| کد خبر: 158140 |

توجه به ریل‌های موازی و بی‌صدا، بدون حضور قطار، که نگاه بیننده را تا دوردست‌ها می‌برد،همان آرامشی را به انسان می‌دهد که 100 سال پیش می‌داد. ظاهر ریل همان است که بود: ساده، سنگین، فرش بر زمین، موزون، چشم نواز و صبور.

تین نیوز

حدود 160 سال از عمر راه‌آهن می‌گذرد و روز به روز نیز به ارزش و عظمت آن افزوده می‌شود.

اساس خط آهن از ابتدا تا کنون تغییر چندانی نکرده و دو ریل همچنان به‌موازات همدیگر راه‌آهن تمام دنیا را موازی می سازند، در حالی که دیگر قسمت‌های راه‌آهن از دستگاه محرکه و متعلقات آن تا واگن و غیره دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند.

توجه به ریل‌های موازی و بی‌صدا، بدون حضور قطار، که نگاه بیننده را تا دوردست‌ها می‌برد، همان آرامشی را به انسان می‌دهد که 100 سال پیش می‌داد. ظاهر ریل همان است که بود: ساده، سنگین، فرش بر زمین، موزون، چشم نواز و صبور.

خط آهن همواره در معرض تنش‌های شدید است. از قطارهای باری سنگین تا مسافری سریع‌السیر. خط، وزن وسیله نقلیه را تحمل می‌کند و همزمان آن وسیله را هدایت می‌کند. نیروهای عمودی و افقی همزمان در اثر حرکت یک وسیله نقلیه در خط ایجاد می‌شود و بر خط  یعنی ریل، تراورس و «بالاست»  اثر سنگینی دارد که  لازم است نتایج آن نیروها در وضعیت استاتیک ودینامیک  مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد تا خطی ایمن وقابل اعتماد احداث شود. کل سرمایه‌گذاری ثابت راه‌آهن معمولا معادل هزینه احداث خط است.

ریل

ریل فولاد نَوَردشده‌ای است که به صورت دو رشته موازی روی ریل‌بندها نصب می‌شود. بخش اصلی خط همان ریل است که دو وظیفه تحمل بار وسیله نقلیه و هدایت آن را به عهده دارد. بار وارده از چرخ در جهت توزیع نیروها در سطح بیشتر و انتقال آن به  پارسنگ‌ها(بالاست) و زیر‌سازی بین تراورس تقسیم می‌شود.

ریل‌ها و تراورس‌ها به وسیله پیچ‌ها و پا‌بند به همدیگر بسته شده و سازه واحدی به نام بست خط یا (Panel) را به‌وجود می‌آورند. این سازه در برابر نیروهای افقی و عمودی حاصله از حرکت قطارها و تغییرات درجه حرارت محیط مقاومت است.

ریل از فولادی خاص با شکل و سطح مقطع ویژه‌ای ساخته می‌شود تا هم نیروی وارده از سوی وسیله نقلیه را تحمل و به بستر منتقل کند و هم با اصطکاک کمتر که مقاومتی در حرکت وسیله نداشته باشد. وزن ریل 75 کیلو گرم بر متر است. مقامت انواع ریل متناسب با کاربرد ان بین 700 تا 1400 کیلوگرم برمیلیمترمربع است.

تراورس یا ریل‌بند   

ریل بند یا تراورس به تکیه‌گاه بتونی یا چوبی یا فولادی می‌گویند که ریل‌ها روی آن بسته می‌شود. وظیفه تراورس ایجادیک بستر برای ریل است که نیروهای وارده از ریل را به زیر سازی منتقل می‌کند. حداکثر فاصله مجاز دو تراورس ۲۵ سانتی‌متر است. در خطوط با بار محوری کمتر، این فاصله می‌تواند تا ۷۵ سانتی متر نیز افزایش یابد.

 در گذشته‌ای نه چندان دور، ریل‌بندهای فولادی بیشترین مورد استفاده را در راه‌آهن داشته‌اند. این نوع ریل‌بندها به دلیل هزینه زیاد تولید و عمر‌مفید کمتر، امروزه کاربرد زیادی ندارد. ریل‌بندهای چوبی از لحاظ نرمی و سهولت تردد قطارها، مزیت بسیاری بر انواع دیگر دارند. ولی این گونه ریل‌بند هزینه‌های تولید زیادی داشته و بیشتر در کشورهایی استفاده می‌شوند که تولید چوب در آنها مناسب و ارزان‌تر است. برای مقاوم‌سازی تراورس چوب‌ها رابا مواد نفتی آغشته و اشباع می‌کنند . امروزه در ایران بیش‌تر راه آهن‌های بیرون از ایستگاه‌ها به‌وسیله ریل بندهای بتونی ایجاد می‌شوند.

پابند

تثبیت ریل روی تراورس با «پابند» انجام می‌شود که به دلیل اهمیت آن در نگهداری ریل و جلوگیری از لغزش آن و دیگرموارد فنی، باید داری مشخصات ویژه‌ای باشد. پابند متداول در ایران به پابند نوع k موسوم است که شامل قطعاتی به نام‌های: 1-  صفحه زیر ریل 2-  پیچ تراورس 3-  کلیپ(پابندها) 4-  پیچ مخروطی 5- فنر دوگانه 6- لاستیک زیر ریل شده‌است.

پارسنگ یا بالاست

پارسَنگ یا «بالاست» به انگلیسی (  Track ballast) : بالاست لایه‌ای از مصالح سنگی شکسته با قطر متوسط ۲۰ تا ۶۰ میلی‌متر است که به دلایل ذیل، مجموعه تراورس‌ها و ریل بر روی آن قرار می‌گیرد:

-  بارهای وارده به خط را به طور یکنواخت توزیع کرده و پس از جذب قسمتی از آن به زیرسازی منتقل می‌کند، بدون بالاست امکان تراز کردن تراورس ها ممکن نیست.

-  خط را در برابر حرکت‌های عرضی عمودی و طولی محافظت می‌کند. دانه‌های «بالاست» با تراورس و با همدیگر درآمیخته می‌شوند تا بهتر بتوانند نیروها را توزیع کرده و در برابر نیروهای دینامیک و ارتعاشات مقاومت کنند، سبب میرایی و استهلاک ضربات، ارتعاشات و صداهای حاصل از حرکت وسایل نقلیه ریلی می‌شوند.

- عمل زه‌کشی آب‌های بارندگی و غیره از اطراف ریل‌ها و تراورس‌ها سریع انجام می‌شود و از جمع شدن آب جلوگیری می‌کند.

-  از یخزدگی روسازی و زیرسازی (با انجام عمل زه کشی در مواقع نسبتاً سرد) جلوگیری می‌کند.

-  با کاربرد «بالاست» عملیات نگهداری آسان‌تر وهمه ناهمواری‌ها و ناترازی‌ها در خط با زیرکوبی بالاست میسر می‌شود.

- رویش نباتات و گیاهان مزاحم را در داخل خط کندتر می‌کند، زیرا در اثر زه‌کشی رطوبت لازم برای رشد گیاهان موجود نخواهد بود.

-  بالاست قسمتی از ضربات دینامیکی را جذب کرده و مثل فنر در برابر بارهای وارده مقاومت می‌کند.

البته هر نوع سنگی مناسب راه‌آهن نیست این سنگ ها حاوی ترکیبات سیلیسی هستند که در برابر یخ‌زدگی و اصطکاک مقاوم است. بالاست از سنگ‌های سخت و آذرین و از معادن کوهی مناسب استخراج می‌شود. سنگ های مورد استفاده برای بالاست بایستی از سنگ های بازالت- دیوریت- کوارتز پورفنرین و گرانیت باشد. گاهی نیز برای بالاست از سنگ‌های آهکی دولومیت که بامشخصات فنی مطابقات داشته‌باشد استفاده می‌کنند.

مقاومت فشاری «بالاست»  باید در حالت اشباع از آب حداقل 800 کیلوگرم برسانتی‌مترمربع و مقاومت فشاری آن در حالت خشک 1200 کیلوگرم برسانتی‌مترمربع باشد و درصد جذب آب آن نیز بیشتر از 3 درصد نباشد.

در زیر بالاست لایه‌ای از مصالح نسبتاً ریزدانه قرار می‌گیرد که به آن« زیر بالاست»  می‌گویند که به منظور  1- کاهش تنش‌های وارد بر لایه‌های زیرسازی 2- نگهداری سطح بالای بستر در مقابل نفوذ سنگهای بالاست 3-  محافظت از سطح زیرسازی در برابر یخبندان 4- جلوگیری از نفوذ ذرات ریز بستر روسازی به بالاست 4- تسهیل بیشتر زهکشی

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • رحیم مهدیپور 3 0

  خدا رحمت کند رضا شاه ک هنوز ریل های ساخته شده اش قابل استفاده امروزی.بعد از گذشت یک قرن از ریل های تولید امروز خیلی ب وضوح قابل مقایسه نیستند آنها چه کیفیتی داشته اند و امروز چه کیفیتی دارند

 • هانیه 1 2

  از این مطالب خیلی از چیزها فهمیدم و اعطلاعاتم بیشتر شد

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید