بازدید سایت : ۳۱۴۰۵

کاهش ۵۰ درصدی اتوبوس‌ های کشور در یک دهه!

در حالی که زاکانی وعده واردات اتوبوس های برقی و برقی سازی حمل و نقل عمومی را داده، مرکز پژوهش های مجلس نوشته است که طی یک دهه گذشته، تعداد اتوبوس های فعال در شهرهای کشور، تقریبا به نصف کاهش یافته است. طرح برقی سازی ناوگان عمومی می تواند منجر به شکست شود.

کاهش ۵۰ درصدی اتوبوس‌ های کشور در یک دهه!
تین نیوز

 در حالی که زاکانی وعده واردات اتوبوس های برقی و برقی سازی حمل و نقل عمومی را داده، مرکز پژوهش های مجلس نوشته است که طی یک دهه گذشته، تعداد اتوبوس های فعال در شهرهای کشور، تقریبا به نصف کاهش یافته است. طرح برقی سازی ناوگان عمومی می تواند منجر به شکست شود.

به گزارش تین نیوز به نقل از تجارت نیوز، بحران فرسودگی ناوگان حمل ونقل عمومی هم مانند بسیاری از بحران های دیگر ایران به چشم مسئولان نمی آید. بحرانی که با اما و اگرها و قطار وعده ها سلامتی جسم، روان و زمان شهروندان را نشانه گرفته است.

چه زمانی اتوبوس های شهری، نوسازی می شود؟ سال هاست که پاسخ این سوال با وعده شهرداران مختلف دست به دست می شود. تا چند ماه دیگر، تا پایان سال و تا سال آینده؛ اینها بازه های زمانی است که بارها مقامات دولتی برای اضافه شدن اتوبوس های جدید به چرخه حمل ونقل عمومی داده اند.

فرسودگی و کمبود اتوبوس در یک قاب

کافی است در ساعت پر رفت وآمد صبح و عصر سری به ایستگاه های اتوبوس بزنید. در برخی ایستگاه ها، صف های چند متری تشکیل می شود، آن هم نه برای نشستن روی صندلی، بلکه برای اینکه مسافران بتوانند خود را فقط در اتوبوس جا دهند. اتوبوس هایی که جای یک سوزن انداختن هم ندارند.

کمبود اتوبوس از یک سو و فرسودگی اتوبوس ها از سوی دیگر نفس مسافران را گرفته است. گاهی در میانه راه، اتوبوس خراب می شود. گاهی هم مسافران باید در ایستگاه ها منتظر بمانند تا اتوبوسی از راه برسد، غافل از اینکه اتوبوس مورد نظر خراب شده و در میانه راه مانده است. روندی که به اعتراف مقامات به آلودگی هوا دامن می زند.

پیش از این مرکز پژوهش های مجلس نیز در گزارشی نوشت که اغلب کلانشهرها با بحران کمبود و فرسودگی اتوبوس مواجه هستند.

کاهش 50 درصدی اتوبوس های کشور در یک دهه!

حالا بار دیگر مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی در همین مورد نوشته است که طی یک دهه گذشته تعداد ناوگان اتوبوسرانی فعال در شهرهای کشور، تقریبا به نصف کاهش یافته است. درگزارش جدید این مرکز آمده که به طور خاص در تهران، تعداد اتوبوس فعال در ناوگان عمومی شهر از ابتدای 6500 دستگاه از ابتدای دهه 90 به کمتر از سه هزار دستگاه در سال 1401 رسید.

بازوی پژوهشی مجلس درباره اتوبوس های فرسوده نوشته است که فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی در اغلب کلانشهرهای کشور نیز بیش از 50 درصد است.

طرح برقی سازی ناوگان شکست می خورد؟

در این میان همزمان با وعده اضافه شدن اتوبوس های جدید، صحبت از برقی شدن ناوگان حمل و نقل عمومی شد. آذرماه سال جاری، علیرضا زاکانی، شهردار تهران گفت که برای برقی سازی 70 درصد ناوگان حمل ونقل عمومی هدف گذاری شده است.

مرکز پژوهش های مجلس اما نوشته است که احتمال شکست طرح برقی سازی ناوگان وجود دارد. در گزارش این مرکز آمده که همزمانی دو معضل فرسودگی ناوگاون حمل و نقل عمومی شهری و آلودگی هوای کلانشهرها، بهره گیری از وسایل حمل و نقل عمومی برقی را یک راهکار جذاب برای دولت و شهرداری ها تبدیل کرده است.

بازوی پژوهشی مجلس نوشته است که نگاه دقیق تر به راهکار برقی سازی ناوگان حمل و نقل عمومی و بررسی تجربیات جهانی و مطالعات ملی در شهرهای تهران، کرج و اصفهان نشان می دهد عدم بررسی دقیق جوانب این طرح و اتخاذ رویکرد شتاب زده بدون هدف گذاری میان مدت و عدم اجرای مرحله به مرحله برقی سازی ناوگان می تواند موجب شکست طرح شود.

زاکانی وعده بهمن را داد، چمران رد کرد

مردادماه سال جاری علیرضا زاکانی، شهردار تهران وعده داد که به زودی شاهد واردات اتوبوس های برقی به کشور خواهیم بود. زاکانی بار دیگر در آذرماه گفت قرارداد خرید 2194 اتوبوس برقی برای رفع مشکلات ترافیکی منعقد شده است. او گفت از بهمن امسال واردات آغاز شده و تا سال دیگر تمام می شود.

حدود یک ماه بعد از ادعای زاکانی مبنی بر واردات اتوبوس های برقی از بهمن، مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران آن را رد کرد و گفت تا پایان سال واردات صورت نمی گیرد.

چمران در این مورد گفت: «امسال اتوبوس های برقی به تهران نمی رسد. البته منابع مالی تامین شده است. قرار بود تعداد یک هزار دستگاه اتوبوس برقی و یک هزار دستگاه دیزلی باشد که وزیر صمت اصرار بر برقی بودن همه داشت که ما هم پذیرفتیم. قرار است 2 هزار اتوبوس برقی وارد شود، اما زمان آن مشخص نیست.»

با همه اینها و تا امروز 10 بهمن، هنوز خبری از واردات اتوبوس هایی که زاکانی بارها وعده آن را داده، نشده است. همه اینها در حالی ست که پیش از این زاکانی اعتراف کرد که تهران حداقل به 10 هزار اتوبوس نیاز دارد. البته در حال حاضر کمتر از 3 هزار اتوبوس در تهران فعال هستند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.