| کد خبر: 208045 |

متاسفانه بیشتر رانندگان از موانع قانونی که سر راه این خواسته قرار دارد اطلاع ندارند.

تین نیوز

عضو هیئت‌ مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی رانندگان مسافری گفت: در حال حاضر  مهمترین چالشی که سد راه سخت شمرده شدن شغل رانندگی قرار گرفته و موجب رد شدن این طرح شده حضور بانوان به این شغل است زیرا طبق قانون به زنان و نوجوانان سختی کار تعلق نمی گیرد و انجام کارهای سخت و زیان آور به استناد ماده 75 قانون کار برای زنان ممنوع است.

به گزارش تین نیوز، مختار داوودی با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: اکنون دو راه پیش رو است یا حذف بانوان از این شغل که امکان پذیر نیست و راه دوم استناد به سختی کار پرستاران زن است که جزو کارهای سخت و زیان آور اعلام شده است.

این راننده اتوبوس و فعال صنفی ادامه داد: به استناد قانون ارتقای بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت که در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 30 فروردین ماه 1388 مجلس شورای‌‌اسلامی تصویب و در تاریخ 9/2/1388 به تأیید شورای نگهبان رسیده، مجلس شورای اسلامی ماده 75 قانون کار را در خصوص مورد مذکور اصلاح کرده و پرستاران از شمول ماده مذکور مستثنی شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

داوودی افزود: بر این اساس لازم است برای شغل رانندگی هم استثنا قائل شوند، چون کار زنان شاغل در حرفه رانندگی به مراتب سخت‌تر از کار پرستاران است، یعنی با تصویب این قانون برای پرستاران می‌توان امیدوار به اصلاح این موارد شبود که البته تا رسیدن به این خواسته بر حق، راهی طولانی در پیش است.

بازنشستگی؛ تنها راه رهایی از ابتلا بیماری‌های متعدد

به گزارش تین نیوز، عضو هیئت‌ مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی رانندگان مسافری تاکید کرد: امروز یکی از دغدغه‌های جامعه رانندگان، بیماری روحی و جسمی است که با آن دست به‌گریبان هستند و تنها راه رهایی خود از این مشکلات را در بازنشستگی می‌بینند.

وی نخوابیدن به‌موقع، استرس، عدم تغذیه مناسب، دردهای ستون فقرات، ابتلا به بیماری‌های نقرس، قلب و عروق، دیابت و تحلیل رفتن حس بینایی و شنوایی را از مهمترین عوارض این شغل ذکر کرد و گفت: هرکدام از این بیماری‌ها می‌تواند موجب مرگ رانندگان شود و تنها راه رهایی از دست این بیماری‌ها، قرار گرفتن این شغل در زمره کارهای سخت و زیان آور است که متاسفانه برای رسیدن به این حق قانونی باید از هفت خوان عبور کرد.

داوودی خاطرنشان کرد: سختی کار به کارهایی تعلق می‌گیرد که در آنها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت‌های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد شود که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن بوده و بتوان با به کار‌گیری تمهیدات فنی، مهندسی، بهداشتی و ایمنی و غیره، صفت سخت و زیان آور بودن را از آن مشاغل کاهش یا حذف نمود.

کدام مشاغل سخت محسوب می‌شوند؟

به گزارش تین نیوز، او افزود:  به موجب ماده 1 آیین‌نامه اجرایی بند (5) جزء (ب) ماده واحده قانون اصلاح تبصره (2) الحاقی ماده (76) قانون اصلاح مواد (72) و (77) و تبصره ماده (76) قانون تأمین اجتماعی مصوب 1354 و الحاق دو تبصره به ماده (76) مصوب 1371، مصوب 1380ـ، موضوع تصویب‌نامه شماره 15365/ت36005هـ مورخ 5/2/1386، مشاغل به دو گروه الف و ب به شرح زیر تقسیم‌بندی می‌شوند‌:

گروه الف: مشاغلی که صفت سخت و زیان‌آوری با ماهیت شغل وابستگی دارد اما می‌توان با به کارگیری تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر مناسب توسط کارفرما سختی و زیان آوری آنها را حذف نمود که در مورد رانندگان صدق نمی‌کند.

گروه ب: مشاغلی که ماهیتاً سخت و زیان‌آور بوده و با به کارگیری تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر فنی توسط کارفرما‌، صفت سخت و زیان‌آوری آنها کاهش یافته ولی کماکان سختی و زیان‌آوری آنها حفظ می‌شود.

رانندگی شغل سختی است

این فعال صنفی خاطرنشان کرد: رانندگی جزو گروه ب بوده و مهمترین مشکل رانندگان کاهش ساعت کاری است و لازم است برای این بخش استثنا قائل شوند که این مورد در کمیسیون اجتماعی مجلس مورد قبول قرار گرفته است.

به گزارش تین نیوز، وی گفت: در دومین مورد که اکنون به عنوان مهمترین چالش، سد راه این کار قرار گرفته و باعث رد شدن این طرح شده، ورود بانوان به این شغل است زیرا طبق قانون به زنان و نوجوانان سختی کار تعلق نمی‌گیرد و انجام کارهای سخت و زیان‌آور به استناد ماده 75 قانون کار برای زنان ممنوع است.

داوودی با بیان این‌که متاسفانه بیشتر رانندگان از موانع قانونی که سر راه این خواسته قرار دارد اطلاع ندارند، اظهار کرد: در حال حاضر به‌خاطر وجود رانندگان زن دراین حرفه طرح برگشت خورده است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • حسین علی اکبری 0 0

  چرا به رانندگان سختی کارتعل نمی گیرد

  • ناشناس 1 0

   تین نیوز: متن خبر را لطفا بخوانید. پاسخ سوال خود را در متن خبر پیدا می‌کنید.

 • یونس حمودی 0 0

  سلام و عرض ادب
  ممنون میشم مطالبی در مورد آرامش در زندگی بزارید.

 • ناشناس 2 0

  بابا این بنده خداها‌من دیدم‌تو این‌گرما تابستونو سرما زمستون تو این جاده ها خطرناک چجوری نون میبرن واسه زنو بچه شون خدا لعنت کنه کسی ناحق بگه این شغل واقعا کمر خم‌میکنه و سخته

 • محسن رئیسی 2 0

  به نظرم این خبر داره آدرس اشتباه میده.
  حقیقت اینه که اگر سختی کار رانندگان تصویب بشه تعداد زیادی از رانندگان مشمول بازنشستگی میشن .با بازنشسته شدن این تعداد حمل ونقل کشور دچار بحران کمبود راننده کامیون میشه. و دوم اینکه صندوقهای بازنشستگی ورشکسته هستن و توان فشار بیشتر را ندارن.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین