بازدید سایت : ۳۸۹۸۹

کمبودی در توزیع لاستیک نداریم؛ مشتریان به نشان استاندارد و اصالت قطعات خودرو توجه کنند

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، درباره قطعات یدکی تقلبی خودروها در بازار هشدار داد که مشتریان در هنگام خرید انواع فیلتر و روغن خودرو حتما به کد شناسه و رهگیری، نشان استاندارد و اصالت و برندهای معتبر داخلی توجه کنند.

کمبودی در توزیع لاستیک نداریم؛ مشتریان به نشان استاندارد و اصالت قطعات خودرو توجه کنند
تین نیوز

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، فیلتر و تعویض روغن ضمن اشاره به توان تولید داخلی برندهای موجود در بازار و اینکه میزان عرضه لاستیک پاسخگوی نیاز بازار و تقاضا است، درباره قطعات یدکی تقلبی خودروها در بازار هشدار داد که مشتریان در هنگام خرید انواع فیلتر و روغن خودرو حتما به کدشناسه و رهگیری، نشان استاندارد و اصالت و برندهای معتبر داخلی توجه کنند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، هر چند که همیشه موضوع واردات قطعات یدکی تقلبی خودروها همیشه وجود داشته و نهادهای ذیربط نسبت به آن هشدار داده و می دهند و حتی در راستای مقابله با آن اقدامات متفاوتی نظیر برچسب های اصالت کالا، الزام ثبت کد رهگیری و شناسه کالا و... دیده شده، اما هنوز هم این معضل قطعات یدکی تقلبی بعضاً با قیمت پایین تر نسبت به نمونه های اصلی، وجود دارد و اخیراً نیز (از پیش از سال جدید) به سبب ایام تعطیلات نوروز و آغاز سفرهای نوروزی و به تبع آن تعویض قطعات خودرو، موضوع توزیع و عرضه انواع قطعات یدکی و لوازم خودرو تقلبی نظیر انواع روغن، فیلتر و سایر قطعات پرمصرف و مورد نیاز در بازار مطرح شده است.

در این رابطه، محمدرضا آل سارا-رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، فیلتر و تعویض روغن تهران اظهار کرد: زمانیکه کمبودی در بازار ایجاد می شود یا زمانی که تقاضای یک کالا در بازار بیشتر از عرضه آن است، افزایش قیمت اتفاق می افتد؛ با افزایش قیمت هم میل به خرید با قیمت پایین تر بیشتر می شود که همین موضوع، زمینه ایجاد و حضور کالای تقلبی با قیمت پایین تر در بازار را فراهم می کند. در حال حاضر کمبودی در زمینه لاستیک نداریم و با توجه به توان تولید داخلی برندهای موجود، میزان عرضه، پاسخگوی نیاز بازار و تقاضا است، اما درباره انواع فیلترهای خودرو و روغن های تقلبی شکایت هایی از سوی مصرف کنندگان داریم.

وی افزود: همین شکایت ها سبب می شود که ما وارد عمل شده و با شناسایی تولیدکننده یا توزیع کننده متخلف، سعی کنیم با او برخورد اصولی و منطقی داشته باشیم؛ البته در نهایت متخلفان به دستگاه های نظارتی همچون سازمان بازرسی کشور معرفی خواهند شد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، فیلتر و تعویض روغن تهران در پاسخ به اینکه آیا قیمت پایین تر یا مشکلات اقتصادی و معیشتی می تواند دلیلی برای رونق بازار کالاهای تقلبی در بازار باشد، تصریح کرد: واحدهایی که ما با آن ها برخورد می کنیم و کالای تقلبی عرضه می کنند، اکثر واحدهایی هستند که پروانه کسب قانونی ندارند؛ در حقیقت فعالیت آن ها قانونی نیست و در برخی موارد همه را با چالش و مشکل مواجه می کنند. البته با پیگیری های صورت گرفته توسط اتاق اصناف، اتحادیه ها و تشکل ها سازمان بازرسی و  وزرات صمت، تقلب به حداقل رسیده است.

این مقام صنفی ضمن اشاره به اینکه تصوری نسبتا رایج در جامعه میان مردم وجود دارد که چنانچه یک کالای خارجی و با قیمت بالایی خریداری کنند، قطعا تقلبی در آن نیست، گفت: این موضوع بسیار مهم است و  بایستی به آن توجه کرد؛ چرا که تقلب های این چنینی در واحدهای صنفی دارای پروانه، کمتر مشاهده می شود. واحدهای صنفی دارای پروانه، دوره های فنی را در اتحادیه گذرانده و از همین روی (این واحدهای صنفی) تمام سعی خود را می کنند که قطعات و لوازم یدکی را خریداری و در واحد خود عرضه کنند که استاندارهای لازم را داشته باشند.

آل سارا افزود: البته نمی توان جواب دقیقی به این سوال داد که تقلب و کالای تقلبی بیشتر در برندهای داخلی مشاهده می شود یا خارجی ها؛ این موضوع بسته به سودی دارد که متخلف یا کسی که به دنبال سودجویی است، برای خود در نظر گرفته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، فیلتر و تعویض روغن تهران، در ادامه به نکاتی که مشتریان بایستی هنگام خرید و استفاده از قطعات یدکی و لوازم مورد نیاز خودروی خود توجه کنند، اشاره کرد و گفت: مسلما یکی از مهمترین نکات این است که کالاهای مورد نیاز خودروی خود را از واحدهای صنفی خریداری کنند که دارای پروانه کسب است. واحدهایی که دارای پروانه کسب هستند، به ندرت فریب این تقلب ها را می خورند که روغن و انواع فیلتر خودروی تقلبی تهیه و در واحد خود عرضه کنند. این افراد همانطور که اشاره شد، دوره های فنی متعددی دیده و روغن ها یا فیلترهای خودرو تقلبی را می شناسند. از سوی دیگر با توجه به اینکه دارای جواز کسب هستند، می توانند روغن یا فیلتر را حتی به صورت مستقیم از کارخانه ها خرید کنند.

وی ادامه داد: مشتریان در هنگام خرید انواع فیلتر و روغن خودرو بایستی به کدشناسه و رهگیری، نشان استاندارد و اصالت و برندهای معتبر داخلی توجه کنند. ضمن اینکه می توانند از طریق کد دستوری  #۴*٧٧٧٧*۴*  اصالت کالا را مورد بررسی و سنجش قرار دهند.

آل سارا در رابطه با نقش نظارت بخش خصوصی و دولت بر بازار و کاهش تقلب در آن، خاطرنشان کرد: روغن های تقلبی در یک بسته بندی دربسته است و تا درب آن باز نشود تشخیص کیفیت آن بسیار مشکل است. تنها درصورتی قابل تشخیص است که آن واحد صنفی روغن را باز کند و بفهمد تقلبی هست یا خیر؛ البته راه دیگر این است همه روغن های عرضه شده در بازار به آزمایشگاه تشخیص بروند. بازرسی و نظارت اگر توام با متخصصان واحدهای صنفی باشد و به کارشناسان برای انجام این کار مراجعه شود، قطعا تاثیر مثبتی در بهبود شرایط خواهد گذاشت.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.