کریدور های حمل ونقلی با بهره برداری از آزاد راه های کشور تکمیل می شود

در حالی که ساخت آزاد راه ها نقش موثری در تکمیل کریدور های کشور دارد که برای تحقق این امر ۲۴۲ کیلومتر آزاد راه در مناطق مختلف کشور به بهره برداری رسیده است.

کریدور های حمل ونقلی با بهره برداری از آزاد راه های کشور تکمیل می شود
تین نیوز

 

در حالی که ساخت آزاد راه ها نقش موثری در تکمیل کریدور های کشور دارد که برای تحقق این امر ۲۴۲ کیلومتر آزاد راه در مناطق مختلف کشور به بهره برداری رسیده است.

به گزارش تین نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، توسعه آزادراه ها یکی از شاخصه های رشد اقتصادی به حساب می آیند و به همین دلیل هر چه احداث آزادراه ها و تکمیل زیر بناهای حمل و نقل در کشوری افزایش یابد، آن کشور سریع تر مسیر توسعه و رشد اقتصادی را طی می کند. افزایش اشتغالزایی، افزایش سرعت تردد وسایل نقلیه ، کاهش ترافیک و استهلاک خودرو از دیگر مزیت های احداث آزادراه محسوب می شود.

نقش حمل ونقل  و توسعه آزاد راه های کشور در توسعه اقتصادی و ایجاد مشوق ها جهت افزایش سرمایه گذاری غیرقابل انکار است و همواره  رابطه نزدیکی بین حجم حمل ونقل و سطح فعالیت اقتصادی در یک کشور وجود دارد، به طوری که مقایسه امکانات و خدمات حمل ونقلی در مراحل مختلف توسعه اقتصادی در کشورهای مختلف، این رابطه را تایید می کند. با توجه به سهم بالای بخش حمل ونقل جاده ای در تولید ناخالص داخلی و انتقال کالا و مسافر در بین حوزه های مختلف حمل ونقل، بهبود وضعیت زیرساخت های حمل ونقل این حوزه، یکی از اولویت های مهم در جهت نیل به توسعه متوازن و پایدار حمل ونقل کشور به شمار می رود.

ارزش افزوده آزادراه ها در کشور بسیار زیاد است و دولت ها سعی دارند تا بخش خصوصی را تشویق به سرمایه گذاری در احداث آزادراه ها  کنند که سرمایه گذاران سود خود را از محل دریافت عوارض تامین خواهند کرد.

حضور بخش خصوصی در حوزه ساخت و توسعه آزاد راه های کشور منوط به بازگشت سرمایه است که بخشی از این بازگشت سرمایه ها هم از طریق پرداخت عوارض باز می گردد که در این بخش با پرداخت عوارض الکترونیکی این امکان بازگشت سرمایه وجود نداشت اما با ورود بیمه و پلیس راهور این پرداخت الکترونیکی عوارض دوباره در تمامی آزاد راه های کشور اجرایی می شود.

ارائه بسته های حمایتی برای حضور سرمایه گذاران در ساخت پروژه های آزاد راهی

محمود ملازینل معاون ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور در خصوص حضور بخش خصوصی در توسعه آزاد راه های کشور  گفت: در راستای تشویق سرمایه گذاران به دنبال ارائه بسته های حمایتی جدید از جمله تغییر کاربری زمین های اطراف آزادراه به منظور استهلاک سرمایه هستیم تا از این طریق تمرکز از روی عوارض آزادراهی برداشته شود و این رقم تنها صرف نگهداری از آزادراه شود.

وی با اشاره به کاهش حضور سرمایه گذاران در طرح های آزادراهی طی سال های اخیر ادامه داد: در چند سال اخیر با توجه به جهش قیمت ها به ویژه از سال ۱۳۹۹ تاکنون رقم عوارض آزادراهی افزایش نداشته است و این افزایش هم درمقایسه با تورم بسیار ناچیز است در نتیجه طبق فرمول هزینه-درآمد استقبال کاهش یافته است.

ملازینل ادامه داد: همکاران ما در شرکت ساخت وتوسعه به دنبال ارائه راهکارهای جدید حمایتی برای افزایش حضور سرمایه گذاران در پروژه های راهسازی هستند که در صورت تصویب شدن آن ها حمایت ویژه ای از بخش خصوصی صورت می گیرد.

سرپرست ساخت و توسعه آزادراه ها در ادامه در خصوص تکمیل شبکه آزادراهی در کریدورهای ترانزیتی کشور توضیح داد و گفت: بیشتر مسیرهای آزادراهی کشور در راستای تکمیل کریدورهای ترانزیتی شمال-جنوب و شرق به غرب کشور تعریف شده است از جمله کریدور حرم تا حرم که از مشهد مقدس تا قم امتداد یافته است، کریدور دیگری از تهران تا مرز بازرگان امتداد یافته است و مسیر دیگری نیز از تهران تا بندر امام خمینی(ره) تعریف شده است که بخش هایی از این مسیرها تکمیل شده و لازم است حلقه های مفقوده آن برای استفاده از مزایای کل کریدورها احداث شود.

ملازینل همچنین با تاکید بر اهمیت ساخت کریدور آزادراهی چابهار تا بندر ترکمن اظهار داشت: احداث این کریدور موجب احیای این بخش از کشور می شود و از مسیرهای پیشنهادی است که تصویب شدن آن نقش بسزایی در توسعه این مناطق به همراه دارد.

وی افزود: از ۴۷۰ کیلومتر هدف گذاری ساخت و توسعه آزادراه در کشور؛ امسال آزادراه شیراز - اصفهان به طول ۲۱۲ کیلومتر، منطقه ۲ آزادراه تهران-شمال به طول ۱۵.۵ کیلومتر به بهره برداری رسیده است و آزادراه منجیل-رودبار نیز به طول هشت کیلومتر به بهره برداری رسید

هدف گذاری ۵ پروژه آزادراهی برای امسال

 همچنین در همین رابطه خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه متوسط ساخت و افتتاح مسیرهای آزادراهی کشور در دولت سیزدهم سه برابر شده است، گفت: آزادراه صوفیان-تبریز و مراغه - هشترود نیز در حال تکمیل بوده و سال آینده آماده افتتاح و بهره برداری می شود.

وی با بیان اینکه  امسال ۵ پروژه در بخش آزادراه ها هدف گذاری شده که در دست ساخت است و همچنین در پیوست قانون بودجه ۲۴ طرح آزادراهی به طول ۴هزار کیلومتر وجود دارد که باید احداث شود افزود: از این تعداد ۲هزار و ۷۰۳ کیلومتر در حال بهره برداری است و با بهره برداری از ۲۱۲ کیلومتر آزادراه شیراز_اصفهان طول آزادراه های بهره برداری شده به ۳هزار و ۵ کیلومتر خواهد رسید وبا افتتاح آزادراه شیراز-اصفهان طول آزادراه ها ۹درصد افزایش می یابد

خادمی با بیان اینکه  با افتتاح آزادراه شیراز _ اصفهان ۹ درصد به طرح های آزاد راهی کشور افزوده می شود گفت: ۷هزار کیلومتر هدف گذاری برای پروژه های آزادراهی شده که از این میزان ۳هزار و ۵کیلومتر در مرحله بهره برداری است و ۴ هزار کیلومتر دیگر آن در حال ساخت است.

وی اظهار کرد: از ۲۴طرح آزادراهی به طول ۷هزار کیلومتر، یکهزار و ۳۸ کیلومتر در حال ساخت است، یک هزار و ۸۸۰ کیلومتر مطالعه آن تکمیل شده و فراخوان برای سرمایه گذاری در این طرح ها منتشر شده و آمادگی انجام پروژه های مشترک در این خصوص وجود دارد. همچنین ۳هزار و ۵کیلومتر بهره برداری شده است.

براساس این گزارش یکی از گره های کور آزاد راهی کشور که بیش از ۱۰ سال از ساخت آن گذشته بود، اما به بهره برداری نرسیده بود آزاد راه منجیل - رودبار بود که این آزاد راه به دلیل درخواست کسبه رودبار چندین سال ساخت آن به تعویق افتاده بود که بعد رایزنی های صورت گرفته و طراحی جدید برای ساخت این پروژه ساخت آن از ابتدای ورود دولت آغاز  وروز گذشته این  پروژه ۸ ونیم کیلومتری به بهره برداری رسید که با افتتاح آن بخش بزرگی از گره های ترافیکی در ایام نوروز برای مسافران شمال کشور برطرف شد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.