| کد خبر: 247085 |

قرعه کشی خودرو تا پایان سال حذف می شود

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت از حذف قرعه کشی خودرو تا پایان امسال خبرداد.

تین نیوز

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت از حذف قرعه کشی خودرو تا پایان امسال خبرداد.

به گزارش تین نیوز،  منوچهر منطقی با اشاره به جایگاه صنایع حمل و نقل ایران در جهان گفت: در ارزیابی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، از نظر تولید که دچار افت شدیم، در جایگاه ۱۹ دنیا قرار گرفتیم که سال قبل از آن در جایگاه ۱۸ بودیم؛ لذا در تلاشیم با برنامه ریزی و تحقق برنامه ها در سال ۲۰۲۳ به جایگاه ۱۲ تا ۱۵ دنیا برسیم.

وی با تأکید بر نقاط قوت خودروسازی کشورمان در منطقه و جهان اظهار داشت: سه ویژگی مثبت ما در منطقه، شامل حوزه علمی و فناوری می شود که از نظر نیروهای متخصص و مهندسان جوان در دنیا جزو پنج کشور اول هستیم. ویژگی دوم، هزینه های تمام شده است که نسبت به کشورهای مختلف منطقه، هزینه تمام شده نیروی انسانی پایین تر است. ویژگی سوم هم مربوط به ارزان بودن نسبی انرژی در کشور است و درخصوص زیرساخت هایی که در ۳۰ سال گذشته اجرا شده، در برخی حوزه ها از کشورهای منطقه بالاتر و در برخی حوزه ها پایین تر هستیم.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه طبق گزارش منتشر شده مؤسسه بین المللی فیچ سولوشن، ایران در سال ۲۰۱۹ در میان کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه، در تولید خودرو بالاترین بازده را داشته است، تصریح کرد: نقاط قوت ما در دنیا مانند نقاط قوت ما در منطقه است و به همراه هند و چین در تولید خودرو جزو کشورهای با هزینه تولید پایین هستیم و می توانیم با استفاده از مزیت های موجود، خودرو و قطعات خودرو را در سطح کیفی تعریف شده، ارزان تر تولید کنیم.

منطقی درخصوص انتقادهای موجود به صنعت خودروسازی کشور نیز خاطرنشان کرد: بخش عمده انتقادها به حق است و می پذیریم، اما بخش دیگر مربوط به تبلیغات منفی و وسیع در بازار است. به طور کلی، فضا نسبت به تولید خودروی ایرانی منفی است و اگر در بالاترین کیفیت تولید شود، باز هم در مقایسه با محصول خارجی با اقبال روبه رو نمی شود، که وظیفه فعالان حوزه فرهنگ و رسانه است که این فرهنگ اشتباه را در جامعه تغییر دهد.

وی با تأکید بر اینکه تمامی تلاش ها باید برای رسیدن به محصولی باشد که افتخار ملی بوده و به مراحل بهتر و توسعه بیشتر برسد، ابراز داشت: اگر این فرهنگ اصلاح نشود، اعتماد به نفس نیروهای تخصصی کشور پایین آمده و نتیجه آن، مهاجرت نخبگان صنعتی به خارج از کشور خواهد بود.

منطقی با بیان اینکه البته عملکرد خودروسازان مورد قبول مردم نیست، عنوان کرد: انتقادات مشتریان به محصولات قابل قبول است؛ بخشی از این مشکلات مربوط به مدیریت خودروسازان و بخشی دیگر شرایط محیطی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه یکی از پارامترهای مهم مد نظر مشتری، به روز بودن محصولات است، یادآور شد: با توجه به مشکلات متعدد، ۸۰ درصد محصولات مربوط به ۱۵ تا ۲۰ سال قبل است و تولید محصولات متعلق به پنج سال اخیر محدود هستند؛ لذا در مقایسه با محصولات روز دنیا، برتری های محصولات جدید، یکی از عوامل شکل گیری ذهنیت عدم کیفیت محصول داخلی در ذهن مشتری است.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی پیرامون قیمت بالای محصولات با توجه به کیفیت پایین آن ها و انحصار دو شرکت خودرو سازی داخلی، گفت: راهبرد جدید دولت، سه مسیر برای ما مشخص می کند. یک آن که در کنار محصول داخلی، محصولات خارجی هم کلاس با محصول داخلی را وارد کنیم و در مقایسه آن ها با یکدیگر، تمایزها را مشخص کنیم تا تولید کننده داخلی به سمت بهتر شدن محصول و فناوری جدید حرکت کند.

وی ادامه داد: دومین مسیر آن است که دو گروه خودروسازی داریم که گروه اول ۹۰ درصد بازار را در اختیار دارد و گروه دوم خودروسازان خصوصی هستند که تیراژ پایینی دارند و تلاش داریم با ایجاد کنسرسیوم بین خصوصی ها، ظرفیت ها را بیشتر کنیم، زیرا آنها محصولات مونتاژی و به روزتری عرضه می کنند و با توجه به کیفیت بالاتر و قیمت بیشتر مورد اقبال مخاطبان شان هستند.

به گفته معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت، سومین مسیر، به روزرسانی فناوری موجود در خودروسازی است که سبب خارج کردن محصولات قدیمی و ورود محصولات جدید خواهد شد. به طور مثال، خودروهای "تارا" و "شاهین" از نظر کیفیت به طور نسبی توانسته اند مشتری را راضی کنند و در نمایشگاه اتوموبیلیتی روسیه نیز توجه مخاطبان را به خود جلب کردند و احتمال صادرات و ورود آن ها به بازار رقابتی روسیه بالاست.

منطقی درخصوص قیمت خودرو نیز اظهار داشت: خودروی "پراید" از رده خارج شده و محصولی مانند "کوئیک" جایگزین آن شده است که در شرایط بهتری قرار دارد و قیمت آن حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان، یعنی حدود شش تا هفت هزار دلار می شود. در واردات خودرو تمرکز بر روی خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار است که مدرن، با طراحی خوب، روش های نوآورانه و با قیمت پایین تولید شده باشند. تولید آینده ما نیز همین نوع از خودروهای وارداتی خواهند بود که به طور مثال جایگزین "کوئیک" خواهند شد.

وی با بیان اینکه با افزایش تیراژ در بخش خصوصی و خودروسازی های بزرگ، تخصیص خودرو و ثبت نام آسان تر خواهد شد، تصریح کرد: کاهش تقاضا نشان می دهد که خودرو به تعداد کافی عرضه شده است و تا اواخر سال جاری، قرعه کشی به طور کامل حذف خواهد شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز نسبت به تعهد زمانی خودروساز حساسیت خاصی دارد و بر اساس تعهدات و زمان تحویل، میزان عرضه خودرو را مشخص می کند، و با افزایش تولید و واردات خودرو، صف های خرید هم از بین خواهد رفت.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی درخصوص تفاوت شدید قیمت تمام شده خودرو با فروش آن، خاطرنشان کرد: بر اساس نظارت بر قیمت گذاری خودرو می توانیم بگوییم ۸۵ تا ۹۰ درصد قیمت خودرو مربوط به مواد اولیه و فرآیند تولید است، بعد از آن، تغییر و افزایش دستمزدهاست که سه درصد تأثیر دارد، و دلیل دیگر هم این است که کانال های مالی ایران برای خرید خارجی، مستقیم نیست و مجبور به استفاده از کانال های دیگر است، پس ۱۰ تا ۱۵ درصد هزینه مالی تأثیرگذار است که سبب افزایش قیمت خودرو شده و تمامی عوامل کنترل قیمت در دست خودروساز نیست.

منطقی با بیان اینکه اگر روش های مختلف بهره وری را مورد توجه قرار دهیم، می توانیم افزایش قیمت را کنترل کنیم، اما تا کنون در این خصوص کار منسجم و جدی انجام نشده است، ابراز داشت: یکی از دلایل آن این است که در خودرو دو گونه فناوری داریم؛ یکی محصولی است و دیگری فناوری فرآیند تولید است که سبب کم شدن هزینه تولید می شود، که ما نسبت به قسمت دوم غافل بودیم و از ذهنیت مدیران خودروسازی دور بوده و اطلاعی از آن نداشته اند.

وی افزود: در برنامه تحولی جدید صنعت خودرو، پیشبرد این دو نوع فناوری را که منجر به بهره وری و کاهش هزینه تولید خودروسازان دنیا شده است، مورد توجه قرار داده ایم.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین سند تحول صنعت خودرو را جزو برنامه های مهم سیاستگذاری دولت عنوان کرد که سبب تحرک فناورانه خودروسازان، ارتقای کیفیت و کاهش قیمت خودرو خواهد شد.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: خبرگزاری ایلنا

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید