| کد خبر: 260414 |

ضوابط گمرکی برای جابجایی خودرو در مراسم پیاده روی اربعین امسال را اعلام شد + جزئیات

گمرک جمهوری اسلامی ایران ضوابط گمرکی برای برگزاری مراسم پیاده روی اربعین امسال را اعلام کرد.

تین نیوز

اطلاعیه گمرک درباره ضوابط گمرکی برای برگزاری پیاده روی اربعین آمده است که با عنایت به برنامه ریزی های انجام شده جهت برگزاری باشکوه پیاده روی عظیم اربعین امام حسین (ع) و لزوم اهتمام برای ارائه تسهیلات به زائران گرامی بویژه در گمرکات مرزهای غربی کشور ضمن تأکید بر لزوم اتخاذ تدابیر لازم توسط آن گمرک به منظور ارائه خدمات مطلوب و تسهیلات مقتضی مراتب ذیل جهت بهره برداری و اقدام لازم اعلام می شود.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایران جیب، گمرک ضوابط جابجایی خودرو، دارو و کالای همراه زائرین اربعین را به شرح زیر اعلام کرده است:

 

تشریفات گمرکی وسائط نقلیه:

با توجه به هماهنگی بعمل آمده با ستاد مرکزی اربعین؛ صدور موقت کلیه وسائط نقلیه سواری، اتوبوس، کامیون، وانت و ... اعم از عمومی، شخصی و دولتی از تاریخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۷ (مقارن با اول ماه صفر) تا پایان ایام اربعین پس از اخذ مجوز ستاد مرکزی عتبات عالیات (یا نمایندگی ستاد در مراکز استانها) در هر مورد با رعایت موارد ذیل مجاز است:

الف - انجام تشریفات صدور موقت خودرو (شخصی و پلاک عمومی) حتی المقدور در گمرکات مراکز استان های مجاز به انجام تشریفات صدور موقت صورت گیرد.

ب- صدور موقت ناوگان عمومی برای حمل و نقل مسافر و کالا در ایام موصوف علاوه بر تشریفات جاری گمرکی منوط به اخذ مجوز از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای می باشد (صدور موقت وسائط نقلیه با پلاک دولتی نیز موکول به موافقت کتبی ذیحسابی دستگاه مربوطه است ضمن اینکه خودروهای لیزینگی و یا دارای وام که سند مالکیت آنها در رهن بوده نیز منوط به موافقت کتبی مؤسسه رهن دهنده است).

ج- با عنایت به ازدحام و شلوغی در مرزهای، خسروی، مهران، چذابه و شلمچه در ایام اربعین امام حسین (ع) و ظرفیت محدود گمرکات عراق در پذیرش کامیون حامل کالاهای تجاری؛ به جهت جلوگیری از توقف و ضایع شدن کالاهای صادراتی، ضمن هماهنگی قبلی با این دفتر صرفاً در ایام موصوف انجام تشریفات صادرات را از طریق گمرکات مرزی جایگزین باشماق، شوشمی، شیخ صله، پرویزخان، سومار و مرز دریایی خرمشهر انجام نمایند.»

دومین بخش از این اطلاعیه مربوط به تشریفات گمرکی کالاهای همراه موکب داران است که در آن اینگونه آمده است که «  باعنایت به اینکه مطابق ضوابط جاری صادرات برخی اقلام از قبیل گوشت، قرمز، برنج روغن، مواد سوختی و ... مشمول محدودیت یا ممنوعیت و یا عوارض صادراتی است لذا با توجه به مفاد تبصره ذیل ماده ۴ قانون مقررات صادرات و واردات، طبق بخشنامه های شماره ۷۷/۱۴۰۲/۶۶۰۱۸۲ مورخ ۱۴۰۲/۰۵/۱۸ و شماره ۷۹/۱۴۰۲/۶۹۸۲۲۰ مورخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ این دفتر نسبت به ابلاغ سهمیه کالاهای اساسی مورد نیاز موکب ها به تفکیک نوع کالا و نیز سهمیه هر استان مطابق فهرست ضمیمه بخشنامه اقدام شده است. ضمناً مطابق مفاد نامه شماره ۷۹۹۹۲۳ مورخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۳ دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران (که در حال انجام تشریفات ابلاغ است)، این اقلام مشمول پرداخت عوارض صادراتی موضوع بند «و» تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور نخواهد بود. لیکن رعایت الزامات مربوط به مجوزهای بهداشتی و قرنطینه ای (دامی نباتی) مورد توجه قرار گیرد.»

در ادامه این بخشنامه آمده است که «ارسال سوخت مصرفی مورد نیاز موکب داران و دستگاه های خدماتی در ایام موصوف به همراه جدول سهمیه مربوطه صرفاً پس از موافقت وزارت نفت یا (شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران) با تنظیم اظهارنامه به نام ستاد عتبات عالیات توسط نمایندگان رسمی معرفی شده و کدینگ شده) مقدور می باشد. انجام تشریفات صدور موقت وسایل ضروری همراه موکب داران از قبیل ظروف آشپزخانه، فرش، موکت و زیرانداز چادر و ... جهت آسان سازی حتی المقدور از طریق اظهار در گمرکات مراکز استان ها انجام شود.»

در بخش دیگری از بخشنامه گمرک درباره ضوابط گمرکی برای پیاده روی اربعین به این موضوع اشاره شده است که «با توجه به لزوم ارائه مجوز برای صادرات دارو و یا تجهیزات پزشکی لذا هرگونه ارسال دارو و تجهیزات پزشکی در حجم تجاری پس از کسب مجوز از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صرفاً به نام ستاد عتبات عالیات و یا جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران امکانپذیر است.»

میزان داروی مجاز همراه مسافر آخرین بخش از بخشنامه اخیر گمرک برای پیاده روی اربعین امسال است. که بر اساس آن همه مسافران و زائران اربعین می توانند سه بسته قرص و کپسول، ۱۰ عدد آمپول ویال، پنج عدد شربت سوسپانسیون، پنج عدد کرم، پماد و ژل، پنج عدد قطره و سه عدد اسپری تنفسی همراه خود داشته باشند.

در پایان این بخشنامه نیز آمده است که مطابق نامه اخیر شماره اداره کل محترم امور کنسولی وزارت امور خارجه، سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در عراق (فایل ضمیمه)، همراه داشتن ۱۰۹ قلم دارو (مطابق لیست ضمیمه نامه موصوف به مراه مسافر به عراق ممنوع است که عمده آن ها نیز داروهای حاوی ترکیبات مخدر است. از این رو اطلاع رسانی لازم به زائران گرامی صورت گیرد.

لذا شایسته است؛ ضمن اقدام لازم مراتب را به کلیه واحدها و گمرکات اجرایی تابعه نیز ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت مستمر معمول دارند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.