بازدید سایت : ۳۸۹۸۹

بلاتکلیفی متقاضیان پژو پارس زیر سایه ناهماهنگی دولت و ایران خودرو

در حالی متقاضیان خرید پژو پارس همچنان بلاتکلیف هستند که باید دستگاه های ذی ربط پاسخ دهند اگر در تحویل این خودرو مشکل وجود داشت چرا از ابتدا اقدام به عرضه در سامانه یکپارچه کردند؟

بلاتکلیفی متقاضیان پژو پارس زیر سایه ناهماهنگی دولت و ایران خودرو
تین نیوز

از زمستان پارسال خودرو به صورت نوبت دهی از طریق سامانه یکپارچه فروخته می شود؛ یکی از خودروهای عرضه شده در این سامانه، خودروی پژوپارس بود؛ خودرویی که به دلیل تفاوت قیمت زیاد با بازار برای عموم خریداران جذابیت بسیاری دارد و می توان گفت یکی از خودروهای محبوب در بازار ایران محسوب می شود. بر همین اساس هم در زمان ثبت نام حدود ۱۰۰ هزار نفر برای خرید این خودرو متقاضی شدند.

به گزارش تین نیوز به نقل از مهر، با ورود به فصل زمستان که نوبت تحویل خودروهای پژو پارس به متقاضیان بود به دلیل عدم ارسال پیامک و فراخوان مبنی بر زمان تحویل، کم کم سروصداها در مورد تأخیر در تحویل این خودرو بلند شد؛ تا جایی که طی تقریباً دو ماه گذشته شاهد تجمعات زیادی مقابل نهادهای دولتی از جمله وزارت صمت بودیم.

در این بحبوحه بود که مشخص شد به دلیل عدم انطباق این خودرو با استانداردهای ۸۵ گانه در تداوم تولید پژو پارس شک و شبهه ایجاد شده و باید خط تولید این خودرو متوقف شود. مهدی اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد اعلام کرد: «از سال ۱۴۰۱ ما در قالب اعلام های رسمی به ایران خودرو اعلام کردیم که این خودرو نمی تواند استانداردهای ۸۵ گانه را لحاظ کند و باید برای این موضوع تدبیری بیندیشد، اما متأسفانه به جای بررسی این موضوع فروش این خودرو در سامانه یکپارچه در دستور کار وزارت صنعت و خودروساز قرار گرفت و آنها خودرویی که می دانستند، نمی توانند استانداردهای آن را رعایت کنند فروختند.»

با توجه به عدم انطباق خودروی پژو پارس با استانداردهای ۸۵ گانه مقرر شد که تولید این خودرو صرفاً تا نیمه اسفندماه امسال صورت گیرد، اما در ادامه به دلیل درخواست های متعدد و البته اعتراضات متقاضیان خرید پژوپارس، سازمان ملی استاندارد ایران چندی پیش اعلام کرد که تولید این خودرو تا پایان سال تداوم خواهد داشت. مجدد هفته گذشته مهدی اسلام پناه رئیس

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در گفت وگو با صداوسیما تاکید کرد که به صورت مشروط تولید این خودرو در فروردین سال ۱۴۰۳ صورت خواهد پذیرفت. اسلام پناه گفته بود که «تولید خودروی پژوپارس تا مشخص شدن نتایج مرکز آزمون بین المللی استاندارد، ادامه خواهد داشت که به احتمال زیاد نتایج آزمون استاندارد فروردین ماه ۱۴۰۳ مشخص می شود.»

با این حال ۱۲ اسفندماه ایران خودرو در نامه ای به سازمان ملی استاندارد اعلام کرد که مجوز شفاف درباره امکان تداوم تولید پارس با استانداردهای فعلی باید صادر شود، چراکه پارس استانداردهای ۸۵ گانه را اخذ نمی کند.

در واکنش به این نامه ایران خودرو، اسلام پناه اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: «اگر ایران خودرو به ما نامه ای ارسال کرده است، حتماً پاسخ را خواهد گرفت. مصاحبه ام با صدا و سیما در خصوص چگونگی روند تولید پژوپارس فصل الخطاب بوده است.»

در ادامه این کشمکش های عباس علی آبادی وزیر صمت روز پنجشنبه در مورد تحویل پژو پارس به متقاضیان، به صورت قاطع اعلام کرد که «بعضی از خودروها ممکن است که در تطبیق با استانداردها نمره قبولی را کسب نکرده باشند، تلاش می کنیم که افرادی که ثبت نام کرده اند با اولویت، خودرو به آنها تحویل شود.»

بلاتکلیفی متقاضیان

در این بحبوحه نیز ایران خودرو اقدام به ارسال فراخوانی به متقاضیان پژوپارس مربوط به زمستان امسال کرد که بر اساس آن این افراد می توانند با تبدیل خودرو، خودروهای سورن Xu7p، ۲۰۷ دستی شیشه و تارا دستی V1 کرده است.

نکته قابل توجه در ماجرای توقف یا تداوم تولید پژو پارس آن است که در چنین مساله پیش پا افتاده ای نیز هرج و مرج موج می زند؛ موضوعی که به سادگی می توان برای آن راهکار یافت و با یک هماهنگی جزئی، تکلیف متقاضیان را روشن کرد امروز تبدیل به یک هرج و مرج بزرگ شده است که هر روز هم حاشیه ای جدیدی را به بار می آورد.

اگرچه هنوز هم ایران خودرو و سازمان ملی استاندارد باید پاسخ دهند که اگر در تحویل پژو پارس مشکل وجود داشت چرا از همان ابتدا اقدام به عرضه این محصولات در سامانه یکپارچه کرده اند؟ اما فعلاً و در حال حاضر باید تکلیف متقاضیان روشن شود.

متقاضیان تقریباً یک سال است منتظر دریافت خودرو هستند و هر روز با یک بازی جدید مواجه می شوند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.