| کد خبر: 216094 |

بیش از یک ماه از تمدید زمان برای تعیین تکلیف مانده خودروهای وارداتی گذشته و در حالی مسئولان گمرکی از بسته شدن پرونده این خودروها خبر می دهند که مشخص نیست بیش از ۳۰۰۰ خودرویی که باقی مانده بود چگونه تعیین تکلیف شده اند، آن هم در شرایطی که حدود ۱۱۰۰ دستگاه بدون ثبت سفارش بوده و امکان ترخیص نداشتند.

تین نیوز

بیش از یک ماه از تمدید زمان برای تعیین تکلیف مانده خودروهای وارداتی گذشته و در حالی مسئولان گمرکی از بسته شدن پرونده این خودروها خبر می دهند که مشخص نیست بیش از ۳۰۰۰ خودرویی که باقی مانده بود چگونه تعیین تکلیف شده اند، آن هم در شرایطی که حدود ۱۱۰۰ دستگاه بدون ثبت سفارش بوده و امکان ترخیص نداشتند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، اواخر خرداد ماه بود که مهلت ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک برای بار چهارم تمدید شد تا صاحبان آنها بتواند اقدام کنند، اما این در حالی بود که بعد از خروج بخشی از این خودروها در دوره های قبل، حدود ۳۷۱۹ دستگاه دیگر در گمرکات و بنادر باقی مانده بود که از این تعداد حدود ۲۴۷۱ دستگاه خودروهای دارای پرونده قضایی بوده و طبق مصوبه دولت نیاز به تمدید زمان برای ترخیص نداشتند و ۱۲۴۸ دستگاه دیگر نیز نیازمند تمدید زمان بودند که ۱۱۰۰ دستگاه آنها بدون ثبت سفارش بود.

در حالی بیش از یک ماه از مهلت جدید گذشته و جزئیاتی در رابطه با تعیین تکلیف این خودروها اعلام نشده که اخیرا رئیس کل گمرک اعلام کرده «به غیر از خودروهای که در محاکم قضایی بودند که تعداشان کمتر از ۳۰۰۰ دستگاه است، پرونده خودروهای وارداتی در گمرک بسته شده است».

این در حالی است که از مانده خودروها حدود ۲۴۷۱ دستگاه دارای پرونده قضایی بود که رئیس کل گمرک به آن اشاره کرد و باید از ۱۱۴۸ دستگاه دیگر برای ۱۱۰۰ دستگاه ثبت سفارش انجام می شد تا امکان ترخیص پیدا کنند و بارها ارونقی - معاون فنی گمرک - تاکید کرده بود که «برای ترخیص این خوردها باید وزارت صمت نسبت به باز کردن ثبت سفارش اقدام کنند در غیر این صورت امکان ترخیص نخواهند داشت و غیر این صورت تمدید زمان فقط برای خروج ۱۴۸ دستگاه خواهد بود».

در حدود سه سال اخیر ثبت سفارش خودرو بسته شده و امکان واردات وجود ندارد و از این رو برای خودروهای مانده در گمرک ک بدون ثبت سفارش هستند باید به صورت استثنا ثبت سفارش باز می شد که البته ظاهرا مخالفت هایی هم در این رابطه وجود داشت و در مدت اخیر نیز خبری از موافقت وزارت صمت یا دولت با این موضوع نبوده است.

بر این اساس، گرچه در این مدت گمرک توضیحی در رابطه با چگونگی بسته شدن پرونده خودروها به غیر از آنهایی که ورونده قضایی دارند ارائه نکرده است، اما اگر با ثبت سفارش موافقت نشود تنها راه تعیین تکلیف آنها به اعلام متروکه شدن و واگذاری به سازمان اموال تملیکی ختم شده و دیگر در اختیار صاحبان قرار نخواهد گرفت.

گفتنی است؛ در چند سال گذشته حدود ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرو به مرور وارد شده بود که به دلیل تغییر ضوابط واردات خودرو ممنوعیت ثبت سفارش و ممنوعیت واردات خودرو و همچنین تحولات سیاست‌های ارزی امکان ترخیص پیدا نکردند تا این‌که بعد از رایزنی‌های بسیار در دی‌ماه سال ۱۳۹۷ هیات دولت تحت شرایطی با ترخیص این خودروها موافقت کرد که براین اساس زمان چهارماهه‌ای تعیین شد که در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ به پایان رسید و مجدد دو ماه دیگر تمدید شد و در پایان گزارش‌های رسمی نشان داد در آن دو مرحله ۷۱۵۳ دستگاه ترخیص شد و ۵۱۰۸ دستگاه دیگر باقی‌ ماند.

به هر صورت در ۲۹ بهمن‌ماه سال گذشته بار دیگر فرصت سه‌ماهه‌ای در اختیار صاحبان خودرو قرار گرفت، اما به هر ترتیب پایان زمان با خروج تمامی خودروها همراه نشد و آمار نشان داد که ۱۳۸۹ دستگاه ترخیص و ۳۷۱۹ دستگاه دیگر باقی مانده است، ولی بار دیگر فرصت سه ماهه ای از اواخر خرداد ماه در اختیار صاحبان این خودروها قرار گرفته است.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید