| کد خبر: 248904 |

«اینترنت» صنعت گردشگری را فیلتر کرد| خزان گردشگران در پائیز ۱۴۰۱

ناآرامی‌های اخیر که با قطع اینترنت و اختلال در شبکه‌های مجازی همراه بوده است متأسفانه صنعت گردشگری و نحوه ارائه خدمات به گردشگران را مختل کرده است و منجر به ضرر دفاتر خدمات مسافرتی شده است.

تین نیوز

 ناآرامی های اخیر که با قطع اینترنت و اختلال در شبکه های مجازی همراه بوده است متأسفانه صنعت گردشگری و نحوه ارائه خدمات به گردشگران را مختل کرده است و منجر به ضرر دفاتر خدمات مسافرتی شده است.

به گزارش تین نیوز، صنعت گردشگری از زمان شیوع کرونا فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است و اگرچه با پایان یافتن بیماری کرونا این صنعت در حال بازگشت به رونق گذشته بود اما به دلیل ناآرامی های اخیر این صنعت دچار ریزش مشتری شدید شده است.

قطع اینترنت و کاهش سرعت خدمات اینترنتی برای گوشی های همراه نه تنها دسترسی بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی را به اطلاعات گردشگری محدود کرده است بلکه این موضوع بسیاری از دفاتر مسافرتی و ارائه کننده خدمات گردشگری را نیز آزار دهنده شده تا جایی که سطح خدمات در این دفاتر را کاهش داده است.

افزایش نرخ بی ملاحظه و غیرمترقبه دلار در آستانه برگزاری بازی های قطر، حذف پروازهای فوق العاده هواپیمای قطری از فرودگاه بین المللی مشهد و اختلال در ارائه خدمات دفاتر مسافرتی به دلیل کاهش سرعت اینترنت همگی دست به دست هم داده است تا دفاتر خدمات گردشگری و مسافرتی با ضرر و زیان بیشتری دست وپنجه نرم کرده و موفق به ترمیم ضررهای ناشی از کرونا نشوند.

سرگردانی برای صدور بلیت

ابراهیم خزایی یکی از فعالان صنعت گردشگری اظهار می کند: محدودیت های اینترنت و کاهش سرعت ما را برای صدور بلیت هواپیما و یا ارسال مدارک با مشکل مواجه جدی کرده است.

این ارائه کننده خدمات مسافرتی به ما می گوید: ازآنجاکه ما با ایرلاین های خارجی در ارتباطیم و برای گرفتن یک بلیت از سایت های خارجی باید از فیلترشکن استفاده کنیم.

وی ادامه می دهد: با قطع بودن اینترنت اپراتورهای گوشی همراه و در برخی مناطق قطع یا ضعیف بودن اینترنت ثابت کاربران استفاده کننده به سختی می توانستند بلیت هواپیما و قطار تهیه کنند و بلیت های رزرو شده هواپیما امکان صدور نداشت و سردرگمی هایی را برای مردم و مسافران به وجود آورد.

وی بابیان اینکه در طی یک ماه گذشته امکان دسترسی به سایت ها و اپلیکیشن های فروش بلیت هواپیما و سایر خدمات سفر از گردشگران سلب شده است ادامه می دهد: متأسفانه قطع اینترنت اطلاعات گردشگری را از دسترس گردشگران خارج کرده است و فعالیت بسیاری از شرکت ها و دفاتر گردشگری به دلیل فیلتر شدن اینستاگرام مختل و محدودشده است و لذا حداقل دولت باید در قبال این تصمیمات یک نرم افزار جامع طراحی کند که قطعی نداشته باشد تا بدون اینترنت خدمات و اطلاعات حوزه گردشگری را به مسافران ارائه کند.

این کارشناس گردشگری بابیان اینکه امروزه بازاریابی و محتوای تبلیغاتی و اطلاع رسانی ها همگی در پلتفرم های مجازی شکل گرفته اند یادآور می شود: در این شرایط نمی توان انتظار داشت با فیلترینگ گسترده شبکه های مجازی توسط دولت شاهد رونق گرفتن حوزه گردشگری باشیم.

وی اذعان می کند: بخش عمده ای از اطلاع رسانی گردشگر و جامعه میهمان برای آمدن به ایران از شبکه های مجازی بهره می گیرند که اکنون به دلیل محدودیت های اینترنتی از دسترس خارج شده اند. در کنار ناآرامی ها در کشور، قطع اینترنت نیز مزید بر علت شد و گردشگران را با سردرگمی مواجه کرده است.

نبود حمایت

خزایی می گوید: پس از آسیب های شدیدی که ویروس غیرمنتظره کرونا و پساکرونا به صنعت گردشگری زد، خیلی از زحمتکشان چندین ساله گردشگری در قالب خدمات آژانس هوایی ، جامعه تور گردان ها و آژانس های مسافرتی دچار مشکل شده و بسیاری از اماکن اقامتی و هتل ها ورشکسته شدند ولی کسی برای رسیدگی و بررسی اوضاع این قشر سراغی از آن ها نگرفت و برنامه ای برای بهبود وضعیت آن ها نداشت. حالا پس از کرونا به اتفاق غیرمنتظره اغتشاشات رسیدیم که صنعت گردشگری را با چالشی بزرگ مواجه کرد به طوری که تورهای ورودی ما از ادامه سفر به ایران و گردش در کشورمان منصرف شدند.

وی اذعان می کند: در شرایطی که کشور تحریم است و حتی در صورت فروش بسیاری از کالاها اما امکان مبادلات مالی بین بانک های دنیا وجود ندارد لذا توجه به صنعت گردشگری می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند چون در این صنعت توریست ها به راحتی هزاران و درمجموع میلیون ها دلار را برای هزینه به سمت کشور هدایت می کنند.

وی بابیان اینکه این در حالی است که ما به ابتدایی ترین مسائل توجه نداشتیم اظهار می کند: درحالی که بسیاری از رسانه های معاند سعی در آشوب گری و انعکاس چهره ای ناآرام از ایران دارند ما خودمان هم با قطع اینترنت به این مشکلات دامن زده ایم.

افت ۵۰ درصدی فروش در دفاتر مسافرتی

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی بیان کرد: از زمان شیوع بیماری کرونا متأسفانه دفاتر مسافرتی و خدمات گردشگری با بحران های بسیاری روبرو شدند که متأسفانه این بحران های آسیب زا به طرق مختلف ادامه دارد.سعید ولی زاده بابیان اینکه در دو سال گذشته بیش از نیمی از کارکنان دفاتر از این صنعت کناره گیری کرده اند و شاید نزدیک به یک سوم دفاتر مسافرتی با خود تعطیلی و خود تعلیقی مواجه هستند بیان می کند: افزایش هزینه های جاری و هم چنین کاهش تورهای خارجی و داخلی به دلیل افزایش تورم همگی از مشکلات اساسی دفاتر خدمات گردشگری هستند.

وی با اشاره به مشکلاتی که همکاران وی در این رابطه با آن دست وپنجه نرم می کنند می افزاید: متأسفانه همکاران ما با بیماری مزمن عدم حضور گردشگران خارجی و عدم ثبات در صنعت اقتصادی کشور دست وپنجه نرم می کنند.

وی هم چنین با اشاره به حوادث اخیر به وقوع پیوسته در کشور اذعان می کند: ناآرامی های اخیر را هم جدیداً باید به مشکلات افزایش نرخ دلار افزود و لذا همین دو موضوع موجب شده تا بسیاری از مسافران داخلی قید سفر را به دلیل گرانی بزنند و از آن طرف گردشگران خارجی به دلیل احساس خطر و نبود امنیت از سفر به ایران خودداری کنند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی خراسان رضوی قطعی اینترنت و کند شدن اقدامات در فضای مجازی را یکی دیگر از مشکلات پیش روی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری عنوان کرد و ادامه داد: قطعی اینترنت فقط به کسب وکارهای آنلاین آسیب نرسانده، بلکه صنعت گردشگری نیز تحت تأثیر قطعی اینترنت و فیلترینگ قرار داده است اذعان کرد:

وی بیان کرد: تمامی اطلاعات قراردادها، تورها و سفرها معمولاً از طریق همین اپلیکیشن ها ارسال می شد که در شرایط موجود مختل شده است. علاوه بر تورهای داخلی که با چنین مسائلی روبه رو شده اند در بحث تورهای خارجی نیز با چالش های فراوانی روبه رو هستیم.

وی با اشاره به اینکه تورهای پائیزه متأسفانه به دلایل بازگو شده با لغو و کاهش گردشگر همراه شده است ادامه داد:

ولی زاده افزایش نرخ دلار نیز بر کاهش گردشگران مؤثر خواند و اظهار کرد: باوجود نزدیکی به بازی های جام جهانی در قطر اما به دلیل استقبال اندک مسافران هواپیمایی قطری سرویس های فوق العاده خود را از سه استان ایران من جمله فرودگاه بین المللی مشهد مقدس قطع کرده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی خراسان رضوی بابیان اینکه قطعی اینترنت نیمی از فعالیت دفاتر و آژانس های مسافرتی خراسان رضوی را با اخلال جدی مواجه کرده و منجر به افت ۵۰ درصدی فروش شده است اظهار کرد: لغو تورهای ورودی علاوه بر آنکه با کنسلی رزرو هتل ها و پروازها همراه است، بیکاری راهنمایان گردشگری را نیز به همراه دارد.

ریزش گردشگران حوزه سلامت

رئیس جامعه حرفه ای گردشگری سلامت کشور نیز از ریزش ۸۰ درصدی آمار گردشگران خارجی حوزه سلامت به دلیل ناآرامی های اخیر خبر داد.

حسین نیکونام بابیان اینکه در زمان کرونا بسیاری از شرکت های پزشکی و مراکز خدمات درمانی به دلیل نبود مشتری مجبور شده بودند که نیروهای خود را تعدیل کنند اما بارونق گرفتن این صنعت در امسال دوباره این مراکز سعی کردند تا نیروهای خود را بازیابی و مراکز خود را برای پذیرش بیماران تجهیز کنند اظهار کرد: متأسفانه دوباره با ریزش مشتری ها در این شرایط ممکن است وضعیت دوران کرونا در این صنعت تکرار شود.

نیکونام بابیان مطلب که متأسفانه با این وضعیت می توان گفت که به شرایط دوران کرونا بازگشتیم اذعان می کند: در حال حاضر وضعیت به شکلی است که وقت های رزرو شده قبلی گردشگران در این بخش طی این مدت به شکل گسترده ای لغو شده است و یک بار دیگر شاهد وارد آمدن آسیب جدی به این صنعت هستیم.

وی بیان می کند: اغتشاشات اخیر در کشور به صورت جدی به بدنه گردشگری سلامت در کشور و مشهد لطمه زده است و د طی دو ماه گذشته میزان ورود گردشگران از کشور عراق و دیگر کشورهای منطقه به کشور ما بیش از ۸۰ درصد کاهش نشان می دهد.

فعالیت الکترونیکی در هاله ای از ابهام

اگرچه قطعی اینترنت نخستین بار نیست به چالشی بزرگ تبدیل شده است و پیش ازاین هم پلتفرم های مختلفی با توجه به سیاست های کشور مسدود شده اند، اما مشکل اینجاست که با گسترش فناوری شغل های جدید نیز خودنمایی می کنند؛ بر اساس آمارهای اعلامی بیش از ۱۱ میلیون نفر از طریق شبکه های مجازی کسب درآمد می کنند، از این میزان حدود ۹ میلیون تن یعنی ۸۳ درصد از طریق اینستاگرام در حال کسب درآمد هستند که با قطعی اینترنت و مسدود شدن شبکه های اجتماعی تمامی آن ها متضرر شدند.

در این میان فعالان حوزه گردشگری و سامانه های فروش آنلاین به مراتب وضعیت بدتری دارند، چراکه آن ها راه دریافت پنج ساله مجوز خود را «ای نماد» یا نماد اعتماد الکترونیک پشت سر گذاشته اند تا به فعالیت سنتی خود خاتمه دهند و خود را به استانداردهای جهانی نزدیک تر کنند.

وضعیت فعالان گردشگری و سامانه های فروش تور، بلیت، هتل، مجموعه های گردشگری به مراتب بدتر است چراکه هنوز آن ها نتوانسته اند از ورشکستگی و رکود بحران کرونا کمر راست کنند؛ با قطعی یک ماه گذشته اینترنت و شبکه های اجتماعی بیش از گذشته به خاموش کردن چراغ آژانس خود می اندیشند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: بازار

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید