بازدید سایت : ۳۲۹۸۸

سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو دیزل برای تولید اتوبوس

سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو دیزل برای تولید اتوبوس

تین نیوز | اجرایی شدن پروژه خط تولید اتوبوس گاز سوز و خط تولید تاکسی با همکاری شرکت ایران‌خودرو دیزل و ایران‌خودرو پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت بوده که همزمان با مطرح شدن این پیشنهاد، شرکت ایران‌خودرو و ایران‌خودرو دیزل فعالیت خود را آغاز کردند
و حال‌حاضر شرکت ایران‌خودرو در مرحله طراحی تاکسی بوده و حدود ۴۰۰ یا ۵۰۰ میلیارد تومان برای طراحی و تولید آن سرمایه‌گذاری کرده است.

غلامرضا رزازی، مدیرعامل ایران‌خودرو دیزل نیز چندی پیشاز سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون تومانی برای نمونه‌برداری، طراحی و آزمایش اتوبوس گازسوز خبر داده و گفته بود که شرکت ایران‌خودرودیزل در مرحله نمونه‌سازی اتوبوس گازسوز است و این اتوبوس در ۲ ماه آینده آماده آزمایش خواهد شد. از این رو  در گفت‌وگو با کارشناسان شرکت ایران‌خودرو و ایران‌خودرو دیزل پروژه تولید تاکسی و اتوبوس گازسوز را پیگیری کرده است. مدیرعامل ایران‌خودرو دیزل با بیان اینکه موتورهای اتوبوس گازسوز از شرکت بنز دریافت شده و هم‌اکنون درحال نصب این موتورها روی اتوبوس گازسوز هستیم گفت: این اتوبوس‌ها تا یک ماه آینده آماده آزمایش خواهد شد.

به گفته غلامرضا رزازی، این اتوبوس گازسوز باید به تایید کارفرما، سازمان شهرداری و وزارت صنعت، معدن و تجارت برسد و درصورت تایید، به مرحله تولید انبوه خواهد رسید. آنطور که مدیرعامل ایران‌خودرو دیزل می‌گوید برای تولید اتوبوس گازسوز تاکنون ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده و قرار است که این رقم به یک میلیارد تومان افزایش یابد.

طراحی قطعات با طول عمر بالا
مدیر طراحی پلتفرم شرکت ایران‌خودرو نیز به طراحی و تولید تاکسی در این شرکت اشاره کرد و به صمت گفت: برای ساخت و تولید تاکسی باید ۳ مرحله اساسی یعنی طراحی، تولید و خدمات پس از فروش به درستی انجام شود که درحال‌حاضر گروه صنعتی ایران‌خودرو در مرحله طراحی تاکسی است. آنطور که کیوان وزیری می‌گوید، برای طراحی و تولید این تاکسی ۴۰۰ یا ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری لازم است. او با بیان یک مثال توضیح داد: اگر یک خودروی شخصی در سال، ۲۰ هزار کیلومتر پیمایش داشته باشد، در مقابل، حداقل پیمایش یک خودروی تاکسی ۱۲۰ هزار کیلومتر است از این رو با توجه به پیمایش این خودروها نوع طراحی، تولید و خدمات پس از فروش خودروی شخصی با خودروی تاکسی متفاوت خواهد بود.

وزیری ادامه می‌دهد: طراحی و تولید تاکسی، طراحی و تولید یک پلتفرم است و از قطعاتی که دارای ضریب ایمنی بالا هستند در تولید آن استفاده می‌شود، علاوه بر آن، قطعات خودروی تاکسی با توجه به میزان پیمایش آن باید از طول عمر بالایی برخوردار باشند از این رو آشنایی سازندگان این قطعات با روش‌های تولید و همچنین توجه به مواد اولیه کیفی برای ساخت این قطعات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مدیر طراحی پلتفرم شرکت ایران‌خودرو به خدمات پس از فروش خودروی تاکسی نیز اشاره کرد و گفت: در صورت مراجعه مشتریان برای تعویض قطعه‌ای از خودروی تاکسی تولید شده، قطعه جایگزین‌شده باید تمامی ویژگی‌های مرحله طراحی قطعه را داشته باشد از این‌رو کیفی بودن خدمات پس از فروش این تاکسی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وزیری ادامه داد: عوامل زیادی در طول عمر قطعات تاکسی تاثیرگذار است که یکی از این عوامل، چگونگی طراحی قطعات این خودرو است اما عوامل دیگری همانند استاندارد جاده‌های کشور، شرایط حمل‌ونقل عمومی، شرایط سوخت و فرهنگ رانندگی نیز در طول عمر این قطعات تاثیرگذار هستند از این رو علاوه بر دقت در مرحله طراحی قطعات خودرو باید سایر شرایط نیز فراهم شود.ابوالفضل خلخالی، استادیار دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت نیز با کیوان وزیری هم‌عقیده است.

به گفته خلخالی، طراحی تاکسی باید به گونه‌ای باشد که اجزا و متعلقات آن قابل اطمینان و دارای عمر مناسب باشد. آنطور که این استادیار دانشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت می‌گوید: تاکسی به فضای بار ویژه‌ای نیاز دارد زیرا تاکسی در سطح فرودگاه‌ها و پایانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد بدین منظور باید توانایی حمل بار را داشته باشد.

خلخالی معتقد است، ورود و خروج اشخاص به تاکسی به دفعات زیادی انجام می‌شود، بنابراین باید به‌گونه‌ای طراحی شود که این ورود و خروج به راحتی انجام شود از این‌رو فضای باری که برای یک خودروی سواری معمولی درنظر گرفته می‌شود را نمی‌توان برای ساخت یک تاکسی مورد استفاده قرار داد. براساس این گزارش، شرکت ایران‌خودرو دیزل برای اجرایی شدن پروژه تولید اتوبوس گازسوز یک میلیارد تومان سرمایه‌گذاری درنظر گرفته و تا یک ماه آینده اتوبوس‌های این شرکت آماده آزمایش خواهد شد که درصورت تایید، به مرحله تولید انبوه خواهد رسید.

در مقابل، شرکت ایران‌خودرو نیز در مرحله طراحی تاکسی قرار دارد و از آنجایی که طراحی تاکسی با خودروهای سواری معمولی متفاوت است، طراحی قطعات آن نیز باید با حساسیت ویژه‌ای انجام شود زیرا طول عمر قطعاتی که در تاکسی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد نکته‌ای است که باید به آن توجه شود. بنابراین گروه صنعتی ایران‌خودرو در اجرای این پروژه این نکته را درنظر گرفته و معتقد است علاوه بر آنکه مراحل طراحی و ساخت تاکسی تولیدی باید به‌درستی انجام شود، خدمات پس از فروش این تاکسی‌ها نیز باید از کیفیت لازم برخوردار باشد.

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.