| کد خبر: 224307 |

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ۵۰ درصد معابر پایتخت به نام شهدا نامگذاری شده اند گفت: هیئت تطبیق فرمانداری تهران در مقام سوال نیست.

تین نیوز

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ۵۰ درصد معابر پایتخت به نام شهدا نامگذاری شده اند گفت: هیئت تطبیق فرمانداری تهران در مقام سوال نیست.

به گزارش تین نیوز به نقل از روابط عمومی شورای شهر تهران، آقای علی اعطا در فضای مجازی (زنده اینستاگرام) افزود: در تابستان سال گذشته به تفصیل در رسانه‌ها مطرح شد که در این دوره شورای اسلامی شهر تهران، نام شهدا از تابلو‌ها حذف می‌شود، مدیریت شهری یک ماه با بمباران رسانه‌ای مواجه بود و شهرداری متهم به حذف کلمه شهید شد.

وی گفت: به پیشنهاد آقای امینی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران مقرر شد کمیته ویژه‌ای در این باره شکل بگیرد و رئیس شورای شهر در حکمی ریاست این کمیته را به بنده سپردند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: این کمیته در یک ماموریت یک ماهه با کمک مدیران ۲۲ منطقه شهرداری، واحد حراست، بازرسی، بسیج شهرداری و مجموعه بخش‌هایی که حساسیت داشتند بررسی مفصلی کردکه آیا این ادعا صحت دارد یا خیر؟

آقای اعطا ادامه داد: وقتی گزارش کمیته بررسی حذف نام شهدا از معابر را در صحن شورای شهر مطرح کردم، با بررسی دقیق آماری و تحلیلی مشخص شد که این موضوع مربوط به دوره ۱۵ ساله مدیریت شهری است و سردار یزدی فرمانده وقت سپاه محمد رسول الله (ص) که در این جلسه حضور داشتند در مصاحبه‌ای از این گزارش استقبال کردند و بلافاصله حساسیت‌ها، مسائل کاذب و غیر واقعی که در رسانه‌ها بود فروکش کرد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: در بحث نامگذاری‌ها آمار‌ها نشان می‌دهد که ۵۰ درصد مصوبات نامگذاری شورای شهر به نام شهدای عزیز است و مصوبات این شورا از طریق سامانه مصوبات برای شهروندان قابل پیگیری است.

دوگانه سازی را دامن نزنیم

وی درباره مصوبه شورای شهر و نامگذاری خیابان فلامک به نام استاد شجریان توضیح داد که در اردیبهشت سال ۹۸ شورای شهر این مصوبه را گذراند و در همان مقطع مسائلی مطرح شد که اجرای این مصوبه مسکوت ماند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران افزود: بعد از حدود یک سال و نیم و اخیراً با برطرف شدن برخی حساسیت‌ها آقای هاشمی رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد که موانع و محدودیت‌های نامگذاری برداشته شده است و این امکان هست که نامگذاری انجام شود.

وی با بیان اینکه تغییر نام خیابان فلامک در محدوده منطقه ۲ به نام استاد شجریان در شب یلدا انجام شد، اظهار داشت: متاسفانه شاهد این بودیم که عده‌ای تابلو را مخدوش کردند و ارزیابی ما این است که دوگانه سازی کاذبی بین شهدا و شجریان شکل گرفت و این موضوع، پیامی را می‌رساند و عده‌ای این دوگانه شدن را تقویت می‌کنند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: تردیدی نیست که ارزش و توجه شهدا مورد وفاق همه ایرانیان است و از سوی دیگر استاد شجریان هم به عنوان هنرمند ملی قابل توجه هستند.

آقای اعطا گفت: شورای شهر به علت علاقه بخش قابل توجهی از ایرانیان به استاد شجریان این نامگذاری را انجام داد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه نباید به این دوگانه سازی کاذب دامن بزنیم افزود: دامن زدن به این دوگانه سازی کاذب موجب می‌شود حساسیت‌هایی برانگیخته شود و کسانی نام عزیز شهدا را در در تقابل با نام هنرمندان قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه من خود فرزند شهید هستم، خاطرنشان کرد: ممکن است خانواده شهدا در مواردی و به موضوعاتی حساسیت پیدا کنند، اما در این میان تقصیر از کسانی است که زمینه ایجاد این دوگانه سازی را فراهم و شکاف جعلی را ایجاد می‌کنند.

نامگذاری حدود ۵۰ درصد معابر تهران به نام شهداسخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به حضور پدر یکی از شهدای هسته‌ای در جریانات اخیر مخدوش کردن تابلوی استاد شجریان گفت: من پدر این شهید بزرگوار را مقصر نمی‌دانم و خواهش می‌کنم دوستداران شجریان به این موضوع دامن نزنند و خانواده شهید را در انتقادات خود هدف نگیرند؛ چرا که اشکال از کسانی است که شکاف‌ها را دامن میزنند و شکاف جعل ایجاد می‌کنند.

وی ادامه داد: بر اساس فصل هفتم قانون اساسی اصول ۱۰۰ تا ۱۰۷، شورا‌ها از ارکان اداره کشور هستند.

آقای اعطا گفت: از زمان تصویب قانون اساسی تا سال ۷۵ که شورا‌ها تشکیل شد در این فاصله زمانی مجموعه وظایفی که انتظار میرفت شورا‌ها بر عهده داشته باشند بین دستگاه‌های مختلف از جمله دستگاه‌های دولتی توزیع شد. در نهایت با تصویب مجلس، قانون شورای شهر با مجموعه اختیارات حداقلی در سال ۷۵ تصویب و در دولت آقای خاتمی، شورا‌ها تشکیل شد.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه برخی اقدام‌ها برای تحدید اختیارات شوراهاست و این امر خوشایند نیست افزود: به جای اینکه این مفهوم را بر مبنای آنچه که قانون اساسی پیش‌بینی کرده است تقویت کنیم و امور محلی را به اهل محل بسپریم و متناظر با آن در بخش اجرایی نیز امور را به شهرداری‌ها بسپاریم، در جهت تضعیف این موضوع در مجلس حرکت می‌شود که به صلاح کشور و نظام نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه در برخی موارد شورا و شهرداری همراهی خوبی در دفاع از حق مردم دارند، گفت: برای نمونه بحث اخیر موضوع جماران بود که قرار بود به شکل دستوری ضوابط آن تغییر کند و شورا و شهرداری با اتخاذ موضع مشترک موضوع را پیگیری و از حق مردم دفاع کردند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه، در شورای عالی شهرسازی و معماری، بحث تغییر محدودیت‌های ارتفاعی در ساخت و ساز در اراضی جماران مطرح بود، افزود: جماران به عنوان بافت روستایی و تاریخی و محل زندگی بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) همواره مورد توجه بوده است.

وی گفت: میراث‌فرهنگی در دهه ۷۰ و در سال ۷۶ جماران را به عنوان میراث فرهنگی ثبت کرد و محدودیت‌هایی در ساخت و ساز برای حفظ کالبد جماران در نظر گرفت.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در شورای عالی معماری و شهرسازی رفع محدودیت ارتفاعی جماران مورد تاکید قرار گرفت، گفت: با ۱۶ تن از اعضای شورای شهر، نامه‌ای خطاب به وزیر راه و شهرسازی ارسال کردیم که این نامه موجب شد تصمیم گیری به تعویق افتد.

به گفته وی، باوجود اینکه این تصمیم به تعویق افتاد بعداً به شکل غیر کارشناسی و دستوری محدودیت‌ها برداشته شد و حتی گفته شد که محرمانه به شهردار تهران ابلاغ شد که ملاک عمل در جماران مصوبه جدید است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: پس از این، طرحی را در شورا امضا و تقدیم کردیم که بر مبنای آن بتوانیم تا حدی از تبعات منفی برداشته شدن محدودیت ارتفاعی جماران جلوگیری کنیم.

به گفته وی، این طرح پس از بررسی در کمیسیون اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه نمونه‌هایی مانند جماران در شهر تهران کم نداریم، گفت: در محله کن و فرحزاد که به عنوان بافت سازمانی (ارگانیک) و طبیعی حفاظت می‌شوند نیز ضوابط خاصی اعمال شود؛ اگر درباره جماران اینگونه برخورد و محدودیت را کم کنیم در مقابل آن‌ها چطور مقاومت خواهیم کرد.

وی افزود: فشار افرادی که می‌خواهند ساخت و ساز کنند و منفعت اقتصادی دارند و تقابل بین منفعت عمومی و خصوصی همیشه بوده است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: منفعت عمومی در طرح شورای شهر دیده می‌شود و منفعت خصوصی ناظر به افرادی است که می‌خواهند از ساخت و ساز، سود اقتصادی ببرند و ممکن است فشار‌هایی را اعمال کنند و زور بیشتری داشته باشند و مصوبه‌ای بگیرند.

وی گفت باید تلاش کنیم در سیاستگذاری ها، منافع عمومی و خصوصی را که یکی از راهبرد‌های کلان هستند، همسو کنیم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در محله جماران منفعت خصوصی بر منفعت عمومی غلبه پیدا کرد، گفت: درباره کن و فرحزاد هم به همین صورت است و منافع شهر ایجاب می‌کند که با استفاده از بسته tdr انتقال حق توسعه، عدم النفع را برای ساکنان این محله را جبران کنیم.

وی تاکید کرد: در محله جماران نیز به علت ویژگی‌هایی که دارد می‌توانیم از طریق روش‌های tdr، جبران عدم النفع را پذیرش کنیم هرچند نیازمند کار کارشناسی و دقیق است.

هرگز از شورای شهر استعفا نداده ام

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از این گفتگوی اینستاگرامی درباره استعفای برخی اعضای شورای اسلامی شهر تهران گفت: من هرگز نه از سخنگویی و نه از شورای شهر، استعفا نداده ام.

وی افزود: در برخی موارد که ناهماهنگی‌هایی پیش آمد، از شیوه اطلاع رسانی، گلایه کردم و احساس کردم که این شیوه اطلاع رسانی ممکن است، به شورا لطمه بزند، و مطرح کردم که شورا سخنگو نیاز دارد یا خیر؟

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اعضای شورای شهر برای دو دوره دو ساله من را به عنوان سخنگوی شورای شهر انتخاب کردند، ادامه داد: در شهریور سال ۹۶، ۱۹ عضو شورا به من رای دادند و موجب افتخار من است که اعضای شورا به من اعتماد کردند و در سال سوم هم ۲۰ نفر رای دادند که واقعاً قدردان و سپاسگزار همه هستم.

وی با بیان اینکه وقتی چنین اعتمادی می‌شود طبیعی است که من به استعفا فکر نکنم، اظهار داشت: این وظیفه را با جدیت دنبال خواهم کرد.

به گفته وی، سخنان آقای محمد سالاری عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران درباره استعفای وی به برخی گلایه‌های داخلی بر می‌گشت و طبیعی بود مناسب نبود که در فضای عمومی و صحن شورای شهر مطرح شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران درباره استعفای سایر اعضای شورای شهر از جمله خانم آروین گفت: خانم آرین از هیئت رئیسه استعفا ندادند، ایشان یکی از اعضای موثر شورا است که بحث شفافیت را دنبال کردند و اگر استعفا می‌دادند نیز شورا نمی‌پذیرفت.

وی در باره مطرح شدن موضوع استعفای آقای حجت نظری نیز اظهار داشت: نامه‌ای بوده است که به گفته آقای هاشمی مضمون استعفا از آن استنباط می‌شد، اما در رابطه با ایشان هم شورا استعفا را نخواهد پذیرفت.

تلاش برای احیای خیابان لاله زار

نامگذاری حدود ۵۰ درصد معابر تهران به نام شهداسخنگوی شورای اسلامی شهر تهران درباره خیابان لاله زار و فضا‌های فرهنگی موجود در این خیابان گفت: برای احیای خیابان لاله زار از دو زاویه احیای میدان امام خمینی (ره) و احیای فضا‌هایی مانند تئاتر نصر و برخی سینماها، تلاش می‌کنیم.

وی با بیان اینکه طرحی در دست بررسی است که با کسبه خیابان لاله‌زار وارد مذاکره شویم، افزود: با افتتاح خانه تهران و تئاتر نصر در این خیابان و میدان توپخانه و برخی فعالیت‌ها در این راسته، می‌توان امیدوار بود که لاله زار به محور فرهنگی و هنری تبدیل شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران بر احیای تدریجی خیابان لاله‌زار تاکید کرد و گفت انتظار دستاورد در کوتاه مدت را نداریم.

پنج میدانگاه در شهر تهران در حال اجراست

وی با بیان اینکه در سازمان مشاور فنی و مهندسی، پنج طرح میدان گاه تعریف شده است، گفت: این طرح‌ها به مرحله اجرا نزدیک است و می‌تواند به سرعت انجام شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه فضا‌های دارای ظرفیت و قابلیت، شناسایی شده اند و می‌توانند به فضای عمومی تبدیل شوند گفت: به خصوص در شرایط کرونا که همه در خانه‌ها فعالیت می‌کنند، می‌توان از فضا‌های باز شهری که کم خطر هستند، بهره بگیرند.

وی افزود: در تهران چاره‌ای به جز توسعه عرصه‌های باز شهری که شهروندان از آن استفاده بهینه کنند، نداریم.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان این که در هفته آینده لایحه بهره‌برداری از پیاده‌رو‌ها را در دستور کار شورای شهر داریم گفت: وقتی پیاده رو‌ها ظرفیت و عرض کافی دارند و سد معبر برای عابران و معلولان ایجاد نمی‌کنند، چرا از آن‌ها برای اصنافی مانند کافه‌ها و رستوران‌ها استفاده نشود؟

وی با اشاره به ایجاد میدانگاه‌ها گفت: وقتی ۳۵۲ محله داریم چرا به سمتی حرکت نکنیم که شبیه شهر‌های تاریخی مرکز محله و فضای باز شهری وجود داشته باشد که آیین‌های مختلف مانند نوروز، آیین‌های عزاداری، نمایشگاه ها، موسیقی خیابانی و تیاتر خیابانی... در آنجا برگزار شود؟

این عضو شورای شهر تهران با بیان این که لازم نیست میدان‌ها خیلی بزرگ باشند گفت: وقتی می‌گوییم میدانگاه، عده تصورشان این است که جایی مانند میدان نقش جهان اصفهان است بلکه اینطور نیست و میدانگاه‌ها در مقیاس محلی، و نواحی شهرداری، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و شهری می‌توانند مطرح می‌شوند.

آقای اعطا اضافه کرد: برای میدان گاه‌ها می‌توانیم سلسله مراتبی را در نظر بگیریم که با این نگاه، زندگی را از درون خانه‌ها به شهر و از فضا‌های بسته به عرصه باز شهری بیاوریم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: این اقدامات می‌تواند شهر را از دل مردگی بیرون آورد و سرزنده‌تر کند و به مردم روحیه دهد؛ و در شرایطی که کرونا هست می‌تواند شهر‌ها را شاداب‌تر کند.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین