| کد خبر: 266061 |

لایحه اصلاح قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مراحل پایانی را طی می کند

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اصلاح قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: در همین رابطه لایحه ای در حال آماده سازی است که مراحل پایانی را طی می کند و به نوعی این لایحه بازگشت اساسی به نظریه پایه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

تین نیوز

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اصلاح قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: در همین رابطه لایحه ای در حال آماده سازی است که مراحل پایانی را طی می کند و به نوعی این لایحه بازگشت اساسی به نظریه پایه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

 

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، حجت الله عبدالملکی با اشاره به اینکه ۴۸ منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی فعال در کشور وجود دارد، اظهار کرد: منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان یکی از فعال ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور در مجاورت پایتخت است که با کاربری گردشگری فعالیت خود را آغاز کرده و در ادامه در بخش بهداشت و درمان، علم و فناوری فعال خواهد شد.

وی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان یکی از مناطق ویژه پرافتخار و نمونه در سطح بین المللی است، تصریح کرد: سرمایه گذاری بالایی در این منطقه ویژه به منظور تامین زیر ساخت برای حضور سرمایه گذاران در این منطقه ویژه اقتصادی انجام شده است.

عبدالملکی با اشاره به اینکه در حوزه برگزاری مسابقات ورزشی با تمرکز بیشتر بر مسابقات اتومبیلرانی اتفاقات بزرگی در این منطقه رخ داده است، افزود: مجموعه ورزشی کارتینگ که دارای بالاترین استانداردهای جهانی است آمادگی برگزاری مسابقات بین المللی را براساس شاخص های برگزاری مسابقات جهانی اتومبیلرانی دارد و یک افتخار برای ورزش جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

وی با اشاره به روند رو به رشد این منطقه ویژه اظهار کرد: منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان در آینده نزدیک به یک منطقه ویژه اقتصادی نمونه در سطح جهان تبدیل خواهد شد.

مشاور رئیس جمهور در ادامه گفت: اغلب مناطق آزاد و تعداد محدودی از مناطق ویژه اقتصادی کشور از امکانات ورزشی خوبی حتی در تراز جهانی برخوردار هستند و این زیرساخت ها می تواند به ورزش قهرمانی کشور کمک کند. بخشی از وظایف مناطق آزاد و تجاری در حوزه گردشگری است و ورزش یکی از سرشاخه های اصلی صنعت گردشگری به شمار رفته و حوزه ورزش قهرمانی از نظر اقتصادی گردش اقتصادی بسیاری بالایی دارد.

وی با تاکید بر توسعه زیرساخت ها و اماکن ورزشی در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشور گفت: در برخی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امکانات ورزشی به گونه ای فراهم شده که از ظرفیت برگزاری مسابقات ملی فوتبال، تنیس، اتومبیلرانی و ... برخوردارند. در فوتبال دو تیم صنعت نفت آبادان و ملوان بندرانزلی از تیم های مورد حمایت مناطق آزاد آبادان و انزلی هستند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در ادامه با اشاره به رویکرد حمایتی دولت از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: دولت سیزدهم برای مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی دو ویژگی شامل بهشت سرمایه گذاری و نیز تیم ملی اقتصاد بین الملل جمهوری اسلامی ایران قائل است و این مناطق را بهترین کانون و هدف سرمایه گذاری می داند.

وی تصریح کرد: افزون بر یک سوم صادرات غیرنفتی کشور از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور انجام شده و بیش از ۷۰ درصد ترانزیت کشور به این مناطق اختصاص دارد و بخش عمده ای از سرمایه گذاری خارجی که وارد کشور می شود در همین مناطق انجام شده و بر این اساس دولت اهمیت خاصی برای مناطق آزاد و ویژه قائل است و مناطق آزاد و ویژه را به چشم موتور محرکه اقتصاد کشور می داند.

مشاور رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اصلاح قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: در همین رابطه لایحه ای در حال آماده سازی است که مراحل پایانی را طی می کند و به نوعی این لایحه بازگشت اساسی به نظریه پایه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

وی گفت: در طول ۳۰ سال گذشته که مناطق آزاد و ویژه در کشور احداث می شود متاسفانه انحرافات قانونی نسبت به آنچه که تئوری مناطق است وجود داشته و با تقدیم این لایحه به دولت و تصویب مجلس، به نظریه قانونی ارجاع داده شده و تمامی انحرافات اساسی و کلاسیکی که متوجه این مناطق است را اصلاح می کند که کمک بزرگی به متولیان مناطق آزاد که بخشی از آن ها بخش خصوصی هستند، خواهد کرد و برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی مزیت های فراوانی نیز خواهد داشت.

عبدالملکی افزود: زیرساخت های اساسی، استاندارد و طراحی های در تراز جهانی در منطقه ویژه اقتصادی سرزمین ایرانیان (آیلند) فراهم شده است و علاوه بر آن در حوزه روبنایی نیز سرمایه گذاری های قابل توجهی انجام شده و در حال بهره برداری است.

وی گفت: این ظرفیت در این منطقه ویژه برای مردم ایران فراهم شده است تا از کاربری های ایجاد شده استفاده کنند و حتی برای سکونت هرچند محدود و نیز تفریحات، فعالیت های ورزشی، علمی و ... از آن بهره برداری کنند.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.