| کد خبر: 227515 |

رصد بازار برخی از خودروهای مونتاژی حکایت از آن دارد که امروز این خودروها در بازه قیمتی 335 تا 910 میلیون تومان در بازار معامله شده‌اند که نسبت به دو هفته گذشته روند صعودی را تجربه کرده اند

تین نیوز
رصد بازار برخی از خودروهای مونتاژی حکایت از آن دارد که امروز این خودروها در بازه قیمتی 335 تا 910 میلیون تومان در بازار معامله شده‌اند که نسبت به دو هفته گذشته روند صعودی را تجربه کرده اند.

به گزارش تین نیوز به نقل از اقتصاد نیوز؛ با ارزیابی بازار می توان گفت بازار مونتاژی ها خلاف جهت نرخ دلار در حال حرکت هستند. در حالی که انتظار می رفت با حرکت نزولی قیمت دلار  ارزش خودروها مونتاژی هم همراستا با این متغیر کاهش یابد اما قیمت در این بازار چنین نبوده و خودروها بین 5 تا 70 میلیون تومان افزایش قیمت داشته اند.

براساس ارزیابی صورت گرفته در میان برخی از خودروهای مونتاژی رصد شده کمترین نرخ قیمت به خودرو جک G4 اختصاص داشته و بالاترین قیمت نیز به مزدا 3 رسیده است. جک G4  این هفته در بازار با قیمت 335 میلیون تومان معامله شد و مزدا 3 هم با توجه به رنگ با قیمت 900 تا 910 میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شد.

 دلایل افزایش قیمت وارداتی ها

اما سوال مطرح شده این است که چه عواملی موجب شده تا بازار خودروهای مونتاژی که پس از تغییر و تحولات کاخ سفید  وپایان کار دونالد ترامپ،  افت قیمت داشتند تغییر روند دهند و قیمت آنها در بازار صعودی شود. با ارزیابی بازار می توان گفت مونتاژی ها در دو هفته اخیر رشدی 5تا 72 میلیون تومان در بازار داشته اند.

 به گفته کارشناسان اقتصادی در دی ماه  شاهد برگشت انتظارات با لیدری بازار مسکن بودیم، گزارش های رسمی هم نشان می دهد که در این دوره قیمت در بازار مسکن تا حدودی تعدیل شد. در بهمن ماه نیز نرخ تورم ماهانه و افزایش نرخ دلار این برگشت انتظار را تایید کرد. در واقع انتظارات مثبت شکل گرفته از نیمه آبان در دو ماه ابتدایی زمستان تقویت نشد و حتی برخی مواقع شاهد تضعیف آن نیز بوده ایم. طبعا تحت تاثیر این اتفاق بازارهای دیگر هم که ظرفیت سرمایه ای بودن دارند تاثیر گرفته اند.  

از جمله این بازارها می توان به بخش خودرو اشاره کرد؛ بخش خودرو از کانال قطعات و واردات به شدت تحت تاثیر معادلادت تجارت خارجی است و در صورتی که گشایشی صورت گیرد طبعا هم سمت عرضه تقویت می شود و هم تعدیل قیمت رخ می دهد.

به گفته کارشناسان بازار خودرو بازار مونتاژی ها به دلیل آنکه به شدت به واردات قطعه و دلار وابسته است،  معادلات پیش روی اقتصاد و سیاست ایران را رصد می‌کند قطع همبستگی روند قیمت در این بازار با نرخ ارز احتمالا به این دلیل است که فعالان بازار  با نوسان نزولی دلار با احتیاط برخورد می کنتد و حتی بسته به انتظارات ممکن خلاف جهت حرکت آن کند.  

اما از دیگر عواملی که می توان رشد قیمت مونتاژی ها را به آن نسبت داد یک نظر تقریبا مشترک میان فعالان این بازار وجود دارد و آن هم به رشد تقاضا در آخرین ماه سال باز می گردد. در این خصوص فربد زاوه یکی از کارشناسان خودرو با اشاره به اینکه روند افزایش قیمت در شرایط کنونی چندان به نرخ دلار ارتباطی ندارد می گوید: آنچه در بازار خودروهای مونتاژی رخ داده صنفی است؛ چرا که با نزدیک شدن به روزهای پایان سال خریداران به بازار آمده اند و این امر موجب شده تا شاهد رشد قیمت در بازار باشیم.

البته زاوه بر این نکته نیز تاکید می کند که تورم فصلی چندان پایدار نخواهد بود؛ چرا که حجم معاملات بسیار محدود است و رشد قیمت در حال حاضر بیش از هر چیز هیجانی است.

فرهاد احتشام زاد یکی دیگر از کارشنان حوزه خودرو نیز یکی از دلایل افت قیمت مونتاژی ها را فصلی دانسته و همانند فربد زاوه معتقد است که این روند در ماههای بهمن و اسفند طبیعی است. اما وی بر این نکته نیز تاکید می کند که خودرو در میان کالای خاص قرار دارد که تقاضای بسیاری دارد، اما با کمبود عرضه در بازار مواجه هستیم و این عرضه محدود به الطبع بر قیمت اثرگذار خواهد بود.

این کارشناس حوزه خودرو در ادامه بر این نکته تاکید می کند، انتظار مردم مبنی بر افزایش قیمت خودرو در سال آینده نیز یکی دیگر از دلایلی است که موجب شده تا بازار با افزایش تقاضا و در نهایت با رشد قیمت مواجه شود.

اما در میان تمام عوامل ذکر شده احتشام زاد معتقد است با توجه به اینکه خودرو کالایی سرمایه ای محسوب می شود تقاضا همواه برای آن وجود دارد چرا که این کالا نقدپذیری بالایی دارد.

قیمت برخی مونتاژی ها در بازار

بررسی های میدانی اقتصاد نیوز از فروشندگان نشان می دهد این هفته خودروهای مونتاژی در بازه قیمتی 335 تا 910 میلیون تومان در بازار معامله شده‌اند که نسبت به دو هفته گذشته روند صعودی را تجربه کرده اند. بیشترین افزایش قیمت مربوط به خودرو هایما بوده است

هایما  

«هایما» خودروی چینی که آبان سال جاری تولید آن در ایران خودرو متوقف شد، در رده خودروهای چینی لوکسی قرار دارد که طرفداران بسیاری دارد، ایران‌خودرو اعلام کرد که امکان ارسال قطعات منفصله این خودرو به ایران فراهم نیست و  این امر موجب شد تا تولید این خودرو متوقف شود. براساس رصد بازار   «هایما S7» اتومات در مدل 99 امروز با قیمت 700میلیون تومان در بازار قیمت خورده این در حالی است که این خودرو حدود دو هفته پیش با قیمت 672 میلیون  و 900 تومان در بازار خرید و فروش شده بود.

نیو مزدا 3  

مزدا 3 جدید نیز در سال 1389 توسط گروه بهمن در 2 نوع سدان و هاچبک عرضه شد. این خودرو تا سال 1398 در خط تولید گروه بهمن قرار داشت. با وجود توقف تولید این خودرو هنوز در بازار می توان مدل کارنکرده آن را پیدا کرد. براساس رصد بازار مزدا در دوره زمانی مورد بررسی (حدود دوماه پیش) مدل سدان این خوردو  با قیمتی 850تا 840 میلیون تومان خرید و فروش می شود، اما امروز قیمت آن امروز در بازار به 900 تا 910 رسید، ارزیابی بازار نشان می دهد که رنگ سربی این خودرو با قیمت 910 میلیون و رنگ سفید آن نیز با قیمت 900 میلیون تومان در بازار معامله شده است.

پژو 2008   

از سوی دیگر پژو 2008 یک خودروی خانوادگی چندکاره، در کلاسSUV های جمع و جور است که توانسته در بازار ایران طرفداران بسیاری را به خود جلب کند. افزایش تقاضا در بازار برای  این خودرو موجب نجومی شدن قیمت این خودرو در بازار شد، بطوریکه این خودرو در دو سه ماه گذشته مرز یک میلیارد تومان را رد کرد. پژو 2008 در زمان ورود به بازار ایران قیمتی در حدود 110 میلیون تومان داشت. اما امروز این خودرو مدل 1399  با رنگ سفید  در بازار با قیمت 880 میلیون و با رنگ مشکی با قیمت 900 تومان در بازار قیمت خوردند.

 جک  

جک از دیگر خودروهای چینی در بازار است که مدل شاسی بلند آن طرفداران بسیاری دارد. مدل « جک G4» مدل 99 که در رده های خودروهای سدان قرار دارد با قیمت 335 تا 340 میلیون تومان براساس رنگ خودرو در بازار داد و ستد می شود «جک S3» مدل 99 نیز   امروز در بازار 465 میلیون تومان معامله شد.

تیگو 7  

چری تیگو 7 توسط شرکت مدیران خودرو عرضه شده است. تیگو 7 بزرگترین شاسی بلند خانواده تیگو به شمار می آید. این خودرو چینی نیز در بازار با قیمت 875 میلیون تومان معامله شد.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: سايت خبری اقتصاد نیوز

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید