت: در حال حاضر ۸۰ درصد اتوبوس های تهران فرسوده هستند این در حالیست که یک دستگاه اتوبوس دیزلی فرسوده ده ها برابر یک دستگاه اتوبوس دیزلی نو ذرات معلق منتشر می کند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا،  سیدمحمدمهدی میرزایی قمی  با استناد به آمار سیاهه انتشار سال ۹۶ شهر تهران، ۱۳ درصد از انتشار ذرات معلق و یک درصد از انتشار آلاینده های گازی این کلان شهر را ناشی از تردد اتوبوس ها دانست و افزود: با جایگزینی هر دستگاه اتوبوس دیزلی فرسوده با اتوبوس برقی، هر سال ۴۹۵ کیلوگرم از انتشار ذرات معلق و روی هم رفته، ۱۱۲۲ کیلوگرم از انتشار آلاینده های گازی در هوای تهران کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به برآوردهای صورت گرفته، منافع اقتصادی این میزان کاهش در انتشار آلاینده ها در هوای تهران را بیش از ۱۰ میلیارد تومان در سال و در طول ۱۵ سال عمر مفید یک اتوبوس برقی، در مجموع ۱۵۰ میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: با جایگزینی هر دستگاه اتوبوس دیزلی فرسوده با اتوبوس برقی، سالانه ۵۰ هزار لیتر صرفه جویی در مصرف گازوییل صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه بر اساس میانگین نرخ جهانی به ازای نیم دلار برای هر لیتر، صرفه جویی ۵۰ هزار لیتری هر دستگاه اتوبوس برقی، سالانه ۲۵ هزار دلار می شود، تصریح کرد: این میزان بر اساس نرخ روز دلار آزاد، معادل یک میلیارد و ۳۰۷ میلیون تومان می شود. با احتساب کاهش آلاینده ها و مصرف سوخت، یک دستگاه اتوبوس برقی در طول عمر ۱۵ ساله خود  درمجموع حدود ۱۹۶ میلیارد تومان منافع اقتصادی در بر دارد.

میرزایی قمی در خاتمه با تأکید بر اینکه در صورت برقی سازی ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس در تهران  در مجموع ۸۸ درصد از انتشار ذرات معلق و ۵۵ درصد از انتشار آلاینده های گازی ناوگان اتوبوسرانی کاسته خواهد شد، خاطرنشان کرد: در صورت جایگزینی ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس برقی، سالانه بیش از ۱۱ همت عایدی ناشی از کاهش آلاینده ها و مصرف سوخت خواهیم داشت.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.