بازدید سایت : ۴۵۷۲۲

فقط یک درصد از کالاهای ترانزیتی روسیه از مسیر ایران عبور کرد

دبیر انجمن شرکت های کشتیرانی ایران با بیان اینکه در سال ۲۰۲۲ تنها یک درصد از کالای دریابرد روسیه از کریدور شمال - جنوب ایران حمل شد، گفت: ماباید با مزیت های رقابتی که داریم، توان ترانزیتی گذشته خود را احیا کنیم و برای رسیدن به این هدف، بخش های دولتی و خصوصی باید یک نگاه ملی در افق کریدوری داشته باشند.

فقط یک درصد از کالاهای ترانزیتی روسیه از مسیر ایران عبور کرد
تین نیوز

دبیر انجمن شرکت های کشتیرانی ایران با بیان اینکه در سال ۲۰۲۲ تنها یک درصد از کالای دریابرد روسیه از کریدور شمال - جنوب ایران حمل شد، گفت: ماباید با مزیت های رقابتی که داریم، توان ترانزیتی گذشته خود را احیا کنیم و برای رسیدن به این هدف، بخش های دولتی و خصوصی باید یک نگاه ملی در افق کریدوری داشته باشند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، مسعود پل مه در نشست خبری چهارمین همایش بین المللی اقتصاد دریامحور ایران با محوریت کریدور شمال - جنوب گفت: همایش این دوره با زیرفصل کریدور شمال - جنوب برگزار می شود و امیدواریم بتوانیم اقدامی موثر برای توسعه فعالیت های لجستیکی و تجاری داشته باشیم.

وی با اشاره به علت نام گذاری همایش امسال، بیان کرد: سال گذشته همایش با زیرفصل «چابهار در افق کریدور شمال - جنوب» برگزار شد و بیش از ۱۵۰ موثر تجاری از بخش صنفی و ۷۰ مسئول از سازمان های حاکمیتی مرتبط با چابهار و کریدور دعوت شدند و موضوعات موردنظر به استحضار مسئولان رسید و بخشی به مرحله اجرا درآمد. از این رو انتظار داریم تا پایان سال جاری با توجه به اهمیت کریدور شمال - جنوب و بندر چابهار، توسعه فعالیت لجستیکی کشور اتفاق بیفتد.

دبیر انجمن شرکت های کشتیرانی ایران درباره موضوع های همایش توضیح داد: کریدور شمال - جنوب و نقش آن در تسهیل تجارت بین الملل و افزایش کارایی حمل ونقل ترکیبی و منطقه ای و فرامنطقه ای؛ سرمایه گذاری های مشترک و همکاری های منطقه ای در قالب عملکرد کریدور شمال - جنوب با بهره گیری از ظرفیت های سازمان همکاری های شانگهای و گروه بریکس؛  حمل ونقل ریلی زمینه ساز تنوع و توسعه مبادلات تجاری در کریدور شمال - جنوب؛ حمل ونقل جاده ای نقطه قوت کریدور شمال - جنوب؛ بندر چابهار دروازه ای جدید برای توسعه خدمات چندوجهی کریدور شمال - جنوب؛  بنادر پیشران ارزش افزوده زنجیره تامین و افزایش سهم ایران در حمل و نقل دریایی و ترانزیت در محل حمل ونقل ترکیبی کریدور شمال جنوب؛ نقش دولت ها در حکمرانی برای توسعه پایدار اقتصادی، تنظیم گری قوانین، تسهیل گری و مانع زدایی از فعالیتهای لجستیکی در کریدور شمال - جنوب موضوع های اصلی این همایش هستند.

پل مه ادامه داد: در همین راستا پنل هایی تحت عنوان نقش ترانزیت در شکل دهی اقتصاد معیار؛ حمل ونقل دریایی و کشتیرانی؛  خدمات بندری؛  حمل و نقل جاده ای و ریلی؛ گمرک، خدمات گمرکی و ترانزیت و لجستیک کالا؛ سرمایه گذاری و همکاری منطقه ای در این همایش برگزار می شود. همچنین سه کارگاه برای تشکیل در این همایش پیش بینی شده از جمله معرفی کریدورها و دالان های ترانزیتی منطقه ای و فرامنطقه ای؛  بارنامه سراسری؛ فناوری های نوین در حوزه حمل ونقل، ترانزیت و لجستیک کالا مشتمل بر سوخت های جدید، امنیت سایبری، اتوماسیون و هوش مصنوعی.

دبیر انجمن شرکت های کشتیرانی ایران خاطرنشان کرد: آنچه در بررسی ها متوجه شدیم این بوده که تا کنون همایشی که کاربردی باشد و نتایج ملموس برای ذی نفعان داشته باشد برگزار نشده، در نتیجه در مذاکره با مسئولان مرتبط در امر کریدور و دیپلماسی کشور تصمیم گرفتیم همایشی که اطلاعات لازم را به ویژه به طرف های روسی و هند ارایه دهد، برگزار کنیم، برای اینکه در این همایش با تشویق موثرانی که قابلیت های اجرایی در حوزه کریدور را به مشتریان خود ارائه دهند یا توانمندی لازم را برای ایجاد اشتراکات تجاری داشته باشند، آن ها را گرد هم آوریم.

اعمال تعرفه های رقابتی خدمات دریایی و بندری تا سقف ۷۵ درصد

پل مه با بیان این که یکی از سازمان های پیشرو در رفع گلوگاه های کسب وکاری و ایجاد، سازمان بنادر است، افزود: تعرفه های خدمات دریایی و بندری رقابتی شدند که حداکثر تا ۷۵ درصد تخفیف را هم  می توان در نظر گرفت. با اعمال این تعرفه ها، نتیجه ملموسی داریم که مسیرهای جدیدی را از مبدا و به مقصد چابهار برقرار کردیم و بیش از سهمی که در سال گذشته در حوزه بندر و دریا احصا شده بود، اکنون صورت می پذیرد.

وی با بیان اینکه با توجه به منویات مقام معظم رهبری در توسعه دریامحور، شاید همایش سال آینده به توسعه دریامحور تغییر کند، گفت: اگر ما در این همایش به یکی از اهداف چندگانه ای که تعیین کنیم دست پیدا کنیم، خوشحال می شویم، افزود: بدیهی ترین نقش در توسعه فعالیت های لجستیکی دریایی و بندری، تعرفه است و همکاری برای حضور ذی نفعان در حوزه، ازاین رو فارغ از سرمایه گذاری طرف هندی، سازمان بنادر نقش شایسته ای را به شرکت های ایرانی داده و روزبه روز توسعه فعالیت و سرمایه گذاری های زیرساختی را شاهد بودیم.

دبیر انجمن شرکت های کشتیرانی ایران ادامه داد: ما تا قبل از برگزاری این همایش، خط مستقیم در چابهار نداشتیم اما الان با کمک کشتیرانی جمهوری اسلامی و سایر فعالان حوزه دریایی اکنون از چابهار به هند، چین امارات خط مستقیم دایر شده است و سرویس هایی که می تواند پشتیبان کننده انتقال کالا از مبدا و به مقصد چابهار به سایر بندرهای منطقه ای باشد، در اختیار داریم.

آمادگی کشورهای جنوبی خلیج فارس برای حضور در همایش

پل مه درباره حضور شرکت هایی از کشورهای خارجی در همایش بیان کرد: هنوز قطعیت حضور از کشورهای دیگر  مشخص نیست؛ اما موافقت اولیه برای حضور کشورهای خارجی انجام شده است و سازمان های مرتبط با تجارت و حمل ونقل از کشورهای مورد فعالیت در کریدور و بعضی از کشورهای جنوبی خلیج فارس برای حضور اعلام آمادگی کرده و مجموعه دیپلماسی وزارت امور خارجه با همکاری سازمان توسعه تجارت در ایران فعالیت کردند. همچنین چند سفیر خارجی مقیم در ایران هم اعلام آمادگی کردند و طی سه هفته آینده می توان به طور مشخص نام کشورهای حاضر در این همایش را اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: شاید بعضی از همکاران دولتی و خصوصی اعتقاد داشته باشند که ما شاهراه ترانزیتی اصلی کریدورها در منطقه هستیم، اما من به عنوان یک کارشناس اقتصادی در حوزه لجستیک این اعتقاد را ندارم. در یک مقطع زمانی که کریدورهای موجود نبودند که اکنون اطراف جمهوری اسلامی ایران را احاطه کردند و سهم بیشتری از فعالیت ها و تبادلات کالا را می بلعند، شاید اینطور بود؛ اما ما الان باید با توجه به توانمندی ها و مزیت های رقابتی، توان گذشته خود را احیا کنیم و برای رسیدن به این هدف، بخش های دولتی و خصوصی باید یک نگاه ملی در افق کریدوری داشته باشند.

دبیر انجمن شرکت های کشتیرانی ایران با بیان اینکه باید به یک باور در احیای کریدور برسیم و هر کدام از سازمان ها هم وظیفه خود را ایفا کنند، افزود: این موضوع تسهیل گری در فعالیت اقتصادی را می طلبد. برای اینکه نقش موثری در ترانزیت کالا داشته باشیم، صاحب کالا باید راغب شود که این فعالیت از فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران انجام شود؛ این اتفاق زمانی رخ می دهد که زمان و هزینه درحداقل ممکن باشد  و اطمینان خاطر از سلامت کالا وجودداشته باشد. بنابراین این باور را باید در بدنه دولت و بخش خصوصی برای اجرای هرچه بهتر، ایجاد کنیم.

پل مه با اشاره به عدم همکاری کشورهای هند و روسیه برای احیای حداکثری کریدور شمال - جنوب در ایران، گفت: در سال ۲۰۲۲ روسیه ۸۴۱ میلیون تن بار دریابرد داشته و تنها یک درصد از این کالا از کریدور شمال - جنوب ایران به ویژه مسیر دریا حمل شده است. ما باید بررسی کنیم که آیا ما در بخش خصوصی و دولتی ایران، مسئولیت هایمان را خوب ایفا نکردیم که صاحبان کالا تمایلی برای انتقال کالا از جمهوری اسلامی ایران نداشتند یا به خاطر نقصان در دریافت اطلاعات از سوی طرف خارجی این اتفاق افتاده است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.