| کد خبر: 264557 |

ترافیک تهران زیر ذره بین متخصصان؛ نقش احداث معابر در ایجاد ترافیک

طرح جامع حمل و نقل شهری تهران طی جلسه ای در شورای شهر زیر ذره بین متخصصان این حوزه قرار گرفت و هر یک از کارشناسان دیدگاه های خود را با رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران مطرح کردند.

تین نیوز

طرح جامع حمل و نقل شهری تهران طی جلسه ای در شورای شهر زیر ذره بین متخصصان این حوزه قرار گرفت و هر یک از کارشناسان دیدگاه های خود را با رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران مطرح کردند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا، چهارمین جلسه کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران به بررسی طرح جامع حمل و نقل پایتخت اختصاص داشت که سیدجعفر تشکری هاشمی رییس این کمیسیون خطاب به صاحب نظران این حوزه گفت: می خواهیم بدانیم براساس طرح جامع حمل و نقل چه بزرگراه هایی قرار است ایجاد و چه تعداد معبر قرار است افزایش یا کاهش یابد و از سوی دیگر تقاطع های غیر همسطح، تونل ها و پل های شهری چه تغییری خواهد کرد.

وی ادامه داد: به دنبال این هستیم تا از دیدگاه های اساتید، خبرگان و دیدگاه های نخبگان برای رسیدن به الگوی مشترک استفاده کنیم چرا که از دید ما فاصله بسیاری بین آنچه شهرداری در خصوص طرح جامع فکر کرده و آنچه مورد نظر صاحب نظران ترافیکی است، وجود دارد.

به گفته تشکری هاشمی، باید این فاصله زیاد را با همفکری و به اشتراک گذاشتن ایده ها به حداقل برسانیم.

۲۴ کیلومتر تندرو در حال اجراست

تقی زاده مشاور طرح جامع حمل و نقل پایتخت به عنوان یکی از حاضران در این نشست، گفت: در این طرح جامع گزینه های پیشنهادی برای توسعه شبکه معابر وجود دارد و با اینکه توسعه شبکه معابر اولویت نیست اما نادیده هم گرفته نشده است.

وی ادامه داد: تسهیل تردد در طرح جامع حمل و نقل تهران دیده شده و درحال حاضر ۲۴ کیلومتر تندرو در حال اجرا است و باید پذیرفت که ما نمی توانیم کارگاه را تعطیل کنیم چراکه ۲۰ کیلومتر شبکه شریانی نیز دارای مصوبه و کارگاه است.

تقی زاده با بیان اینکه نگرش های ترافیکی در جهان تغییر کرده اما هنوز نگرش در کشور قدیمی است، گفت: شکی نیست که احداث معابر جدید با توجه به نیاز شهروندان بوده اما باید بدانیم که احداث معابر منجر به افزایش ترافیک می شود.

وی افزود: توسعه ظرفیت معابر راهکار مشکل ترافیک نیست چراکه در هرکجا که ظرفیت معابر افزایش پیدا کرد نه تنها ترافیک کمتر نشد بلکه به دلیل افزایش انگیزه، ترافیک و خودرومحوری افزایش یافت.

این کارشناس حوزه حمل و نقل بیان کرد: برای رهایی از ترافیک راهی جز توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی نداریم پولی که قرار است برای ساخت پل ها و تقاطع ها خرج شود را باید در حوزه حمل و نقل عمومی خرج کنیم زیرا در غیر اینصورت نه تنها معضل ترافیک ازبین نمی رود بلکه از نقطه ای به نقطه ای دیگر منتقل می شود.

تقی زاده پیشنهاد داد که تقاطع غیرهمسطح جدید در شهر افزوده نشود و فقط بزرگراه شوشتری ساخته شود.

مُد دوچرخه سواری مناسب تهران نیست

سردار مهماندار، رییس سابق پلیس راهور تهران هم دیگر کارشناس حمل و نقلی بود که در این جلسه حضور داشت.

وی گفت که مدل های سایر کشورها برای ایران مناسب نیست و به دلیل نبود زیرساخت های مناسب، تفاوت فرهنگ رانندگی و نبود توانایی نمی توان از مدل سایر کشورها استفاده کرد.

به گفته سردار مهماندار، باید ایجاد مسیر دوچرخه سواری را رها کرد زیرا این مُد حمل و نقلی به هیچ وجه مناسب تهران نیست و پاسخگوی پایتخت نخواهد بود.

سردار مهماندار اضافه کرد: اگر با اصلاحات هندسی موانع حل می شود نباید تونل احداث کرد؛ در تمام نقاط دنیا مشکل ترافیک وجود دارد اما باید روی مدیریت تقاضای سفر کار کرد و محدودیت های ترددی را به وجود آورد.

از ظرفیت نخبگان دانشگاهی استفاده شود

باریکانی، کارشناس حمل و نقل گفت: هر روز درگیر مشکلات ترافیکی و آلودگی هوا هستیم و باید این درد را درمان کرد انتظار بر این است که معابر خودرویی برای عبور اتوبوس کم عرض تر شوند.

پور زاهدی استاد پیشکسوت حوزه حمل و نقل هم گفت: تجربه شخصی من این است که طرح های جامع حمل ونقلی بدون ارزیابی اجرایی می شوند و بیش از بحث حمل و نقل به بحث طرح جامع و تفصیلی شهرسازی توجه می شود.

وی ادامه داد: طرح بالادستی باید به گونه ای باشد که تمام نیازها را پاسخ دهد این طرح ها باید ظرفیت های سرمایه گذاری در شهر را نشان دهند.

پورزاهدی گفت: ابزار این طرح همان ابراز گذشته هستند به اندازه کافی پروژه برای انجام دادن وجود دارد اما چه عجله ای است از امروز برای پروژه سال های بعد تعهد ایجاد کنیم.

این کارشناس حوزه حمل و نقل توضیح داد: می توان در کنار پروژه هایی که در طرح جامع ذکر شده اند طرح های موازی را نیز در دستور کار قرار داد نباید برای انجام طرح ها عجله کرد بلکه باید هرسال درخصوص آنها تجدید نظر کرد.

وی گفت: تأمین مالی این پروژه ها نیز باید مشخص شود و پیشنهاد من این است که شورای شهر تهران برخی از دانشگاه ها را انتخاب کرده و با کمک آنها به بررسی آینده تهران بپردازد.

شورای شهر سند بالادستی ارائه کند

عباس شعبانی معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران هم با بیان اینکه توقع بنده به عنوان یک شهروند این است که شورای شهر سند بالادستی را تهیه کند، گفت: این سند باید راهنمای ترافیکی باشد تا براساس آن آینده تهران مشخص شود.

وی گفت: تا زمانی که طرح جامع وجود نداشته باشد، فقط درحال مصرف مسکن هستیم و اقدامات جانبی انجام می دهیم.

معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران با بیان اینکه خیلی از موارد ذکر شده در طرح جامع تکمیل کننده مسیرهای سابق هستند، افزود: با اصلاح تقاطع ها می توان ۷۸۲ کیلومتر از مسیر شهروندان را به ۵۷ کیلومتر کاهش داد.

هادی حق بین، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با بیان اینکه بخش زیادی از ترافیک شهر ناشی از برنامه های بدون پیوست است، گفت: موضوعات ما تنها توسعه معابر نیست بلکه توجه به شهرهای اقماری نیز وجود دارد و در بحث پارکینگ ها نیز باید اقدام کنیم.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

  • دادخواه 0 0

    برآیند تمامی این اظهارات کارگزاران فعلی و سابق دولتی ، صفر مطلق، است!!!!!!