| کد خبر: 265757 |

اتوبوس های برقی چینی همین حالا آماده تحویل به ایران است

در حال حاضر تفاهم های اولیه با شرکت های چینی مختلف انجام شده است تا در مجموع ۲ هزار دستگاه اتوبوس برقی از این شرکت ها خریداری شود.

تین نیوز

نایب رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: بخشی از بودجه مورد نیاز برای خرید اتوبوس های برقی مانند خرید واگن های مترو از کشور چین توسط دولت و از مسیر پیش بینی شده برای فاینانس واردات واگن ها تامین خواهد شد.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایلنا، سید محمد آقامیری درباره نحوه تامین منابع مالی خرید ۲ هزار دستگاه اتوبوس برقی از شرکت های چینی توضیح داد: اما بخش دیگری از منابع مالی مورد نیاز برای خرید اتوبوس های برقی نیز باید توسط خود شهرداری تهران تامین شود و مدیریت شهری در این خصوص، مسیر تامین منابع از طریق غیرنقد را در پیش گرفته است. 

وی افزود: با توجه به این که مدیریت شهری تهران مسیر مستقیمی برای فاینانس کردن مبلغ مورد نظر به شرکت های چینی تولیدکننده اتوبوس های برقی ندارد، شهرداری یکی از املاک خود را به یک شرکت ایرانی واگذار کرده است تا به جای آن، ارز مورد نیاز برای هزینه پیش پرداخت خرید این اتوبوس ها از طرف آن شرکت به طرف های چینی پرداخت شود. روال تهاتر املاک با شرکت های تامین کننده ارز توسط مدیریت شهری پایتخت از گذشته نیز مرسوم بوده و یکی از روش های قانونی تامین درآمدهای غیرنقد شهرداری تهران محسوب می شود؛ همان طور که بخشی از مبلغ خرید اتوبوس های تولیدکنندگان داخلی نیز از طریق غیرنقد تامین شده است. 

اتوبوس های برقی چینی همین حالا آماده تحویل به ایران است 

آقامیری با بیان این که شهرداری تهران در ابتدا قصد داشت که یک هزار دستگاه اتوبوس برقی و یک هزار دستگاه اتوبوس گازی که از سوخت CNG استفاده می کند را از طرف های چینی بخرد، اظهار داشت: بعد از این که شهردار تهران از سفر چین بازگشت و جلساتی را با اعضای مسئولان دولتی برگزار کرد و پس از این که هیئت هایی از چین به کشورمان آمدند و با شهردار پایتخت دیدار کردند، با درخواست وزیر محترم صمت قرار شد که در راستای تسریع روند برقی سازی ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت، تمام ۲ هزار دستگاه اتوبوس وارداتی از چین، برقی باشد. 

عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: در حال حاضر تفاهم های اولیه با شرکت های چینی مختلف انجام شده است تا در مجموع ۲ هزار دستگاه اتوبوس برقی از این شرکت ها خریداری شود. همین حالا همه این اتوبوس ها در انبار کارخانجات تولیدکننده آنها در چین موجود و آماده تحویل به ایران است و به محض طی شدن فرآیندهای مالی و اداری مربوطه، این اتوبوس ها وارد کشورمان خواهند شد و می توانند وارد ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت شوند. این در حالی است که مدت زیادی زمان می برد تا اتوبوس سازان داخلی بتواند این تعداد اتوبوس را برای شهرداری تهران تولید کنند. 

شهرداری به تمام تعهدات مالی خود نسبت به اتوبوس سازان داخلی پایبند بوده است 

آقامیری با تاکید بر این که کُند پیش رفتن روند تولید اتوبوس توسط کارخانجات داخلی، باعث شد که شهرداری تهران به سمت تامین بخشی از اتوبوس های مورد نیاز ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت از کشورهای خارجی پیش برود، عنوان کرد: وعده اولیه شهردار محترم تهران این بود که در طول سال ۱۴۰۲، حداقل یک هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس وارد ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت خواهد شد، اما از ابتدای سال تا امروز تنها حدود ۳۱۴ اتوبوس جدید وارد ناوگان شده است؛ علت اصلی محقق نشدن وعده شهردار نیز پایبند نبودن تولیدکنندگان داخلی به تعهدات خود برای تحویل به موقع اتوبوس ها بوده است. 

نایب رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر ادامه داد: شهرداری تهران تمام مبالغ لازم برای پیش پرداخت قراردادهای خرید اتوبوس را به ۵ شرکت اتوبوس ساز داخلی را پرداخت کرده و به تعهدات مالی خود نسبت به این شرکت ها پایبند بوده است تا این دوستان بعدا گلایه نکنند که چرا شهرداری به دنبال خرید اتوبوس از شرکت های خارجی رفته و نسبت به تولید داخل بی توجه بوده است، اما با توجه به این که وضعیت کمبود اتوبوس در ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت به شدت بحرانی است، مدیریت شهری نیاز دارد که هرچه زودتر، چه از مسیر تولید و چه از مسیر واردات، این کمبود را جبران کند. 

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به این که اتوبوس های شرکت های چینی همین حالا آماده تحویل است، به نظر می رسد که واردات این اتوبوس ها بتواند در آینده ای نه چندان دور، بخشی از مشکلات کمبود اتوبوس در ناوگان حمل ونقل عمومی تهران را رفع کند؛ بخصوص که این اتوبوس ها برقی هستند و ورود آنها به خطوط اتوبوسرانی پایتخت، نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا خواهد داشت. 

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟