| کد خبر: 252939 |

ازجزئیات عیدی ۱۴۰۲ مطلع شوید

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، بحث دریافت عیدی کارکنان و مبلغ آن به شدت داغ می شود. عیدی یکی از مزایای کاری کارمندان و کارگران است که باید توسط کارفرما در پایان هر سال به آن ها پرداخت شود.

تین نیوز

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، بحث دریافت عیدی کارکنان و مبلغ آن به شدت داغ می شود. عیدی یکی از مزایای کاری کارمندان و کارگران است که باید توسط کارفرما در پایان هر سال به آن ها پرداخت شود.

به گزارش تین نیوز به نقل از خبرآنلاین، کارکنان کسب وکارها به دنبال دانستن میزان مبلغ عیدی هر سال هستند. باتوجه به نزدیک شدن به پایان سال و زمان دریافت عیدی، در این مقاله به بررسی مبلغ عیدی سال ۱۴۰۲ می پردازیم. با مطالعه این مطلب با میزان عیدی کارگران، کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۲ آشنا خواهید شد.

مبلغ عیدی سال ۱۴۰۲ + جزئیات کامل

براساس اعلام دولت و شورای عالی کار، حداقل عیدی کارگران و کارمندان حقوق بگیر تحت نظر قانون کار، ۸.۳۵۹.۵۰۰ تومان و حداکثر آن ۱۲.۵۳۹.۲۵۰ تومان است. میزان افزایش حقوق و دستمزد کارکنان در سال ۱۴۰۲ نیز ۵۷.۴ درصد اعلام شده است. درنظر داشته باشید که مبنای محاسباتی عیدی سال ۱۴۰۲، حداقل حقوق پایه افراد خواهد بود. در ادامه شما را با نحوه محاسبه این مبلغ برای کارکنان آشنا می کنیم.

آشنایی با نحوه محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲

نحوه محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ کارمندان و کارگران برای افرادی که حداقل یک سال سابقه کار داشته باشند، فرمول ثابتی دارد. البته عیدی کارکنانی با کمتر از یک سال سابقه نیز با فرمولی خاص محاسبه خواهد شد. هر کارفرما طبق قانون موظف است حداقل دو برابر پایه حقوق و حداکثر سه برابر حداقل دستمزد (پایه) را به کارکنان عیدی دهد. در ادامه این مقاله، فرمول محاسبه حداقل و حداکثر عیدی سال ۱۴۰۲ را معرفی می کنیم.

فرمول محاسبه حداکثر و سقف عیدی سال ۱۴۰۲

حداکثر میزان عیدی نباید از معادل ۹۰ روز (سه ماه) حداقل دستمزد روزانه افراد در همان سال بیشتر باشد. به طورکلی، فرمول محاسبه سقف عیدی سال ۱۴۰۲ به صورت زیر است:

حداکثر عیدی سال ۱۴۰۲ = ۹۰ x حداقل دستمزد روزانه

حداقل دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۱، ۱۳۹.۳۲۵ تومان است. اگر این عدد را در فرمول بالا قرار دهیم، مبلغ ۱۲.۵۳۹.۲۵۰ تومان به دست می آید که همان حداکثر عیدی ۱۴۰۲ خواهد بود.

فرمول محاسبه حداقل عیدی سال ۱۴۰۲ کارمندان و کارگران

براساس تصمیم شورای عالی کار، میزان پرداختی عیدی سال ۱۴۰۲ کارگران و کارمندان نباید از ۶۰ روز دستمزد آن ها کمتر باشد. بر این اساس، فرمول محاسبه حداقل عیدی سال ۱۴۰۲ به صورت زیر خواهد بود:

حداقل عیدی سال ۱۴۰۲ = ۶۰ x حداقل دستمزد روزانه

مجددا عدد ۱۳۹.۳۲۵ تومان (حداقل دستمزد روزانه) را در فرمول بالا قرار می دهیم. عدد به دست آماده ۸.۳۵۹.۵۰۰ تومان است که حداقل عیدی ۱۴۰۲ محسوب می شود. توجه داشته باشید که عیدی دریافتی کارکنان تا مبلغ ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معاف از مالیات خواهد بود.

جدول عیدی سال ۱۴۰۲ کارگران و کارمندانی با کمتر از یک سال سابقه کار

تا اینجا مبلغ عیدی کامل افرادی را محاسبه کردیم که یک سال سابقه کار دارند. اما افرادی با کمتر از این مقدار سابقه کار نیز عیدی دریافت می کنند. فرمول محاسبه عیدی کارمندان و کارگران با سابقه زیر یک سال به صورت زیر است:

حقوق ماهیانه X تعداد ماه های کاری * تعداد ماه نتیجه تقسیم بر ۱۲

برای راحتی شما عزیزان در جدول زیر رقم عیدی ۱۴۰۲ باتوجه به سابقه کار افراد عنوان شده است:

جدول عیدی 1402

عیدی کامل به کارکنانی تعلق می گیرد که یک سال سابقه کار داشته باشند؛ افراد دیگر نیز باتوجه به جدول بالا عیدی خود را در پایان سال از کارفرما دریافت خواهند کرد.

عیدی سال ۱۴۰۲ بازنشستگان تامین اجتماعی

طبق قانون به همه بازنشستگان مشمول مقررات استخدام کشوری نیز عیدی تعلق می گیرد. مبلغ این عیدی هر سال توسط دولت اعلام می شود. برای سال ۱۴۰۱ مبلغ عیدی بازنشستگان ۱.۶۰۰.۰۰۰ تومان بود؛ اما مبلغ عیدی سال ۱۴۰۲ بازنشستگان کشوری هنوز به طور رسمی توسط دولت اعلام نشده است.

امروزه کارفرمایان کسب وکارهای مختلف با استفاده از نرم افزارهای حسابداری شرکتی و فروشگاهی پیشرفته، مبلغ عیدی، سنوات، حقوق و دستمزد و سایر مزایای کارگران و کارمندان را محاسبه و پرداخت می کنند. کارکنان نیز می توانند خودشان پیش از کارفرما، با استفاده از فرمول های بالا این مبلغ را محاسبه کرده و از آن اطلاع داشته باشند.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید