| کد خبر: 263410 |

تاثیر جنگ غزه بر کریدور جدید عرب-مد؛ پروژه‌ ای که مرده به دنیا آمد!

بدون تردید آینده فلسطین تاثیر مستقیمی بر چشم انداز کریدور هند-خاورمیانه-اروپا خواهد داشت و تداوم درگیری در سرمایه گذاری و اعتماد بخش خصوصی در این مسیر تاثیرگذار است.

تین نیوز

بدون تردید آینده فلسطین تاثیر مستقیمی بر چشم انداز کریدور هند-خاورمیانه-اروپا خواهد داشت و تداوم درگیری در سرمایه گذاری و اعتماد بخش خصوصی در این مسیر تاثیرگذار است.

به گزارش تین نیوز به نقل از بازار، یکی از دستاوردهایی که در حاشیه اجلاس سران G-۲۰ هند به دست آمد، ابتکار جدید برای توسعه کریدور ریلی و کشتیرانی بود که هند را از طریق خاورمیانه به اروپا متصل می کرد. رهبران ایالات متحده، هند، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اتحادیه اروپا یادداشت تفاهمی را امضا کردند تا کریدور هند-خاورمیانه-اروپا را راه اندازی کنند.

اینکه برخی از کشورهای بزرگ خاورمیانه از جمله عربستان سعودی، اسرائیل، امارات و اردن بخشی از آن هستند، به ویژه از منظر ژئوپلیتیکی قابل توجه است. رهبران با اعلام این موضوع در نشست رهبران G-۲۰ در مورد مشارکت برای زیرساخت و سرمایه گذاری جهانی (PGII)، خاطرنشان کردند که IMEC شامل اتصال ریلی، خطوط کشتیرانی، کابل های داده پرسرعت و خطوط لوله انرژی خواهد است. این کریدور شبکه های دریایی و جاده ای موجود را تکمیل می کند که حرکت تجارت و خدمات را به/از هند، امارات، عربستان سعودی، اردن، اسرائیل و اروپا افزایش می دهد.

اهمیت ژئوپلیتیکی کریدور جدید

به خصوص از زمانی که چین طرح کمربند و جاده (BRI) خود را راه اندازی کرد، ایالات متحده و شرکای آن تلاش هایی را برای ارائه پیشنهادهای جایگزین انجام دادند. PGII که به عنوان مقابله با BRI چین در اجلاس سران G-۷ در آگوست ۲۰۲۲ راه اندازی شد، یک ابتکار زیرساخت برای تامین مالی پروژه های اتصال در کشورهای در حال توسعه است. مانند IMEC ، PGII دارای چهار حوزه تمرکز امنیت سلامت، اتصال دیجیتال، برابری جنسیتی، و امنیت آب و هوا و انرژی است. یک سال بعد از امضای تفاهم نامه، PGII دارای مجموعه ای از پروژه ها و سرمایه گذاری ها است.

IMEC از دیدگاه زیرساخت و اتصال و همچنین از زاویه ژئوپلیتیک قابل توجه است. این پروژه شامل دو کریدور مجزا است؛ کریدور شرقی که هند را به خلیج فارس و کریدور شمالی خلیج فارس را به اروپا متصل می کند. طبق این تفاهم نامه، انتظار می رود توسعه اقتصادی را از طریق افزایش اتصال و یکپارچگی اقتصادی بین آسیا، خلیج فارس و اروپا تقویت کند. براساس ادعای کشورهای حاضر، کریدور جدید دارای ابعاد مهم دیگری از جمله زنجیره تامین منطقه ای قابل اعتماد و امن، دسترسی بهتر معاملات و تسهیل تجارت است. کشورهای شرکت کننده به دنبال افزایش کارایی، کاهش هزینه ها، تقویت یکپارچگی اقتصادی، ایجاد شغل و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای هستند که منجر به ادغام متحول کننده آسیا، اروپا و خاورمیانه می شود.

در حالی که جزئیات کریدور جدید هنوز اعلام نشده است، آنچه در حال حاضر شناخته شده این است که IMEC در حال بررسی بسیاری از مسیرهای مختلف بوده که چندین بندر را در طول مسیر به هم متصل می کند، از جمله حیفا در اسرائیل، پیرئوس در یونان، و سه بندر در ساحل غربی هند. بنابراین، پنج بندر خاورمیانه با بنادر هند مرتبط خواهند شد که شامل فجیره، جبل علی و ابوظبی در امارات متحده عربی و همچنین بنادر دمام و راس الخیر در عربستان سعودی است. باید توجه داشت که تمامی بنادر به جز بندر موندرا در هند، بندر حیفا در اسرائیل و بندر پیره در یونان متعلق به دولت هستند. بنادر موندرا و حیفا تحت کنترل آدانی گروپ هستند. بندر پیرئوس یونان تحت کنترل COSCO Shipping، یک شرکت دولتی چینی است که در سال ۲۰۱۶ اکثریت سهام را به دست آورد.

مطالعات برای مشخص شدن وضعیت زیرساخت ها به ویژه شبکه های راه آهن خاورمیانه در حال انجام است. هزینه پیشنهادی IMEC در دسترس نیست، اما یک گزارش رسانه ای نشان داد که کشورهای شریک احتمالا حدود ۲۰ میلیارد دلار به کریدور اقتصادی اختصاص دهند. گزارش های دیگر تخمین اولیه ۳ تا ۸ میلیارد دلاری را برای توسعه هر یک از مسیرهای IMEC نشان می دهند، اگرچه مقامات اعلام کردند که «برای تعیین هزینه ها خیلی زود است».

از نظر ژئوپلیتیکی، IMEC به عنوان مقابل BRI چین معرفی می شود، اما مقیاس و دامنه BRI بسیار بیشتر است. از زمان راه اندازی آن در یک دهه پیش، بیش از ۱۵۰ کشور و حدود ۳۰ سازمان بین المللی با BRI امضا کرده اند. هند از همان روزهای اولیه با آن مخالفت کرده بود زیرا کریدور اقتصادی چین-پاکستان، یکی از اجزای کلیدی BRI، از سرزمین های مورد ادعای هند عبور می کند. اگرچه تعداد زیادی از کشورها آن را تایید کرده اند، اما وجهه BRI به دلیل مشکلات بدهی در کشورهایی مانند سریلانکا بدتر شده است. اخیرا، ایتالیا تصمیم خود را برای خروج از BRI اعلام کرد زیرا نتایج مورد انتظار را به ارمغان نیاورد.

مواضع متفاوت کشورهای کریدور

درگیری اخیر رژیم صهیونیستی و حماس تنها یک ماه پس از آن رخ می دهد که هند به همراه اتحادیه اروپا، عربستان سعودی و ایالات متحده پروژه کریدور هند-خاورمیانه-اروپا (IMEC) را در نشست G۲۰ اعلام کردند. با درگیر شدن جهان عرب، نگرانی ها در مورد تأثیر آن بر پیشرفت پروژه IMEC مطرح شده است. از آنجایی که مسیر آزمایشی به اسرائیل متصل است، وضعیت کنونی می تواند بر طرحی که به عنوان پاسخ هند به طرح کمربند و جاده چین تبلیغ می شود، تأثیر بگذارد. این کریدور هند را از طریق پیوند دریایی به امارات متحده عربی متصل می کند. این طرح از امارات شامل ساخت مسیر ریلی است که از عربستان سعودی، اردن و اسرائیل عبور و از طریق ارتباط دریایی با بنادر اسرائیل به اروپا متصل خواهد شد.

درگیری اخیر می تواند مسائل را در میان این گروه پیچیده کند، زیرا کشورهای عربی و قدرت های غربی مواضع متفاوتی در مورد مسئله اسرائیل و فلسطین دارند. بطوریکه در واکنش به تحولات جدید، بیانیه وزارت امور خارجه عربستان سعودی خواستار پایان دادن به خشونت شد. در همین حال، ایالات متحده از اسرائیل حمایت کرده و قصد دارد یک گروه تهاجمی ناو در شرق مدیترانه بفرستد. اتحادیه اروپا در حمایت از اسرائیل بیانیه ای صادر کرد و گفت: اتحادیه اروپا در همبستگی با اسرائیل می ایستد که حق دارد در برابر این گونه حملات خشونت آمیز و بدون تبعیض مطابق قوانین بین المللی از خود دفاع کند.

بر اساس گزارش ها، ملک عبدالله، پادشاه اردن از رهبران دیگر کشورهای عرب خواسته است تا درباره تلاش ها برای کاهش تنش ها گفتگو و بر حمایت از آرمان فلسطین تأکید کنند. در حالی که رهبران کشورهای دیگر خواستار کاهش تنش هستند، نتانیاهو پس از غافلگیر شدن نیروهای امنیتی اسرائیل با فشار مواجه است. هرچند، کل طرح پروژه IMEC هنوز تشریح نشده است. اما، اگر خاورمیانه به یک درگیری طولانی کشیده شود، می تواند بر کارهای ساخت و ساز کریدور تأثیر بگذارد. طبق تفاهم نامه این پروژه، بودجه آن توسط ابتکار مشارکت G۷ برای سرمایه گذاری در زیرساخت جهانی (PGII) تامین می شود.

با توجه به موضع متفاوت کشورهای G۷ و قدرت های خاورمیانه در مورد درگیری تاریخی بین اسرائیل و فلسطین، سوالاتی در مورد چشم انداز این پروژه مطرح شده است. بر اساس گزارش های رسانه های بین المللی، آمریکا به عربستان سعودی فشار می آورد تا روابط خود با اسرائیل را عادی کند. ان بی سی نیوز گزارش داد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بر سر عادی سازی روابط میان اسرائیل و عربستان سعودی ابراز توافق کرده اند.

هند خود را در یک نقطه دیپلماتیک سخت می بیند زیرا این کشور روابط تجاری قابل توجهی با چندین کشور عرب و اسرائیل دارد. در میان روندهای متفاوت جهانی به دلیل کاهش رشد چندین اقتصاد، درگیری جدید می تواند بر تجارت خارجی تأثیر بگذارد. بر اساس داده های وزارت بازرگانی و صنعت، صادرات هند به اسرائیل در سال مالی گذشته ۷۶ درصد رشد داشته است. یعنی از ۴.۷ میلیارد دلار به ۸.۴ میلیارد دلار افزایش یافت. واردات از این کشور در سال مالی ۲۰۲۳ به ۲.۳ میلیارد دلار رسید.

کارشناسانی که این بخش را پیگیری می کنند، هرگونه اختلال در سه بندر اصلی اسرائیل، حیفا، اشدود و ایلات را زیر نظر دارند. برای نمونه، تجارت هند به طور جدی تحت تأثیر عملیات در سه بندر بزرگ اسرائیل-حیفا، اشدود;و ایلات است. این بنادر انتقال محموله های محصولات کشاورزی، مواد شیمیایی، الکترونیک، ماشین آلات و وسایل نقلیه را انجام می دهند. اخیرا نیز هندوستان تایمز گزارش داده بود که هند و ایران پس از کاهش اختلافات، به نهایی کردن یک توافق بلندمدت برای بندر چابهار نزدیک شده اند. ایران به حمایت از فلسطین برخاسته و اتهامات مربوط به دست داشتن در این حمله را رد کرده است. نماینده ایران در سازمان ملل گفت: «تصمیمات اتخاذ شده توسط مقاومت فلسطین به شدت مستقل بوده و در راستای منافع مشروع مردم فلسطین است».

در مجموع، بدون تردید آینده فلسطین تاثیر مستقیمی بر چشم انداز کریدور هند-خاورمیانه-اروپا خواهد داشت و تداوم درگیری در سرمایه گذاری و اعتماد بخش خصوصی در این مسیر تاثیرگذار است. همچنین، در صورتی که روند عادی سازی عربستان و اسرائیل از بین برود، انجام این کار احتمالاً با مشکل مواجه می شود. زیرا، ساده سازی و یکسان سازی قوانین برای تسهیل تجارت، سرمایه گذاری و همکاری اقتصادی ضروری است. پیش نیاز این هماهنگی این است که کشورهای عضو قبل از هر موضوعی روابط حقوقی داشته باشند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.