| کد خبر: 190749 |

وضعیت مسکن شیراز در سال جدید؛

در شهر شیراز حدود 5 هزار واحد صنفی می باشد و با توجه به مصوبه دولت که اعلام کرد سقفی برای مشاورین املاک و حریم و سقفی برای آن ها وجود ندارد، متقاضیان بسیاری حتی در رشته های دکترای حقوق و دکترای عمران برای دریافت مجوز مراجعه می کنند.

تین نیوز

در شهر شیراز حدود 5 هزار واحد صنفی می باشد و با توجه به مصوبه دولت که اعلام کرد سقفی برای مشاورین املاک و حریم و سقفی برای آن ها وجود ندارد، متقاضیان بسیاری حتی در رشته های دکترای حقوق و دکترای عمران برای دریافت مجوز مراجعه می کنند.

به گزارش تین نیوز به نقل از راه دانا،  وضعیت اقتصادی و معیشتی کشور در نقطه بحرانی، رکود شدید و گرانی‎های سرسام‌آور به سر می برد و بازار مسکن و املاک همچون سایر حوزه های اقتصادی در رکود به سر می برد و روزی نیست که از گرانی آن سخن به میان نیاید. این رکود و افزایش های قیمت که گاهی بسیار ناگهانی و با پرش های چند طبقه ای می باشد را شاید به توان به نوسانات قیمت ارز، گرانی مصالح و عدم تمایل فروش و اجاره صاحبان این املاک دانست.

وضع مسکن درحدی اورژانسی است که آپارتمانی کمتر از 3 میلیون تومان حتی در حاشیه شهر شیراز نیز پیدا نخواهد شد و از سویی دیگر نیز رهن و اجاره سر به آسمان گذاشته که موجب کوچ افراد و خانواده های بسیاری به حاشیه ها و حلبی آبادهای اطراف شهر شده است.

تنها افراد سرمایه دار و طبقه بالای جامعه توان خرید املاک را دارا هستند و باز هم در این میان هستند دلالانی که با وجود تمامی این معضلات در بازار مسکن و املاک، سود خود را محفوظ دارند.

با وجود اینکه خرید، فروش، رهن و اجاره مسکن به حالت رکود در آمده اما باز بسیاری از صاحبان خانه از فروش یا رهن و اجاره ملک خود سر باز می زنند به امید اینکه روز به روز قیمت بالا برود و از سویی دیگر نیز مستاجران روز به روز توان کمتری برای پرداخت اجاره مسکن خود دارند.

به گفته یکی از مشاورین املاک بسیاری از مستاجران چندین ماه اجاره معوقه به صاحبخانه بدهکار هستند اما با این وجود شنیده می شود که تقاضا برای گرفتن مجوز دفتر مشاور املاک در شیراز همچنان وجود دارد و باز این تقاضا در حالی می باشد که مشاهدات خبرنگار شیرازه از چندین واحد مشاوره املاک در سطح شیراز نشان از ساعات بسیاریست که آن ها بیکار و تنها در مغازه خود مشغول فعالیتی جز کار خود می باشند.

افزایش 90 درصدی قیمت مسکن و حاشیه نشینی در شیراز/رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز: تنها رئیس جمهوری که کاری خوب و مطلوب در حوزه مسکن انجام داد، محمود احمدی نژاد بود

رشد 90 درصدی قیمت مسکن طی کمتر از یک سال

محمد قاسم تابنده ماه، رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز در گفتگو با خبرنگار شیرازه پیرامون رشد قیمت مسکن در شیراز گفت: از شهریور 97 که کلیه املاک در رکود شدید به سر می برد، به یکباره با نوسانات قیمت ارز که بیش از 18 هزار تومان هم رسید، املاک شیراز 70 درصد گران شد و این افزایش همچنان ادامه پیدا کرد و تا خرداد 98 این افزایش به 90 درصد نسبت به تابستان سال قبل رسید.

وی درخصوص وضعیت کنونی بازار مسکن عنوان کرد: هم اکنون بازار مسکن به ثبات نسبی رسیده اما شاهد هیچگونه کاهش قیمت در هیچ کدام از املاک نیستیم و معاملات بسیاری کمی در سطح شهر صورت می گیرد.

یک متر آپارتمان در قصردشت 25 میلیون تومان!

رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز با بیان اینکه هر منطقه نسبت به خود افزایش قیمت شدیدی را تجربه کرده است، تصریح کرد: زمانی نرخ قیمت زمین در پایین شهر در گران قیمت ترین نقطه به متری 3 میلیون تومان می رسید، الان به متری 6 یا 7 میلیون تومان هم افزایش یافته است و مثلا آپارتمان در قصردشت را متری 25 میلیون تومان قیمت گذاری می کنند که نشان از افزایش بیش از حد قیمت در این حوزه بوده است.

وی درخصوص قیمت رهن و اجاره مسکن در شیراز بیان داشت: قیمت رهن و اجاره املاک در شیراز نیز در نتیجه افزایش قیمت خرید و فروش املاک، شاهد افزایش قیمت و سیر صعودی بوده است.

رشد حاشیه نشینی در شیراز

این مشاور املاک با هشدار نسبت به مهاجرت مردم به حاشیه شهر شیراز اظهار داشت: با افزایش قیمت رهن و اجاره بالتبع افزایش قیمت خرید و فروش املاک، مردم توانایی پرداخت اجاره را ندارند به حاشیه های شهر که به نسبت قیمت پایین تری داشته، پناه برده اند و در آن مناطق سکنی می گزینند.

افزایش 90 درصدی قیمت مسکن و حاشیه نشینی در شیراز/رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز: تنها رئیس جمهوری که کاری خوب و مطلوب در حوزه مسکن انجام داد، محمود احمدی نژاد بود

وی ادامه داد: برای مثال خانواده ای در مرکز شهر اجاره نشین بوده اما به یکباره صاحبخانه تقاضای دو برابر شدن اجاره را دارد که آن خانواده از پس آن برنخواهد آمد و در نتیجه برای کاهش هزینه اجاره و مسکن، به حاشیه شهر و منطقه دودمان می روند.

به گزارش شیرازه؛ یکی از معضلات شهرهای بزرگ حاشیه نشینی بوده که این اتفاق زمینه ساز رخداد بسیاری از بزهکاری های اجتماعی، جنایات و اتفاقات ناخوشایند می باشد و دولت ها و شهرداری ها همیشه سعی بر آن داشته اند تا زمینه حاشیه نشینی را کاهش داده و افراد ساکن در این مناطق را ساماندهی نمایند.

افزایش تقاضای دفاتر مشاوره املاک با وجود رکود مسکن

محمد قاسم تابنده ماه از افزایش تقاضا برای دفتر مشاوره املاک در سطح شهر شیراز خبر داد و اذعان داشت: در سطح شیراز حدود 5 هزار واحد صنفی می باشد و با توجه به مصوبه دولت که اعلام کرد سقفی برای مشاورین املاک و حریم و سقفی برای آن ها وجود ندارد، متقاضیان بسیاری حتی در رشته های دکترای حقوق و دکترای عمران برای دریافت مجوز مراجعه می کنند.

افزایش 90 درصدی قیمت مسکن و حاشیه نشینی در شیراز/رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز: تنها رئیس جمهوری که کاری خوب و مطلوب در حوزه مسکن انجام داد، محمود احمدی نژاد بود

این اتفاق در حالی رقم خورده است که مشاهدات عینی خبرنگار شیرازه نشان می دهد که بسیاری از واحدهای مشاوره املاک در شهر شیراز ساعات زیادی را در طول روز بیکار بوده و یا به فعالیتی جز حوزه مشاوره املاک مشغول می باشند.

تنها رئیس جمهوری که کاری خوب و مطلوب در حوزه مسکن انجام داد، محمود احمدی نژاد بود

وی درمورد طرح دولت برای انبوه سازی در بخش مسکن با عنوان طرح خانه ارزان بدین صورت که دولت زمین در اختیار بخش خصوصی و پیمانکار خواهد گذاشت و آن ها بعد از ساخت، این خانه ها را در اختیار مردم بگذارند، گفت: در کارهای صورت گرفته توسط دولت های مختلف طی این سالیان، تنها رئیس جمهوری که کاری خوب و مطلوب در حوزه مسکن انجام داد، محمود احمدی نژاد بود بدین صورت که در کل کشور در مسکن به انبوده سازی روی آورد اما نتوانست فضای به وجود آمده را مدیریت نماید.

وی با اشاره به این موضوع که طرح خانه ارزان 10 سال دیگر به ثمر خواهد نشست و حرف امروز و فردا نیست،  اضافه کرد: دولت احمدی نژاد زمین را با قیمت ارزان به پیمانکار برای ساخت و ساز واگذار کرد اما بعد پیمانکار قیمت را بالا برد که باید دولت تعدیل می کرد اما در دوره وزارت وزیر سابق مسکن که دو دوره هم سکاندار وزارتخانه بود، هیچ اتفاقی در حوزه مسکن و شهرسازی رخ نداد.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز از مسئولیت قانونی دولت برای ساخت و ساز مسکن گفت و تشریح کرد: دولت طبق برنامه ششم توسعه موظف است که سالیانه حداقل تعداد یک میلیون مسکن ساخته و به مردم واگذار نماید اما در واقع چنین چیزی به عمل هم نزدیک نشده است و همین امر نیز یکی از دلایل مهم افزایش و بالا رفتن قیمت مسکن و املاک در کشور می باشد.

در پایان قابل ذکر است که این رکود و افزایش قیمت مسکن در شیراز در حالی رقم خورده است که از ســال 92 تــا 96 رکود در این بازارها حاکم بود و نوید خروج مســکن به گوش می رســید، اما در سال 97 و در ادامه آن سه ماهه نخست سال 98 این رکود عمیق‌تر شــه است.

منبع: سايت خبری راه دانا

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • ناشناس 4 0

  اگر با این رویه بی قانون و افسار گسیخته و بی حساب و کتاب وضعیت اجاره بها مسکن ادامه پیدا کنه حداقل نصف مستاجرین شیراز چادرنشین خواهند شد دولت کاری انجام نمیده و قوه قضاییه میگه ما ورود نمیکنیم مگر کسی شکایت کنه سازمان بازرسی هم که میگه به ما مربوط نیست سامانه 124 میگه مربوط به اصناف میشه قانونی هم وجود نداره ظاهرا برای افزایش اجاره بها در سال آینده یعنی هر کی صاحبخانه هست ملک خودشه مال خودشه امسال میخواد 5 برابر اجاره بگیره وهیچ مالیاتی هم نمیپردازه و یا خالی بزاره باشه به کسی ربطی نداره متاسفانه نصف منازل مسکونی شیراز و صدرا خالیه دولت و مجلس محترم کم کاری کرده اند قرار بود منازل مسکونی شامل مالیات سنگین شوند و قانون مشخصی تدوین بشه که کسی نتونه از این اوضاع آشفته سوءاستفاده بکنه قانون جنگل که نیست هر کس هر کاری خواست انجام بده دقیقا مصداق گران فروشی و کم فروشی هست وقتی دولت کاری نکنه یعنی تایید میکنه که شما که صاحب خونه هستید هر کاری میخواهید انجام بدین مستاجر بدبخت تو این شرایط چکار کنه خونه هم نمیشه خرید با این حقوق بیت درصد حقوق اضافه شده یعنی حدود 400 هزار تومن 5 میلیون به هزینه ها اضافه شده افزایش اجاره تهران 106 درصد شده و شیراز حداقل 100 درصد هست اگر حقوق کارمند بیچاره 100 درصد اضافه شده بود این اجاره بها منطقی بود اما با این شرایط مردم نمیدونن چکار کنن و دیگه نمیشه این شرایط رو تحمل کرد باید دولت و قوه قضاییه و مجلس و سازمان بازرسی و نهاد های زیربط کاری انجام بدن قبل از اینکه دیر بشه و مردم آواره بشوند ،استانداری محترم با اجاره بهای سنگین و گرانفروشی لطفا مقابله کنید مردم دیگه تحمل آوارگی تو شهر خودشون رو ندارن به خدا دارن چادرنشین میشن از این همه بی قانونی هر کی صاحب خونه هست هر کاری خواست انجام میده انگار قانون و حساب و کتابی نیست لطفا این وضعیت رو کنترل کنید روی خونه های خالی مالیات ببندیدو یه قانون مشخص برای افزایش اجاره بها مشخص کنیدتا کسی نتونه سوئ استفاده کنه از این آشفتگی مگه قانون جنگله که صاحبخانه 140 درصد اجاره رو افزایش بده اگر شرایط اقتصادی بده برای مستاجر که بدتره متاسفانه بعضی ها از این را امرار معاش میکنن و هر چی اجاره بدی کم هست براشون و مدام به گرانی مسکن دامن میزنن و دنبال کار دیگری برای خودشون نیستن

  • lisa 2 0

   یک سوال دارم با این حقوق هایی که تو چند سال گذشته دریافت کردید چکار کردین برای رفاه مردم و برای مسکن مردم که نتیجه این شده؟ اگر مشکلات رو دیدید چرا با دولت و مردم درمیان نگذاشتید و برای رفع مشکلات همت نکردید چه کسی پاسخگوی این شرایط مردم هست؟ مسئولیت این کار در چند سال گذشته با شما بوده چطور یک نفر در مدت زمان مدیریت شما ۲۵۰۰ واحد آپارتمانی و یا نفر دوم ۷۰۰ واحد اپارتمان خریده به چه نیتی خریده چرا مثل شخصی که ۵۲۰۰۰ قطعه سکه طلا خریداری کرده بود تحت پیگرد قرار ندادید به نطر من استیضاح برای شما کمه باید بازداشت بشید و پاسخگوی مردم باشید

  • asma 1 0

   جناب رییس جمهور اجاره بها مثل تمام اقلام ضروری مردم ۴ برابر شده خلاف واقع به عرض شما رسانده اند کافیست قولنامه سال قبل خانه های اجاره ای رو بررسی کنید تا به حقیقت ماجرا پی ببرید اصلا فرمایش شما مبنی بر افزایش ۳۰ درصدی اجاره بها درست ، حقوق کارگر ۲۰ درصد یعنی ۴۰۰ تومن چطوری افزایش ۳۰ درصدی به علاوه قیمت ۴ برابری اقلام ضروری زندگی رو بپردازه از مردم گله نکنید از وزیر خودتون بابت سوء مدیریت گله کنید ۳۰ درصد اضافه نشده برخی از صاحبین خانه تا ۲۰۰ درصد اجاره رو بالا بردند اگر ۳۰ در صد بود کسی گله نمیکرد ۴ برابر شده متاسفانه دراین اوضاع گرانی که اقلام ضروری ۴ برابر شده مردم تحمل این فشارها رو ندارن لطفا لایحه ای به مجلس بفرستید برای کنترل اوضاع پیش آمده، وقتی قانون مدون و شفافی برای افزایش اجاره بها وجود داشته باشه وضعیت متعادل میشه و مشخص میمونه و کسی هم معترض نمیشه چرا بعد از 40 سال برای هر موضوعی قانونی تصویب شده الا افزایش سالانه اجاره بها یا مسئولین امر اهمیتی برای قشر کم درآمد قائل نیستند و یا خودشون صاحب خانه هستند و درد مردم را متوجه نمیشوند جالبه به جای اینکه مردم از دولت بایت وضع بوجود اماده سوال کنند و دولت رو بازخواست کنند دولت از مردم گله میکنه ، مشکل اینه که تمام مسئولین مملکت هر کدام چند تا خانه مسکونی دارند و وضع قوانین به ضرر آنهاست و براشون مشکلات مردم مهم نیست خودشون در رفاه باشن کافیه

 • asad 1 0

  جناب اقای وزیر نسخه شما برای خرید خانه اینه که نخرید قیمتها کاذب هست خریدار ندارد میاد پایین و حباب میترکد قبول نمیخریم نسخه شما برای مستاجرین که تو این اوضاع با این حباب باید جابجا بشن چیه آیا تدبیری اندیشیده اید که مستاجران که نزدیک ۳۰ درصد جامعه هستند چکار کنند چرا نمایندگان مجلس قانون لازم را که بتونه افزایش اجاره رو قانونمند کنه را تصویب نمیکنن چرا نمیخوان مالیات بردرآمد بر روی خانه های با اجاره بالا وضع کنند چرا نمیخوان حوزه مسکن سروسامان پیدا کنه به نظر ، همه حداقل دو یا سه خانه و ویلا دارن و اصلا دقدقه مستاجرین و مردم رو درک نمیکنند چرا اقای وزیر تاکنون لایحه ای از طرف دولت به مجلس برای کنترل اوضاع مسکن به مجلس نداده اند جای سوال داره چرا اینقدر بیخیال هستند در برابر افراد سودجو صاحب خانه ها و بنگاهها و صنف املاک سوءاستفاده چی !!!!! ؟؟؟؟؟ جناب اقای وزیر فقط بفرمایید برای کنترل اوضاع دولت و مجلس چکار کرداند تا مردم مطلع شوند و حداقل تکلیف خودشون رو بدانند

 • asad 0 0

  هنوز بعد از ۸ ماه از سال ۹۸ گذشته قیمت ها کم که نشده هیچ بیشتر هم شده دولت به وعده هایش عمل نکرده (تو ۷یا۶ سال گذشته یه واحد مسکونی توسط دولت ساخته نشده )و مجلس و دولت بر روی خانه های خالی مالیاتی وضع نکردند و کسانی را که بیش از ۲ خانه دارن را مشمول پرداخت مالیات نکردن و همه آپارتمانها را مبله اجاره میدهند هیچ کنترلی نیست اصلا روی بنگاهها و قیمت ها نظارتی نیست دقیقا میخوان مردم کوچ اجباری به کشورهای دیگه کنند وگرنه این همه سوء مدیریت و بی فکری و ندانم کاری و عدم کنترل و مدیریت محاله فقط به خدا پناه میبریم

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین