| کد خبر: 231805 |

یادگار امام گفت: اگر شما حق رای دادن دارید، بنده هم باید حق داشته باشم نامزدی را که دوست دارم انتخابات کنم البته هر کس رای اکثریت را به دست آورد همه به او احترام می گذارند و او را قبول می کنند؛ بنابراین نمی توان عده ای را انتخاب کرد و به مردم گفت به همینها رای بدهید.

تین نیوز

یادگار امام گفت: اگر شما حق رای دادن دارید، بنده هم باید حق داشته باشم نامزدی را که دوست دارم انتخابات کنم البته هر کس رای اکثریت را به دست آورد همه به او احترام می گذارند و او را قبول می کنند؛ بنابراین نمی توان عده ای را انتخاب کرد و به مردم گفت به همینها رای بدهید.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، سیدحسن خمینی در اختتامیه دهمین رویداد ملی، فرهنگی  دانشجویی طریق جاوید که با همکاری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی و موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) با موضوع امام خمینی (ره)، انقلاب اسلامی و انتخابات برگزار شد، گفت: چون یک مغالطه ای در سخنان و گفته ها مطرح می شود، بنده توضیح می دهم. وقتی گفته می شود رای مردم دخالت در مشروعیت نظام اسلامی دارد بلافاصله به ذهن انسان می آید که مشروعیت را خدا داده و این سخن نوعی شرک است و نباید مردم را در کنار خدا نشاند.

وی ادامه داد: هر حکمی در مسئله قرار می گیرد تا احراز موضوع نشود نمی توان حکم را جاری کرد. مثلا اگر بنده می گویم آب مطهر و پاک کننده است ابتدا باید آب بودن آن مایع احراز شود تا بعد پذیرفته شود که این آب مطهر است. همان طور که در احکام اسلام بیان شده برادر از برادر ارث می برد پس ابتدا برادری فرد باید احراز شود تا بعد بتواند ارث ببرد. به قول خودمان تا برادری طرف  اثبات نشود نمی تواند ارث ببرد. حالا کسی بیاید و بگوید این سخن یعنی شریک قائل شدن برای خدا، این چه سخن بی منطقی است؟  این مشابهت سازی‌ها هیچ ربطی به هم ندارد.

یادگار امام افزود: آیا عدالت و فقاهت در عرض خداست که کسی رگ گردنش بیرون بزند و فقاهت را رد کند و فقط عدالت را بپذیرد؟ همانطور که عدالت قید موضوع است،  مردم هم قید موضوع هستند پس اگر گفته می شود که حکومتی  اقبال عمومی  ندارد پس مشروع نیست، طبق نظر کسانی که آن را قید می دانند، این حکم خداست. وقتی گفته می شود که نظر اقبال عمومی و نظر جمهور و اکثریت جامعه شرط مشروعیت نظام است و انتخابات مشروعیت ساز است، تاکید می کنم مشروعیت ساز است، از این جهت است که اقبال عمومی در منظر امام جز موضوع است.

سیدحسن خمینی خاطرنشان کرد: پیامبران آمدند تا مردم اقامه قسط کنند. همه راهنمایان دینی می آیند تا جامعه اقامه عدل و داد کند. چرا؟ چون جامعه خودش باید همراه و همدل شود، نمی شود برای مردم تصمیم گیری کرد. در سخنان دوستان باید قدری انصاف هم باشد. اگر شما حق رای دادن دارید، بنده هم باید حق داشته باشم نامزدی را که دوست دارم انتخابات کنم البته هر کس رای اکثریت را به دست آورد همه به او احترام می گذارند و او را قبول می کنند بنابراین نمی توان عده ای را انتخاب کرد و به مردم گفت به همینها رای بدهید.

وی تصریح کرد: عدالت در حوزه اقتصادی برای اینکه از تفسیر مارکسیستی جلوگیری شود، تساوی شرایط پیشرفت تعریف شد.  اتفاقا در دوره هایی از انقلاب این کار بسیار خوب انجام شد اما در دورههایی هم ضعیف عمل شد. توزیع فرصتهای پیشرفت باید برای همه به وجود بیاید. عدالت در همه جنبه ها آرمان ماست. بنده هم عدالت محور محض نیستم. اصلا نقد برای همین است که اگر بنده اشتباه کردم شما تذکر دهید و اگر شما اشتباه کردید بنده به شما تذکر بدهم.

سیدحسن خمینی تاکید کرد: مردم باید خودشان اقامه عدالت کنند. اگر بنده بخواهم برای آنان اقامه عدالت کنم از آرمان انبیاء خارج می شوم. برخی که پیشنهاد مدل چینی را مطرح کرده اند باید بگویم اجرای این پیشنهاد شدنی نیست و در مقابل آرمان انبیاست.  فقر معیشتی فقر فرهنگی مشکلات عمیق در حوزه های مختلف فساد سیستماتیک و غیر سیستماتیک باید محک عدالت بخورد.

یادگار امام در پایان سخنانش خواستار نشست خصوصی تر با اعضای سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی برای فهم دقیق نظرات و پیشنهادات آنان شد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید