| کد خبر: 187891 |

با شکل‌گیری شرکت حمل‌ونقل ریلی مسافری حومه‌ای، توسعه این بخش از ردیف بودجه مشخص برخوردار می‌شود.

تین نیوز

مدیرعامل راه‌آهن از آغاز فعالیت شرکت حمل‌ونقل‌ ریلی مسافری حومه‌ای در سال جاری خبر داد و گفت: با شکل‌گیری شرکت حمل‌ونقل ریلی مسافری حومه‌ای، توسعه این بخش از ردیف بودجه مشخص برخوردار می‌شود.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سعید رسولی با اشاره به سیر راه‌اندازی شرکت حمل‌ونقل ریلی مسافری حومه‌ای اظهار داشت: امسال شاهد آغاز کار این شرکت خواهیم بود. اساس‌نامه شرکت حمل‌ونقل ریلی مسافری حومهای به تصویب رسیده است و هم اکنون درجریان سپری شدن مراتب قانونی خود قرار دارد.  

وی با بیان اینکه «قطارهای حومه‌ای در حال حاضر نیز از ساز و کار تقریبا مستقلی در معاونت مسافری شرکت راه‌آهن برخوردار هستند» افزود: تاسیس چنین شرکتی باعث تقویت شرایط موجود قطارهای حومه‌ای می‌شود که در نقاط مختلف کشور مشغول خدمات رسانی هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای پیش‌ روی حمل‌ونقل ریلی حومه‌ای گفت: با شکل‌گیری شرکت حمل‌ونقل ریلی مسافری حومه‌ای، توسعه این بخش از ردیف بودجه مشخص برخوردار می‌شود.  

مدیرعامل شرکت راه‌آهن خاطرنشان کرد: تاسیس شرکت حمل‌ونقل ریلی مسافری حومه‌ای می‌تواند منشا تحول در حومه‌ کلان‌شهرها باشد.

رسولی بیان داشت: ما به دنبال افزایش ظرفیت جابجایی مسافران حومه‌ای از طریق قطارهای حومه‌ای هستیم. برخورداری جمعیت حومه به کاهش مصرف سوخت، تصادفات رانندگی در جاده‌ها وآلودگی هوای شهرهای بزرگ کمک می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: ارتقا کیفیت و ارائه خدمات با کیفیت در سفر‌های طولانی بین شهری نیز در کانون توجه شرکت راه‌آهن قرار گرفته است.

شایان ذکر است؛ در تاریخ یکشنبه ۱۲ دی ۹۵ مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در رابطه با لایحه برنامه ششم توسعه، ماده ۶۴ این لایحه را با ۱۴۱ رای موافق، ۲۹ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در صحن علنی تصویب کردند. بر اساس این مصوبه  به‌منظور تقویت اقتصاد حمل و نقل ریلی و ترغیب سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در این زمینه و تسریع و تسهیل اجرای پروژه‌ها و افزایش رضایتمندی و اقبال عمومی از خدمات ارائه‌شده در این نوع حمل و نقل:

الف- سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در احداث و بهره‌برداری‌ از حمل و نقل ریلی درون‌شهری و برون‌شهری به مانند، سرمایه‌گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته تلقی شده و کلیه قوانین و مقررات مرتبط با سرمایه‌گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته بر سرمایه‌گذاری در حمل و نقل ریلی مترتب خواهد بود.

ب- مالیات بر ارزش افزوده خدمات حمل و نقل ریلی علاوه بر بند ۱۲ ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده (به استثنای مسافری)، با نرخ صفر محاسبه خواهد شد.

همچنین بر اساس مصوبه  وکلای ملت در بند الحاقی این ماده، وزارت راه‌ و شهرسازی موظف است شرکت حمل و نقل ریلی مسافری حومه‌ای را با هدف ساماندهی حاشیه شهرها و توسعه امور حمل‌و‌نقل ریلی حومه‌ای و ساخت خطوط مستقل حومه‌ای در زیر مجموعه شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تشکیل دهد.

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین