| کد خبر: 198401 |

نقد تند رئیس کل بانک مرکزی به بدعهدها؛

خودروسازان در سال‌های گذشته بارها نقدینگی جدید دریافت کرده‌اند، اما نه‌تنها بهبودی در عملکردشان به وجود نیامده بلکه حتی از انجام تعهداتشان نیز ناتوان بوده‌اند.

تین نیوز

رئیس کل بانک ‌مرکزی با مطرح‌کردن این سؤال که در شرایط دشوار اقتصادی چرا باید به بخش‌هایی که نتوانستند به قول‌های خود عمل کنند نقدینگی اختصاص داد، تصریح کرد: خودروسازان در سال‌های گذشته بارها نقدینگی جدید دریافت کرده‌اند، اما نه‌تنها بهبودی در عملکردشان به وجود نیامده بلکه حتی از انجام تعهداتشان نیز ناتوان بوده‌اند. من سال گذشته اعلام کردم چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی و ۸۴۴ میلیون یورو نقدینگی ارزی در اختیار خودروسازان قرار خواهیم داد؛ تنها با این شرط که پس از یک سال، تعهد بدهند این مبلغ را پس می‌دهند، اما در عمل هیچ‌یک از آنها این تعهد را قبول نکردند و سؤال اینجاست که این خودروسازی فشل تا چه زمانی باید به همین شکل ادامه پیدا کند.‌

به گزارش تین ینوز به نقل از شرق، با وجود این، عبدالناصر همتی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: ثبات به‌وجود‌آمده در بازار ارز به دلیل مقاومت مردم و اقدامات فعالان اقتصادی بوده و پایین‌آمدن قیمت ارز به دلیل سرکوب نیاز و تقاضای موجود در بازار نبوده است.

 او اظهار کرد: هدف دشمن در اجرای تحریم‌ها علیه ایران، فروپاشی اقتصادی کشور و پس از آن فشار بر جمهوری اسلامی ایران بود که این هدف جز با نابودی پول ملی و تجارت خارجی ممکن نمی‌شد؛ ولی خوشبختانه با فعالیت فداکارانه بخش خصوصی این فشارها راه به جایی نبرد و به هدف نهایی‌اش نرسید.

همتی با بیان اینکه رشد اقتصاد غیر‌نفتی کشور مثبت است، گفت: اگر نفت را کنار بگذاریم، دیگر بخش‌های ما در ماه‌های گذشته عملکرد شایان دفاعی داشته‌اند، از سوی دیگر بانک مرکزی نیز تلاش کرده است از منابع ارزی خود حداکثر استفاده را ببرد. ما در هفت ماه گذشته بیش از ۲۰ میلیارد دلار ارز را برای تأمین کالاهای وارداتی اختصاص داده‌ایم و این روال ادامه پیدا می‌کند. در کنار آن، قطعا با توجه به عبور از فشارهای ابتدایی، گشایش‌هایی در راه خواهد بود و باید به آینده امیدوار باشیم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره بحث واردات کالا بدون انتقال ارز نیز اظهار کرد: من بارها گفتم که با این موضوع مخالفم؛ زیرا افرادی که این درخواست را مطرح می‌کنند، نقشه راه دقیقشان را به ما اطلاع نمی‌دهند. ما می‌گوییم اگر در خارج از کشور ارزی دارید، همان را به داخل بیاورید تا ما از شما با قیمت بالاتر از سامانه نیما بخریم؛ اگر نه لااقل منشأ این ارز را به ما اطلاع دهید، اما هیچ‌یک از متقاضیان این موضوع تاکنون نه ارز خود را به ما فروخته‌اند و نه منشأ آن ارز را اعلام می‌کنند.

همتی با انتقاد از این گمانه‌زنی که دلیل کاهش نرخ ارز در بازار سرکوب تقاضا از سوی بانک مرکزی بوده است، توضیح داد: ما در سال جاری ۳۲ میلیارد دلار ثبت سفارش داشته‌ایم که تأمین ارز بیش از ۲۰ میلیارد دلار آن تاکنون انجام شده است و این روال نیز ادامه خواهد یافت، اما این توقع که بانک مرکزی برای منافع شخصی یا گروهی افراد، منافع ۸۳ میلیون ایرانی را نادیده می‌گیرد، قطعا اتفاق نخواهد افتاد.

او اضافه کرد: طبق آمارهای رسمی، از ۲۱ فروردین سال ۹۷ تا ۳۱ اردیبهشت سال ۹۸، ۲۵ میلیارد یورو ارز صادرکنندگان به کشور بازگشته است. اگر کاهش پایه صادراتی گمرک را لحاظ نکنیم، این عدد به ۳۵ میلیارد یورو می‌رسد که معادل ۷۱ درصد ارز صادراتی است که در شرایط فعلی عملکرد مثبتی به شمار می‌رود. دلیل کاهش نرخ ارز در بازار همین بازگشت ارزهاست؛ وگرنه بانک مرکزی بارها اعلام کرده به‌هیچ‌وجه نرخ ارز در بازار را تعیین نمی‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره چگونگی افزایش عدد نقدینگی در اقتصاد ایران نیز گفت: جدیدترین آمارها نشان می‌دهد نقدینگی در اقتصاد ما به دو هزار هزار میلیارد تومان رسیده که در ۶۰ سال گذشته میانگین رشد نقدینگی در ایران حدود ۲۵ درصد بوده است و به همین دلیل عددها در شرایط فعلی بسیار بالا رفته و همان درصد رشد نیز باعث رسیدن به این اعداد می‌شود.

همتی ادامه داد: البته رشد نقدینگی به شکل صد درصد منفی نیست و می‌توان با درنظر‌گرفتن سیاست‌هایی، از حجم مخرب آن کم کرد. بانک مرکزی از یک سو باید نقدینگی واحدهای تولیدی را تأمین کند و از سوی دیگر نقدینگی را کنترل کند و همین مسئله معادله‌ای پیچیده را به وجود آورده است.

دولت هزینه ادغام مؤسسات مالی و اعتباری را از جیب مردم پرداخت نکند

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اقدام بانک مرکزی در ادغام مؤسسات مالی و اعتباری گفت: ما استدعا داریم کسری‌ها و کاستی‌های این مؤسسات از جیب مردم پرداخت نشود.

 غلامحسین شافعی نیز در این نشست با اشاره به نقش مهم بانک‌ها در تزریق خون تازه به شریان اقتصادی کشور اظهار کرد: متأسفانه درحال‌حاضر وضع فعلی بخش مالی و پولی کشور نه‌تنها تناسبی با بخش‌های مولد اقتصادی ندارد، بلکه سبب فربه‌شدن بسیاری از بخش‌های غیرمولد، رشد ناهنجاری‌های اجتماعی، به‌هم‌ریختگی توزیع درآمد و نیز گسترش زمینه‌های رانت و فساد شده است.

او تأکید کرد: از سوی دیگر سیستم بانکی کشور امروز بیش از آنکه به‌دنبال تخصیص منابع باشد، در صدد تأمین منابع است در‌حالی‌که شرایط سخت فعلی ایجاب می‌کند تخصیص‌ها درست و به‌موقع باشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از رویکرد بانک‌های خصوصی و موفق‌نبودن این بانک‌ها در رسیدن به اهداف تعیین‌شده گفت: بر اساس برنامه سوم توسعه، تأسیس بانک‌ها توسط بخش غیر‌دولتی با هدف افزایش شرایط رقابتی در بازارهای مالی، تشویق پس‌انداز و ایجاد زمینه رشد و توسعه اقتصادی کشور مجاز شدند ولی امروز سؤال اینجاست که چرا قانون‌گذاران و کارشناسان کشور به دنبال اهدافی که برای بانک‌های خصوصی در نظر گرفته شده بود، نیستند و اگر ما به اهداف خود نرسیده‌ایم، این اصرار برای ادامه روند فعلی چیست؟

شافعی با تقدیر از اقدام بانک مرکزی در ادغام مؤسسات مالی و اعتباری خاطرنشان کرد: ما استدعا داریم کسری‌ها و کاستی‌های این مؤسسات از جیب مردم پرداخت نشود.

او با اشاره به تأمین سرمایه بلندمدت بنگاه‌ها از طریق بازار سرمایه و تأمین مالی کوتاه‌مدت بنگاه‌ها توسط سیستم بانکی، گفت: در شرایط فعلی سؤال این است که آیا بازار سرمایه در اقتصاد ایران به اندازه کافی پویا، سالم و توانمند است که بتواند این مهم را تأمین کند؟ در‌حالی‌که شناخت ما از بازار سرمایه این اعتبار را تأمین نمی‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: اگر بخواهیم بنگاه‌های تولیدی و صنعتی را توسعه دهیم باید تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی را با نرخ رقابتی در دنیا انجام دهیم.

شافعی با تأکید بر استقلال جایگاهی بانک مرکزی، خواستار حفظ استقلال فکری مدیران بانک مرکزی در مقابل فشارها شد و گفت: منافع ملی باید خط قرمز شما در تصمیمات باشد و انتظار از بانک مرکزی این است که مدیران این بانک با استفاده از ابزارهای در اختیارشان، ثبات پولی را حداقل در میان‌مدت تضمین کند.

او با اشاره به تجربه کشورهای دیگر دنیا در موضوع ارتباط رشد پولی و تورم گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا رشد پول لزوما منجر به تورم نمی‌شود و این موضوع به سطح اعتماد جامعه به پول و سیاست‌گذاری‌های پولی از سوی بانک مرکزی برمی‌گردد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از برخی بانک‌ها که به‌دنبال سوءاستفاده از شرایط هستند، گفت: کلیت سیستم بانکی باید پشت‌سر بانک مرکزی برای تحقق اهداف بانک مرکزی باشد نه اینکه برخی بانک‌ها در‌صدد بهره‌برداری از شرایط مالی در کشور در فرصت‌هایی مانند افزایش نرخ ارز، بهره و خرید و فروش ارز در بازار باشند.

شافعی با بیان اینکه پول نباید از چرخه مولد به چرخه دیگری منحرف شود، تأکید کرد: برای این مهم لازم است رشد افقی سیستم بانکی متوقف شده و بانک‌ها به سمت افزایش بهره‌وری حرکت کنند.

به گفته او، حجم اقتصاد ایران نیازمند این همه بانک و مؤسسات مالی و اعتباری نیست و رقابت‌های مخرب در نظام بانکی می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری داشته باشد.

حالا که اینجا هستید...

تین‌نیوز از مخاطبانش درخواست کوچک اما مهمی دارد. ما در پایگاه خبری صنعت حمل‌و‌نقل همواره سعی داشتیم جامع‌ترین اخبار، تحلیل‌ها و گزارش‌ها را مطابق با واقعیات و توجه به اصل بی‌طرفی رسانه تهیه و اطلاع‌رسانی کنیم. اما حوزه‌ی حمل‌و‌نقل بسیار گسترده است و پوشش دقیق و متمرکز همه‌ی آن کاری بس دشوار. بنابراین تصمیم براین گرفتیم که روی بخش‌هایی از این حوزه بیشتر تمرکز کنیم که اولویت و دغدغه اصلی مخاطبانمان است و مشکلات این حوزه‌ها را با فوریت بیشتری از مسئولان پیگیری کنیم. بنابراین پرسشنامه‌ای تهیه کردیم که اولویت شما در حوزه بزرگ حمل و نقل را مشخص می‌کند حال تنها قدمی که مانده این است که با پر کردن این پرسشنامه ما را در این مسیر یاری کنید. «راه روشن است.»؛ اگر شما راهنمای ما باشید.

پرسشنامه
آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: روزنامه شرق

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین