| کد خبر: 229979 |

رئیس شورای شهر تهران گفت: توقف شهرفروشی، تجاوز نکردن از طرح تفصیلی تهران در بارگذاری، لغو مصوبه برج باغ و تحقق وعده شفافیت از مهم ترین دستاورد‌های شورای پنجم است.

تین نیوز

رئیس شورای شهر تهران گفت: توقف شهرفروشی، تجاوز نکردن از طرح تفصیلی تهران در بارگذاری، لغو مصوبه برج باغ و تحقق وعده شفافیت از مهم ترین دستاورد‌های شورای پنجم است.

به گزارش تین نیوز به نقل از صدا و سیما، محسن هاشمی در ابتدای دویست و هشتاد و نهمین جلسه شورا با اشاره به گرامیداشت هفته شورا‌ها گفت: در هفته شورا قرار داریم، شورا‌های شهر و روستا، نهادی است که با پیشنهاد مرحوم آیت الله طالقانی در قانون اساسی جمهوری اسلامی گنجانده شد و فصل هفتم قانون اساسی با ۷ اصل، به این مردم نهادترین بخش از ساختار جمهوری اسلامی اختصاص یافت.

وی ادامه داد: هرچند شرایط خاص دوران جنگ تحمیلی، فرصت تاسیس نهاد شورا‌ها را فراهم نکرد، اما در دولت سازندگی، لایحه تاسیس شورا‌ها به مجلس ارائه و در سال ۱۳۷۵ تبدیل به قانون گردید که با تدبیر نظام، اجرای این قانون به دولت بعد سپرده شد و در سال ۱۳۷۷، نخستین انتخابات شورا‌ها برگزار گردید و از نهم اردیبهشت سال ۱۳۷۸، نهاد شورا‌ها رسما تشکیل شد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: تاکنون که ۲۲ سال از تشکیل شورا‌ها می‌گذرد، تنها یک سوم اختیارات و ظرفیت قانونی آن واگذار شده است و اگر هرسال یکی از وظایف شورا‌ها توسط دولت و مجلس به آن تفویض می‌شد امسال می‌توانستیم شاهد ظرفیت کامل شورا باشیم، اما از ۲۳ وظیفه قانونی شورا‌ها تنها ۸ وظیفه به آن تفویض شده است.

هاشمی افزود: تفویض وظایف قانونی شوراها، بار دولت و مجلس را در بسیاری از حوزه‌های تصدی گری و خدماتی نظیر انرژی، آموزش، سلامت، ارتباطات، ترافیک و اقتصاد شهری سبک می‌کند و نوعی انتقال امور به مردم وکاستن از میزان نارضایتی و اعتراضات اجتماعی نسبت به حاکمیت است.

وی ادامه داد: امسال آخرین روز شورا‌ها در دوره پنجم را سپری می‌کنیم، با وجود همه مشکلات و چالش‌هایی بوجود آمده دراین دوره که در قالب سه ابرچالش، بحران اقتصادی کشور، رکود در صنعت ساختمان و پاندمی کرونا شاهد بودیم، عملکرد شورای پنجم مثبت و برای کارشناسان و صاحب نظران قابل بررسی است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: شورای پنجم توانست مطالبات سلبی عمومی در حوزه مدیریت شهری را تا حد زیادی محقق کند، کاهش هزینه اداره شهر به کمتر از نصف ابتدای دوره یکی از این دستاوردهاست، بودجه شهرداری تهران در ۴ سال قبل دو برابر بودجه شهرداری لندن بود که با احتساب ارزش پول ملی در حال حاضر از دو برابر به یک سوم رسیده است و تعداد کارکنان شهرداری که هر دوره جهش می‌یافت نه تنها افزایش نیافته بلکه طی ۴ سال با مصوبه شورا ۲۰ درصد کاهش هم یافته است.

وی افزود: در طول این دوره شورا مجموعا ۲۰ هزار نفر از پرسنل شهرداری کاهش پیدا کرد.

هاشمی ادامه داد: توقف روند شهرفروشی و قانون فروشی و تجاوز نکردن از طرح تفصیلی تهران در بارگذاری یکی دیگر از دستاورد‌های مهم است که در کنار حفظ باغات تهران و لغو مصوبه برج باغ موجب تامین انتظارات شهروندان شد.

رییس شورا گفت: در بخش فرهنگی اجتماعی نیز سیاست فعالیت‌های صرفا مناسبتی و موازی کاری با سایر دستگاه‌های تبلیغی، تبدیل به تکثر فرهنگی، چندصدایی و رویکرد حمایتی بجای تصدی گری و فعال کردن سمن‌ها وتشکل‌های مردم نهاد گردید.

وی اضافه کرد:، اما در بخش حمل ونقل عمومی با وجود افتتاح خطوط و ایستگاه‌های مترو و بهسازی محدود در ناوگان اتوبوس رانی، نیاز‌های مردم به توسعه ناوگان حمل ونقل عمومی، به دلیل حمایت نکردن دولت و سیستم بانکی محقق نگردیده است و از دولت و مجلس انتظار داریم فراتر از وعده و مصوبات کاغذی در عمل مشکل کمبود ناوگان حمل ونقل عمومی تهران را حل کنند.

رییس شورا افزود: در بخش مناسب سازی شهر برای معلولان اقدامات مهمی انجام شد و در موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده و تاب آوری نیز با وجود مصوبات شورا و برنامه ریزی صورت گرفته، بحران اقتصادی کشور و رکود مانع ایجاد جهش در نوسازی بافت‌های فرسوده شد.

هاشمی گفت:، اما یکی از مهمترین دستاورد‌های شورای پنجم تحقق وعده شفافیت بود، امروز شورای شهر تهران تنها دستگاهی است که آرا آن شفاف و در معرض دید مردم است و مجلس، نهاد‌های نظارتی و دولت با وجود مطالبات عمومی شفافیت را اجرا نکرده اند. حذف جلسات غیرعلنی از تصمیم گیری درباره شهر و کاهش قابل توجه رانت‌ها و مفاسد نتیجه شفافیت در این دوره مدیریت شهری است.

وی ادامه داد: با این وجود بدلیل کمبود‌ها و ضعف‌هایی که دراجرا توسط شهرداری و هم عملکرد شورا وجود داشته است از شهروندان تهرانی عذرخواهی می‌کنیم و امیدواریم که مطالبات و انتظارات از دوره آینده شورا به نحوی در انتخابات شکل گیرد که گامی رو به جلو و نه به عقب، در حوزه اصلاح و توسعه مدیریت شهری برداشته شود.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید