| کد خبر: 260158 |

قطار شهری کرج به کجا رسید؟

خط ۲ قطار شهری کرج یکی از پروژه های بزرگ عمرانی استان البرز به شمار می رود که با گذشت نزدیک به ۲ دهه از آغاز ساخت آن ، هنوز مجموعه مدیریت شهری و اجرایی استان درگیر مراحل ساخت و تکمیل آن هستند.

تین نیوز

خط ۲ قطار شهری کرج یکی از پروژه های بزرگ عمرانی استان البرز به شمار می رود که با گذشت نزدیک به ۲ دهه از آغاز ساخت آن ، هنوز مجموعه مدیریت شهری و اجرایی استان درگیر مراحل ساخت و تکمیل آن هستند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا، سال ۱۳۸۵ ساخت خط ۲ قطار شهری کرج به طول ۲۷ کیلومتر با ۲۷ ایستگاه آغاز شد و قرار بود در یک چشم انداز پنج ساله این خط بین شهرهای کمالشهر، کرج ، فردیس استان البرز و شهریار استان تهران راه اندازی و خدمات لازم را به مردم ارائه کند.

از آنجا که این پروژه با مشارکت دولت و مدیریت شهری کرج کلید خورد قرار بود نیمی از اعتبارات آن ملی و مابقی از منابع مدیریت شهری و استانی تامین شود.

مشکلات متعدد از جمله اختلاف بین کارفرما (شهرداری کرج ) و شرکت پیمانکاری سابیر (مجری پروژه) در کنار کمبود اعتبار در سال های نخست عملیات ساخت پروژه سایه برآن انداخت و سبب شد نه تنها در زمان مقرر یعنی سال ۱۳۹۰ تکمیل نشود بلکه حتی یک ایستگاه از این خط نیز بهره برداری نشد و پروژه به دهه ۹۰ رسید.

در دهه ۹۰ نیز مشکلات کماکان ادامه یافت اما در این بین حدود ۱۵ کیلومتر تونل از میدان دانشگاه خوارزمی حصارک در غرب کرج تا میدان شهید سلطانی در جنوبی شرقی این کلانشهر حفاری شد.

شورای پنجم شهر کرج قرار بر این گذاشت تا قطعه نخست این پروژه به طول ۶.۵ کیلومتر را تا پایان عمر کاری خود بین گلشهر – چهار راه طالقانی کرج به بهره برداری برساند اما به نتیجه نرسید.

با این وجود ۲ رام قطار در دهه ۹۰ برای قطار شهری کرج خریداری شد که به توقفگاه ها فرستاده شدند .

رسیدن قطار شهری کرج به ریل گرانی

قطار شهری کرج

پروژه قطار شهری کرج که در دوران وفور اعتبارملی و مدیریت شهری کلید خورد و در دهه ۹۰ به تحریم و گرانی برخورد و قرن جدید(سال ۱۴۰۰ به بعد) که اوج تلاطم کم اعتباری و تحریم برای کشور و استان البرز محسوب می شود موانع سرراه پروژه متکثر و فراوان شد.

از کمبود اعتبار تا محدودیت برای خرید تجهیزات و قطار از خارج کشور همه دست به دست هم داد تا قطار کرج روی ریل قرار نگیرد و امید به حرکت قطار در خط ۲ متروی کرج به یک آرزو برای شهروندان تبدیل شد.

عزم جهادی و عبور قطار از سد گرانی و تحریم

قطار شهری کرج

سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ به رغم همه موانع این بار عزم و پشتکار جهادی میدان داری کرد تا در گام اول قطعه ناتمام نخست پروژه را به سرانجام برساند.

طبق گزارش های میدانی ، سال ۱۴۰۱ پیگیری ها و تلاش های جمعی در مجموعه مدیریت شهری و استانی با حمایت دولت سیزدهم توانست سوت قطار را در قطعه نخست این پروژه به صدا درآورد و نشان دهد که عزم جهادی در برابر تحریم ، تهدید و کمبود اعتبار دست برتر دارد.

قطعه نخست خط ۲ قطار شهری کرج به طول ۶.۵ کیلومتر اسفندماه سال ۱۴۰۱ به دنبال یک حرکت جهادی روی خوش به قطار نشان داد و آغوش خدمت را بر روی شهروندان گشود.

افتتاح این قطعه در واقع سرآغازی برای پیمایش ادامه مسیر شد و مهندسان و کارشناسان را برآن داشت تا دل تاریک تونل ها را بشکافند و چراغ امید آفرینی را در ایستگاه های جدید روشن کنند.

سال ۱۴۰۲شتاب در ساخت قطار شهری کرج

قطار شهری کرج

آنطور که مدیران شهری کرج می گویند قطار شهری در سال ۱۴۰۲ وارد مرحله عملیاتی جدیدی شده است و زمینه برای گشایش بخش دیگری از پروژه تا پایان سال جاری مهیا شده است.

"مسعود محمدی " رییس شورای اسلامی شهرکرج و سایر اعضای شورای شهر دربازدید از خط ۲ قطار شهری کرج آخرین وضعیت این خط را برای خبرنگاران تشریح کردند.

وی در ابتدای سخنانش به روند طولانی مدت خط قطار شهری کرج اشاره کرد و نوید گشایش ایستگاه رجایی شهر را در هفته دولت به شهروندان داد.

رییس شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه امسال خط ۲ قطار شهری کرج به خط متروی تهران متصل می شود، گفت: ایستگاه رجایی شهر حدود ۱۵ هزار متر مربع و حدود ۱۸متر در عمق زیر زمین قرار دارد که شهریور ماه سال جاری به بهره برداری می رسد.

محمدی اظهارکرد: ایستگاه رجایی شهرواقع در خط ۲قطارشهری کرج در تقاطع بلوارهای آزادی و شهید بهشتی در یک نقطه پرجمعیت به شهروندان خدمات رسانی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه توسعه خطوط مترو در داخل شهر می تواند یکی از راه های کاهش ترافیک باشد، اذعان کرد: توسعه شبکه حمل و نقل عمومی به ویژه قطار شهری می تواند نقش تعیین کننده ای در کاهش حجم ترافیک داشته باشد.

قطار شهری کرج نیازمند نیروی انسانی متخصص

قطار شهری کرج

"حسین مهاجری " رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر کرج در این بازدید ، موضوع نیروی انسانی مورد نیاز قطار شهری را پیش کشید و گفت: متروی کرج به نیروی انسانی متخصص نیاز دارد که باید هرچه سریع این نیاز را برطرف کرد.

وی با اشاره به شتاب گیری روند تکمیل قطار شهری کرج ، افزود: مجموعه مدیریت شهری باید سازوکار مناسب را برای تامین نیروی انسانی آموزش دیده متروی کرج بیندیشد.

خط ۲ قطار شهری در انتظار ۱۰ رام قطار جدید

قطار شهری کرج

رییس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر کرج نیز با بیان اینکه اکنون قطعه نخست خط ۲ قطار شهری کرج با یک رام قطار در حال خدمات رسانی رایگان به شهروندان است ، گفت : رام دوم قطار شهری در آینده نزدیک به این قطعه ملحق می شود.

"علیرضا رحیمی " افزود: مکاتباتی برای خرید ۱۰ رام قطارجدید با وزارت کشور انجام شده و این موضوع با سرعت در حال پیگیری است.

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر کرج گفت : خرید تجهیزات برقی و مورد نیاز برای ادامه خط ۲ قطار شهری بین چهار راه طالقانی و ایستگاه شهید سلطانی در دست اقدام است و امسال این تجهیزات پس از خرید نصب خواهد شد.

رحیمی با اشاره به فرایند اختصاص زمین در حاشیه دانشگاه خوارزمی برای مرکز نگهداری تجهیزات قطار شهری کرج بیان کرد: با حمایت دولت و استانداری البرز اکنون تامین ۱۳ هکتار زمین برای این امر در حال نهایی شدن است.

کمبود سیمان مشکل قطار شهری کرج

قطار شهری کرج

سخنگوی شورای اسلامی شهر کرج در این بازدید با اشاره به مرحله ریل گذاری ادامه خط ۲ قطار شهری کرج بین چهار راه طالقانی و میدان شهید سلطانی کرج گفت: به رغم تلاش های شبانه روزی گروه های فنی و مهندسی اکنون کمبود سیمان به یکی از مشکلات پروژه قطار شهری کرج تبدیل شده که امیدواریم با کمک مسوولان کشوری و استانی مرتفع شود.

"عمار ایزدیار" با اشاره به فعالیت کارگاه های متعدد در خط ۲ قطار شهری کرج، افزود: تا پایان امسال تلاش ها براین است تا با راه اندازی ایستگاه شهید سلطانی کرج ، مسافران متروی تهران به هسته مرکزی کرج انتقال یابند و ترافیک ورودی شرقی کرج روان سازی شود.

تامین ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار

ایزدیار در ادامه سخنانش با اشاره به وضعیت مالی پروژه قطارشهری کرج گفت : قرار است امسال یک هزار میلیارد تومان از محل مصوبات سال ۱۴۰۰ و فروش اوراق سال ۱۴۰۱ به پروژه خط ۲ قطار شهری کرج تزریق شود.

وی بیان کرد: مجموعه شورا و شهرداری کرج تمام تلاش خود را برای توسعه حمل و نقل عمومی کرج به کار گرفته اند.

۱۴۰۲ سال طلایی شبکه حمل و نقل عمومی کرج

قطار شهری کرج

"مهرداد کیانی" شهردار کرج از سال ۱۴۰۲ به عنوان سال طلایی برای شبکه حمل ونقل عمومی کلانشهر کرج یاد کرد و گفت : امسال خبرهای خوشی برای ساکنان این کلانشهر در این حوزه داریم .

وی بیان کرد: طی سال گذشته و امسال بخش زیادی از ناوگان اتوبوسرانی کرج نوسازی شده و این روند نیز ادامه دارد. راه اندازی اتوبوس تندرو اقدام دیگری است که حلقه مفقوده شبکه حمل ونقل عمومی کرج را در ماه های آینده تکمیل خواهد کرد.

کیانی با اشاره به تلاش شورا و شهرداری برای خروج قطار شهری کرج از بن بست اجرایی گفت : به رغم محدودیت های مالی و اعتباری طی ماه های اخیر اقدامات ارزشمندی برای شتاب بخشی به قطار شهری انجام گرفته و ساکنان کرج امسال شاهد به بار نشستن تلاش های شبانه روزی مهندسان ایرانی در این کلانشهر خواهند بود.

وی تا کید کرد: امسال بخش مهمی از قطار شهری کرج برای خدمات رسانی در اختیار مردم قرار می گیرد و تا پایان شورای ششم تحول شگرفی در حوزه حمل و نقل عمومی این کلانشهر شاهد خواهیم .

شهردار کرج به اقدام مدیریت شهری برای تکمیل بزرگراه شمالی کرج به طول ۱۷.۵ کیلومتر اشاره کرد و گفت : اکنون این پروژه بیش از ۷۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در هفته دولت حدود هفت کیلومتر آن زیر بار ترافیک می رود.

کیانی بیان کرد: احداث چند تقاطع غیر همسطح در مسیر بزرگراه شمالی و توسعه بزرگراه جنوبی کرج تا فرودگاه بین المللی پیام بخش دیگری از تلاش های مدیریت شهری برای روان سازی ترافیک ، کاهش آلودگی زیست محیطی و تامین شبکه حمل و نقل مناسب برای شهروندان کرجی است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

  • پ ح 2 0

    بله دیگه برای خرید 10 رام قطار با وزارت کشور مکاتبه کردند ،وزارت کشور هم که چون قطار فروشیه گفته بیاینو از بین این 20 رام قطار آماده ای که داریم 10 تا شو گل چین کنید و ببرید. بنده خدا 12 ساله با ایریکو قرارداد دارید و بقول خودتون 15 میلیون یورو و 6 میلیارد تومن تا سال 1390 بهش پول دادید و تا الان چرخ عقب واگن اول رو هم بهتون نداده ، حالا برای 10 رام قطار مکاتبه کردید. اونم میگه بیا بردار ببر. حاضره. وزارت کشور خودش توی تعهدات خودش به سه تا شهر اصفهان شیراز تبریز مونده از بس که ایریکو سریع داره به تعهداتش عمل میکنه. اونوقت شما مکاتبه میکنی؟ از قدیم گفتن برو فکر نون کن که خربزه آبه.