بازدید سایت : ۲۶۱۲۰

واکاوی نقش ایران و ترکمنستان در کریدورهای شمال - جنوب و شرق- غرب

ایران و ترکمنستان بازیگران مهم کریدورهای شمال - جنوب و شرق - غرب هستند و به گفته وزیر راه و شهرسازی، توافق کرده اند در توسعه کریدورها با هم همکاری کنند.

تین نیوز

ایران و ترکمنستان بازیگران مهم کریدورهای شمال - جنوب و شرق - غرب هستند و به گفته وزیر راه و شهرسازی، توافق کرده اند در توسعه کریدورها با هم همکاری کنند.

 

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، خردادماه بود که مهرداد بذرپاش - وزیر راه و شهرسازی- با شرکت در نشست ویژه راهگذر بین قاره ای شمال- جنوب با حضور وزرای حمل و نقل و ترابری روسیه، جمهوری آذربایجان، هند، قزاقستان و بلاروس اظهار کرد: ایران، به عنوان سرزمین فرصت های ترانزیتی و لجستیکی، هم به عنوان راه و هم راه حل، برای پیوندهای امن، ایمن، سهل، سریع و مقرون به صرفه ­ اقتصادی، سرزمینی برای رقابت سازنده و مشارکتِ بازیگران ذی نفع در عرصه ترانزیت و لجستیک نقش آفرینی خواهد کرد.

او آن زمان از واژه «ایران راه» استفاده کرد و گفت: در زبان فارسی، این ابتکار، ایران راه (IRAN-RAH) نامیده می شود؛ راه (RAH) در زبان فارسی، همزمان هم به معنای راه و هم راه حل است و تمامی کشورهای منطقه می توانند با استفاده از راه ها و ظرفیت های ایران، بخش عمده ای از مسائل ترانزیتی و لجستیک خود را حل کنند.

بذرپاش یک ماه بعد از آن نیز در نشست سه جانبه ایران- هند و روسیه که با هدف تسهیل ترانزیت در مسیر کریدور شمال-جنوب با حضور مقامات کشورهای مختلف در تهران برگزار شد،  گفت که اصول حاکم بر ابتکار ایران- راه که در پیوند عمیق با مفاهیم مرتبط با کریدور شمال-جنوب هستند.

تاکید بر توسعه کریدورهای ترانزیتی

توسعه کریدورهای ترانزیتی برای رسیدن به جایگاه مناسب کشور در حمل ونقل بین المللی از موضوعات مهم در سیاست های کلی حمل ونقل و قانون برنامه هفتم توسعه است.

در عین حال برخی از همسایگان مانند قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و افغانستان به نحوی محصور در خشکی هستند و برای رسیدن به دریا باید از طریق ایران کالاهای خود را حمل کنند. بهره مندی ایران از کریدورها از جمله کریدور شمال -جنوب از این منظر، بسیار حائز اهمیت است.

مقام معظم رهبری، فروردین ماه امسال چند اقدام کلیدی و زمینه ساز جهش اقتصادی «بهره گیری از موقعیت حساس و ممتاز جغرافیایی کشور برای حمل و نقل بین المللی به خصوص در مسیر شمال- جنوب» را خواستار شدند.

سفر به ترکمنستان و نمایشگاه اختصاصی-تخصصی با عنوان «ایران پروژه»

در ادامه تلاش برای گسترش سیاست ها با  کشورهای همسایه، بذرپاش شامگاه پنجشنبه ۲۵ آبان برای حضور در هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان  به عشق آباد سفر کرد.

بر اساس توافق مقامات دو کشور، مقرر است تا در حاشیه هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان، همایش مشترک تجاری بازرگانان و بخش های خصوصی دو کشور و همچنین پانزدهمین نمایشگاه اختصاصی- تخصصی با عنوان «ایران پروژه» هم زمان با برگزاری اجلاس هفدهم برگزار شود.

«سردار بردی محمداف» - رئیس جمهور ترکمنستان - با ارسال پیامی به شرکت کنندگان نمایشگاه تخصصی «ایران پروژه» و «مجمع تجاری ترکمنستان و ایران»، بر توسعه حجم تجارت دوجانبه، ایجاد قالب های جدید تعامل و اجرای پروژه های مشترک در زمینه های امیدوارکننده تاکید کرده و به چشم اندازهایی که در مشارکت با ایران، به ویژه در حوزه تعامل در امتداد خط ریلی «قزاقستان-ترکمنستان-ایران» باز می شود، اشاره کرد.

در عین حال در کلان پروژه کریدور شمال - جنوب و در قالب ایران راه توسعه زیرساخت ها از جمله افزایش خطوط ریلی و جاده ای شرط لازم است اما شرط کافی برای دستیابی به آن این است که کمیسیون های مشترک با کشورهای همسایه برگزار شود.

مهرداد بذرپاش -رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان- ابراز امیدواری کرد که با توجه به استقبالی که کشورهای منطقه و فرامنطقه ای از این ابتکار و از زمان طرح آن برای نخستین بار در اوایل سال جاری نشان داده اند، بتوانیم با کمک دولت ترکمنستان فضایی به مراتب مناسب تر و حمایت شده برای فعالیت تمامی بازیگران زنجیره تأمین لجستیک و حمل و نقل دو کشور فراهم کنیم.

استقبال ایران از پیوستن ترکمنستان به کریدور شمال- جنوب

ایران از پیوستن ترکمنستان به کریدور حمل ونقل بین المللی شمال- جنوب و تراسیکا استقبال می کند و با توجه به اصول حاکم بر ایران راه، قطعا شراکت های دوجانبه ایران و ترکمنستان در همه ابعاد اقتصادی و تجاری تقویت خواهد شد و این شراکت مبنایی برای شراکت های راهبردی دو کشور با سایر کشورهای منطقه و فرامنطقه ای در مسیرهای شرقی غربی و شمالی جنوبی خواهد بود.

ترکمنستان در ابتکار «ایران راه» جایگاه ویژه ای دارد و شریک راهبردی ایران به شمار می رود، ایران دروازه آسیای میانه و دسترسی به کریدور شرقی - غربی و شمال جنوب است. همچنین جمهوری اسلامی ایران تسهیلات خاصی را برای دسترسی همسایگان به آب های آزاد فراهم کرده است. در این هدف گذاری نقش ترکمنستان در کریدورهای شمال جنوب و شرق غرب قابل پیگیری است.

به گفته بذرپاش، ایران و ترکمنستان بازیگران مهم کریدورهای شمال-جنوب و شرق- غرب هستند و توافق کرده اند در توسعه کریدورها با هم همکاری کنند.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.