بازدید سایت : ۲۹۳۸۷

◄ روز جهانی شهر

شهرهای حاشیه ای و شهرهایی که در همسایگی جهانشهرها قرار دارند نیز از به کارگیری رویکردهای جدید بی بهره نیستند و نه تنها شانس بقا دارند که راحت تر از قبل امکان ارتقای شاخص های توسعه شهری برایشان فراهم است.

روز جهانی شهر
تین نیوز

مقدمه:

روز جهانی شهرها که در 31 اکتبر هر سال گرامی داشته می شود، برای اولین بار در سال 2014 جشن گرفته شد. برای گرامی داشت این روز، همانند روز جهانی زیستگاه، هر سال مراسمی جهانی در شهری متفاوت برگزار می شود و این روز بر موضوع خاصی تمرکز دارد.

در 31 اکتبر 2023، گرامیداشت روز جهانی شهرها، با موضوع « تامین مالی آینده شهری پایدار برای همه شهرها »، چگونگی دستیابی به سرمایه گذاری تحول آفرین در برنامه ریزی شهری و دستیابی به تمرکز زدایی مالی کافی را بررسی خواهد کرد. این روز به عنوان فرصتی برای ترویج علاقه جامعه بین المللی به شهرنشینی جهانی، پیشبرد همکاری بین کشورها در رسیدگی به چالش های شهرنشینی و کمک به توسعه شهری پایدار در سراسر جهان، شناخته می شود.

امسال اما نوبت به شهر اسودر از نواحی اصلی شهر استانبول ترکیه رسید تا بیانگر این باشد که شهرهای حاشیه ای و شهرهایی که در همسایگی جهانشهری چون استانبول نیز از به کارگیری رویکردهای جدید بی بهره نیستند و نه تنها شانس بقا دارند که راحت تر از قبل امکان ارتقای شاخص های توسعه شهری برایشان فراهم است.

آیین نکوداشت جهانی، روز جهانی شهرها 2023

بررسی اجمالی:

چشم انداز اقتصاد جهانی در میان همرسی بحران هایی که تهدیدی برای معکوس کردن بیشتر روند پیشرفت در اهداف توسعه پایدار هستند، چشم اندازی شکننده است. سازمان ملل متحد در بررسی وضعیت اقتصادی جهانی و چشم انداز 2023 پیش بینی می کند که رشد جهانی در سال 2023 به 1.9 درصد کاهش خواهد یافت.

همچنین کنفرانس بین المللی تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (UNCTAD) و آژانس بین المللی انرژی تخمین زده اند که برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار (SDGs) تا سال 2030 و ادامه مسیر به سمت جامعه صفر - خالص[1] در سال 2050، هر سال به 2.6 تریلیون دلار نیاز است (سازمان ملل متحد، 2023).

این مقدار پول ممکن است بسیار بزرگ به نظر برسد، اما در مقایسه با پس اندازهای جهانی سالانه و سایر بازارهای تامین مالی بزرگ، مبلغی قابل دستیابی است. در دسترس بودن سرمایه برای رفع نیازهای زیرساختی جهانی به اندازه کافی بزرگ است (بانک جهانی، 2022).

برای آزاد سازی این سرمایه، ایجاد یک تغییر پارادایمی برای اطلاع از نحوه به کارگیری تلاش ها به سمت توسعه پایدار در کشورهایی با درآمد کم تا متوسط، ضروری است. کاهش قابل توجه بودجه کمک هزینه توسعه و افزایش سرمایه گذاری عمومی سیگنال واضحی است مبنی بر اینکه تغییر از یک مدل اعطا و تخصیص بودجه به مدل تامین مالی برای حفظ سرعت به سمت دستیابی به اهداف توسعه پایدار بسیار مهم است(UN-Habitat، 2023).

اگر چه مدل تامین مالی برای مقامات دولتی امر کاملا جدیدی نیست، اما این دوره رکود اقتصادی نه تنها فوریت و ضرورت افزایش سرمایه گذاری برای توسعه را افزایش داده است، بلکه فرصتی را برای اولویت بندی مالی نوآورانه در گفتمان عمومی فراهم کرده است.

این گفتمان در روز دوشنبه، 31 اکتبر 2023 مطرح خواهد شد. این گفتگو، نمایانگر اوج مذاکرات جهانی یک ماهه در مورد تامین مالی توسعه پایدار شهری در یک بخش سطح بالا در روز جهانی شهرها در استانبول، ترکیه خواهد بود. در این جلسه رهبران صندوق های دارایی دولتی، موسسات مالی توسعه، بخش خصوصی و دولت ها گرد هم می آیند. 

پی نوشت: 

1 - جامعه انرژی صفر خالص (ZEC) جامعه ای است که نیازهای انرژی را از طریق افزایش بهره وری تا حد زیادی کاهش می دهد، به طوری که تعادل انرژی برای وسایل نقلیه، انرژی حرارتی و الکتریکی در جامعه توسط انرژی های تجدید پذیر تامین می شود.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.