بازدید سایت : ۲۹۸۸۱

خودروی هیبریدی بخریم یا خودروی برقی؟

در سراسر جهان، حداقل 10 میلیون خودروی برقی و چند میلیون خودروی هیبریدی وجود دارد. شما به عنوان مصرف‌کننده، خودروی تمام برقی را انتخاب می‌کنید یا خودرو هیبریدی؟ انتخاب کارشناسی شده کدام یک است؟

خودروی هیبریدی بخریم یا خودروی برقی؟
تین نیوز

در سراسر جهان، حداقل 10 میلیون خودروی برقی و چند میلیون خودروی هیبریدی وجود دارد. شما به عنوان مصرف کننده، خودروی تمام برقی را انتخاب می کنید یا خودرو هیبریدی؟ انتخاب کارشناسی شده کدام یک است؟

به گزارش تین نیوز به نقل از تجارت نیوز، همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم بازار خودروهای هیبریدی و برقی در اروپا داغ شده است. کشورهای نروژ، آلمان و بریتانیا بیشترین سهم خودروی برقی در اتحادیه اروپا را از آن خود کرده اند. آیا خودروهای هیبریدی و برقی زنگ خطری برای خودروهای بنزین سوز است؟ میان این دو گزینه، کدام خودرو می تواند انتخاب خانواده ها باشد؟ در ایران وضع خودروهای برقی و هیبریدی چگونه است؟ در ادامه می خواهیم به تمامی سوالات پاسخ بدهیم.

تفاوت خودروی هیبریدی با خودروی برقی

تفاوت قابل توجه بین خودروهای برقی و هیبریدی این است که یکی نیاز به شارژ و دیگری نیاز به سوخت گیری دارد. شما باید وسایل نقلیه برقی را به منبع برق وصل کنید تا باتری هایش شارژ شوند و به راه بیافتد اما یک خودروی هیبریدی، دارای موتور احتراق داخلی سنتی است و به همین دلیل از سوخت غیربرقی استفاده می کند.

خودروهای هیبریدی چگونه کار می کنند؟

به گزارش وبسایت ausloans، یک خودروی هیبریدی از ترمز احیاکننده برای شارژ مجدد موتور الکتریکی خود استفاده می کند. این موتور احتراقی برای تامین انرژی خودرو کار می کند بنابراین در خودروهای هیبریدی، همچنان باید مواردی مانند تعویض روغن و خرابی موتور را در نظر بگیرید. در حالی که وسایل نقلیه الکتریکی فقط دارای باتری و سیستم الکتریکی هستند.

خودروی هیبریدی چیست؟

دلیل نامگذاری خودروی هیبریدی این است که این خودرو از ترکیب یک موتور احتراقی سنتی و یک موتور ماشین الکتریکی تشکیل شده است.

این خودروها دارای یک بسته باتری بزرگ (بین 1تا9 کیلووات ساعت) و یک باتری 12 ولتی هستند. باتری بزرگتر، برق موتور الکتریکی را تامین می کند که چرخ ها را در حال چرخش نگه می دارد. باتری کوچکتر، مانند هر ماشین دیگری، برق مورد نیاز چراغ ها، ضبط صوت خودرو و سایر ابزارهای برقی را تامین می کند. خودروهای هیبریدی دو برابر بیشتر از هر خودروی سنتی، اجزا دارند و هر سازنده، مدل های خود را متفاوت از دیگران می سازد. به عنوان مثال، خودروهای هیبریدی تویوتا با کیا بسیار متفاوت هستند.

تفاوت بین هیبرید و پلاگین هیبرید چیست؟

تفاوت بین خودروهای هیبریدی و خودروهای برقی به همین جا ختم نمی شود؛ پلاگین هیبریدی ها قدمی فراتر می گذارند. خودروهای هیبریدی استاندارد باتری های خود را با استفاده از ترمز احیاکننده، عمدتاً بر اساس قدرت سوخت، شارژ خواهند کرد. با این حال، پلاگین هیبریدی به رانندگان این امکان را می دهد که ماشین خود مانند یک خودروی برقی استاندارد به برق متصل کنند. پلاگین ها از موتور الکتریکی به عنوان منبع تغذیه اولیه خود استفاده می کنند. محدوده توان الکتریکی خودرو قبل از شروع برق رسانی و قدرت گرفتن موتور از مدلی به مدل دیگر متفاوت است.

مزایا و معایب خودروهای هیبریدی

به طور کلی، وسایل نقلیه برقی و هیبریدی بسیار پرهزینه تر از موتورهای سنتی هستند. خوشبختانه، آن ها مقرون به صرفه تر از ده سال پیش شده اند و در بسیاری از کشورها، دولت مشوق هایی را برای خرید خودروهای برقی ارائه می دهد.

خودرو برقی گران تر است یا خودرو هیبریدی؟

به طور معمول، خودروهای هیبریدی ارزان تر از خودروهای برقی هستند. با این حال، هنوز هم می توانید خودروهای برقی جدید و دست دوم بسیار مقرون به صرفه را در بازار پیدا کنید. خودروهای هیبریدی، مانند هر خودروی بنزین سوز دیگری، می توانند صدها کیلومتر بدون نیاز به سوخت گیری رانندگی کنند. پلاگین هیبریدی ها به طور مشابه مسافت را طی می کنند. اما نکته متمایز آنها این است که در بیشتر طول حرکت از سوخت به جای برق استفاده می کنند.

تنوع در خودروهای برقی محدود است. در حالی که پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر در حوزه خودروهای برقی بوده اما باز تنوع آنها در برابر بنزین سوزها به شدت پایین است. به عنوان مثال تسلا مدل S خود که تا 520 مایل طی می کند را به بازار عرضه کرده اما حتی همین برند معروف نیز خودروهای برقی اش قابل مقایسه با خودروهای موتور احتراقی نیست گو اینکه همه ما نمی توانیم بهترین مدل تسلا را بخریم!

بسیاری از خودروهای هیبریدی، به طور معمول از باتری تغذیه می شوند اما در سفرهای طولانی تر، آنها می توانند به قدرت سوخت تکیه کنند. در مقابل، رانندگان خودروهای برقی باید هر از چند گاهی برای شارژ مجدد توقف کنند. بسته به مدل و نیازهای رانندگی خود، ممکن است برد و قابلیت اطمینان خودروی هیبریدی را ترجیح دهید.

هزینه سوخت خودروی شما چقدر است؟

وسایل نقلیه هزینه های مداوم زیادی دارند. خوشبختانه، خودروهای برقی صرف نظر از مدل آن ها، بسیار ارزان تر از سایر وسایل نقلیه هستند. در استرالیا، میانگین هزینه برق 0.25 دلار در هر کیلووات ساعت است. بنابراین، برای رانندگی 100 کیلومتر حدود 4.5 دلار هزینه دارد. با این همه قیمت خودروهای هیبریدی دو برابر یک خودروی برقی است. در حالی که موتور الکتریکی هیبریدی شما مبلغی را صرفه جویی می کند، یک خودروی تمام برقی هزینه کمتری برای «سوخت گیری» دارد.

نگهداری خودروهای برقی

خودروهای برقی قطعات متحرک بسیار کمی دارند که نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند. شما نیازی به تنظیم موتور، تعویض روغن، تعویض شمع ها، یا انجام کارهای معمول دیگری که موتورهای احتراقی نیاز دارند نخواهید داشت. تعمیر و نگهداری خودروهای برقی شامل لاستیک خودرو، سرویس تهویه مطبوع، تمیز کردن ترمز، و شستشوی خنک کننده موتور است. از سوی دیگر، خودروهای هیبریدی با موتور احتراقی نیاز به تعمیر و نگهداری منظم و برنامه ریزی نشده دارند. این نه تنها یک دردسر آزاردهنده است، بلکه هزینه گرانی نیز دارد. مطالعات نشان می دهد که خودروهای برقی حدود 33 درصد کمتر از خودروهای هیبریدی پلاگین قیمت دارند.

تجربه رانندگی

درست است که ماشین، ابزاری کاربردی برای رساندن شما از یک مبدا به مقصد دیگری است اما تجربه رانندگی هر خودرویی متناسب با کیفیت آن است. تجربه رانندگی در خودروهای برقی بسیار متفاوت از خودروهای سنتی است. آنها کاملاً بی صدا هستند، لازم نیست دنده ها را به صورت دستی تعویض کنید، و شتاب سریعی دارند. هیبریدی ها به طور مشابه دارای این مزیت های عملکردی هستند، به ویژه در سفرهای کوتاه یعنی زمانی که که به موتور الکتریکی متکی هستند. با این حال، اگر به دنبال تجربه رانندگی آرام هستید، خودروی برقی در صدر انتخاب شما قرار می گیرد.

اثرات زیست محیطی

در نهایت، تاثیر زیست محیطی خودروهای برقی را در مقابل خودروهای هیبریدی مقایسه می کنیم. در حالی که هر دو مدل گامی در مسیر درست هستند، بدون شک خودروهای برقی گزینه پایدارتر و بهتری هستند. اگر به فکر یک خودروی هیبریدی هستید، تأثیرات زیست محیطی آن را بررسی کنید. در برخی موارد، خودروهای هیبریدی در واقع برای کره زمین بدتر از خودروهای سنتی هستند. باتری های موتور الکتریکی سنگین هستند. بنابراین وزن خودروهای هیبریدی بسیار بیشتر از موتور احتراق داخلی استاندارد است. اگر از خودروی هیبریدی خود برای سفرهای طولانی با تکیه بر مصرف سوخت آن استفاده می کنید، ممکن است تأثیر محیطی بدتری نسبت به خودروهای سنتی داشته باشید. قبل از تصمیم گیری بین خودروهای برقی یا هیبریدی، اولویت های خود و نحوه استفاده از وسیله نقلیه خود را در نظر بگیرید.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.