| کد خبر: 247076 |

سرعت بخشی به روند بررسی درخواست های ایجاد مراکز لجستیک در وزارت راه و شهرسازی به منظور استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت این مراکز برای افزایش تبادل بار در سطح کشور و منطقه از موضوعاتی بود که در جلسه کمیسیون تخصصی ستاد مراکز لجستیک کشور مورد تاکید قرار گرفت.

تین نیوز

سرعت بخشی به روند بررسی درخواست های ایجاد مراکز لجستیک در وزارت راه و شهرسازی به منظور استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت این مراکز برای افزایش تبادل بار در سطح کشور و منطقه از موضوعاتی بود که در جلسه کمیسیون تخصصی ستاد مراکز لجستیک کشور مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، پنجمین جلسه کمیسیون تخصصی ستاد مراکز لجستیک کشور به ریاست رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و با حضور شهریار افندی زاده معاون حمل ونقل وزارت راه و شهرسازی، اعضای اصلی ستاد و سایر مدعوین به منظور بررسی موارد مربوط به ایجاد دهکده لجستیک در اصفهان و مشهد، بررسی پیش نویس فرایند صدور مجوز ایجاد و بهره برداری مراکز لجستیک و گزارش سازمان بنادر درباره مطالعات جانمایی مراکز لجستیک در محل این وزارتخانه برگزار شد.

وزیر راه و شهرسازی در این جلسه، ایجاد مراکز لجستیکی در کشور را یک اقدام مهم دانست و با بیان اینکه زمان ایستایی کالاها در بنادر و گمرک باید کاهش یابد، افزود: طرحی به منظور عبوری کردن بنادر بجای ایستایی بودن آن ها، در شورای اقتصادی دولت مطرح کرده ایم که در حال بررسی قرار دارد.

قاسمی با اشاره به نقش ترانزیت ایران در کریدور شمال- جنوب و شرق- غرب خاطر نشان کرد: در گام اول ۱۰ مرکز لجستیکی در استان های همجوار ایجاد می شود که مربوط به بارهای ایران است.

وی با اشاره به تواقنامه عشق آباد گفت: دو شرط تسهیل عبور از گمرکات و صدور ویزای حداقل یک ساله برای رانندگان، لوکوموتیورانان و تجار را در تواقنامه عشق آباد مطرح کردیم تا حجم ترانزیت در منطقه افزایش یابد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ظرفیت بالای ترانزیت کشور با وجود چهار خط ریلی در شمال و جنوب کشور و چهار خط آزادراهی مهم اظهار کرد: برای استفاده از این ظرفیت باید توقف طولانی در گمرک را اصلاح کنیم تا دنیا کریدورهای کشور ایران را برای حمل کالا انتخاب کند.

قاسمی خاطر نشان کرد: برنامه ای برای تامین مالی پروژه ها در همه شقوق حمل ونقل تهیه شده تا با استفاده از منابعی خارج از منابع دولت طرح های توسعه ای ناوگان هوایی، دریایی، ریلی و جاده ای را در زمان بندی سه ساله تکمیل کنیم.

وی افزود: درباره مراکز لجستیک محدودیت هایی وجود دارد که موظف به رعایت آن هستیم اما اساس کار بر سرمایه گذاری بخش خصوصی بوده و نقش دولت باید حاکمیتی باشد.

به گفته قاسمی دولت در مراکز لجستیکی جایگاه سرمایه گذاری و بهره برداری ندارد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: درباره محل مراکز لجستیک نیز باید مطالعات حاکمیتی انجام و زمان بندی تعیین شود تا سرمایه گذار در زمان مورد نظر وطایف خود را انجام دهد، همچنین زمین باید در اختیار یکی از سازمان های وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد اما دولت به هیج عنوان نباید وارد ساخت و ساز شود بلکه ساخت و سازها در مراکز لجستیک باید کاملا توسط سرمایه گذار بخش خصوصی انجام گیرد.

در این نشست، معاون حمل ونقل و دبیر ستاد مراکز لجستیک کشور، موضوعات دهکده لجستیک اصفهان ، طرح سرمایه گذاری برای مرکز لجستیک استان خراسان رضوی، بررسی فرآیند صدور مجوز و بهره برداری از مراکز لجستیکی و گزینه های منتخب در مطالعات جانمایی مراکز لجستیک تحت مسئولیت سازمان بنادر و دریانوردی را به عنوان دستور جلسه مطرح کرد که با توجه به رویکرد وزیر راه و شهرسازی در خصوص تسریع و تسهیل حمل بار در کشور، بر ایفای نقش نظارتی و حاکمیتی دولت به ویژه مجموعه وزارت راه وشهرسازی در تعامل حداکثری این بخش ها برای گزینش و حمایت از سرمایه گذار دارای اهلیت تاکید شد.

در این راستا، مقررشد تا با هدف امکان استفاده از ظرفیت مراکز لجستیک در تبادل بار و کالا در سطح کشور و منطقه، در مدت زمان کوتاه، همه اقدامات متصور برای مجموعه وزارت راه وشهرسازی در تعامل با سایر دستگاهای دخیل در امر ایجاد مراکز لجستیک هرچه سریع تر مورد بررسی قرار گیرد و گزارش های آن در جلسات آتی ستاد ارایه شود.

در ادامه نشست، فرآیند دریافت مجوز ایجاد و بهره برداری مراکز لجستیک با هدف تسریع و تسهیل ایجاد مراکز، طرح و بررسی شد تا به کمک آن ساختاری مدون برای فعالیت سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم شود.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید