| کد خبر: 248847 |

شناسایی ۸۱۰۰ هکتار زمین در اختیار دستگاه ها برای خانه سازی

ادارات نه پروژه ها را می سازند، نه زمین ها را پس می دهند!

وزارت راه و شهرسازی از شناسایی ۸۱۰۰ هکتار زمین مازاد در اختیار ادارات و دستگاههای دولتی برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن خبر داده که ۳۱۰۰ هکتار آن به نام این وزارتخانه سند خورده اما هنوز نیمی از زمین های شناسایی شده که ادارات برای پروژه های تعطیل و متوقف خود در اختیار گرفته بودند به خانه سازی برای مردم اختصاص داده نشده است.

تین نیوز

وزارت راه و شهرسازی از شناسایی ۸۱۰۰ هکتار زمین مازاد در اختیار ادارات و دستگاههای دولتی برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن خبر داده که ۳۱۰۰ هکتار آن به نام این وزارتخانه سند خورده اما هنوز نیمی از زمین های شناسایی شده که ادارات برای پروژه های تعطیل و متوقف خود در اختیار گرفته بودند به خانه سازی برای مردم اختصاص داده نشده است.

به گزارش تین نیوز، روند انتقال اراضی مازاد ادارات و دستگاه های دولتی به طرح نهضت ملی مسکن تقریبا با کندی ادامه دارد. طبق قانون باید وزارتخانه ها، موسسات و دستگاههای دولتی، اراضی مازاد خود را دو ماه بعد از لازم الاجرا شدن قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص می دادند اما طی بیش از یک سال گذشته بخش قابل توجهی از دستگاه ها به این تکلیف عمل نکردند. در سال جاری رییس جمهور دستور داد تا پایان شهریور مساله انتقال اراضی دولتی تعیین تکلیف شود که به همین لحاظ در ماه های اخیر موضوع انتقال این اراضی تسریع شده است.

ماده ۱۰ قانون جهش تولید و تامین مسکن، ادارات ثبت اسناد و املاک را مکلف کرده در صورت امتناع دستگاهها از واگذاری اراضی خود، بعد از اعلام وزارت راه و شهرسازی ظرف یک ماه نسبت به انتقال سند این زمینها به وزارت راه و شهرسازی اقدام کند.

از حدود یک سال قبل روند انتقال زمین های دولتی به طرح نهضت ملی مسکن آغاز شده که بنا به گفته تقی رضایی ـ معاون املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن ۸۱۰۰ هکتار اراضی دولتی شناسایی شده است. اوایل ماه جاری این عدد حدود ۷۰۰۰ هکتار بود.

رضایی با اشاره به دستور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مسئولین کاداکس استان ها برای کمک به شناسایی زمین ها گفت: تاکنون مجموع اراضی شناسایی شده به ۸ هزار و ۱۰۰ هکتار رسیده است. همچنین از حدود ۴۱۳۴ هکتار اراضی شناسایی شده اولیه، تا امروز سند بالغ بر ۳۱۰۰ هکتار زمین منتقل شده است.

وی در گفت وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی افزود: از میزان ۸۱۰۰ هکتار حدود ۱۳۰۰ هکتار اراضی دارای مشکلاتی بودند که مانع انتقال سند می شد و به همین دلیل از دور خارج شدند.

معاون املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن تاکید کرد: در حال حاضر ۳۷۰۰ هکتار زمین برای انتقال و اخذ سند در برنامه قرار دارد و سایر اراضی هم در در فرایند اداری قرار دارند تا به مرحله انتقال سند برسند.

رضایی تاکید کرد: تا کنون سند بالغ بر ۵۰ درصد اراضی شناسایی شده  منتقل شده و مابقی اراضی نیز به ترتیب به مرحله اخذ سند خواهند رسید.

وی یادآوری کرد: کارگروهی مشترکی از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان ملی زمین و مسکن تشکیل شده که در ادارات ثبت به پیگیری و رفع مشکلات این حوزه مشغولند.

معاون املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن گفت: بیشترین انتقال سند از سوی وزارت جهاد کشاورزی انجام شده که بالغ بر ۱۸۸۰ هکتار است.

وی دستگاه دولتی دوم را وزارت علوم با ۵۵۳ هکتار زمین انتقال داده و وزارت نفت را سومین دستگاه دولتی با ۱۶۴ هکتار زمین اعلام کرد.

رضایی همچنین خاطر نشان کرد: استان ایلام دارای بیشترین اخذ سند زمین بر اساس ماده ۱۰ قاتون جهش تولید مسکن بوده و پس از آن استان های ایلام، البرز و اصفهان قرار دارند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: خبرگزاری ایسنا

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید