| کد خبر: 257234 |

۱۰۸ مورد سهم تقصیر در تصادفات فوتی و جرحی برای سازمان ها و دستگاه ها مشخص شد

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان اصفهان از تعیین ۱۰۸ مورد سهم تقصیر در تصادفات منجر به فوت و جرح در راه های درون شهری استان برای سازمان ها و دستگاه ها طی مدت یک سال گذشته و دو ماهه سال جاری خبر داد.

تین نیوز

سرهنگ محمدرضا محمدی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان اصفهان با اشاره به شناسایی  ۱۰۸ مورد سهم تقصیر در تصادفات فوتی و جرحی برای سازمان ها و دستگاه ها، اظهار کرد: به طور کلی عوامل اصلی وقوع تصادفات به چهار دسته عوامل انسانی (رفتاری)، عوامل فنی شامل راه و وسیله نقلیه، عوامل محیطی و عوامل سازمانی تقسیم بندی می شوند که هر یک به نسبت قابل توجهی در بروز تصادفات نقش دارند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایمنا، محمدی افزود: در بحث عوامل سازمانی، بنابر نظر متولیان تدوین قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی قصور سازمان ها و دستگاه ها نظیر شهرداری ها، ادارات راه و شهرسازی، آب و فاضلاب یا برق هنگام انجام عملیات اجرایی یا کوتاهی در انجام وظیفه و مسئولیت های خود مانند نصب نکردن علائم استاندارد و رفع نکردن نواقص و بی توجهی به ضوابط ایمن سازی منجر به وقوع تصادفات مرگبار می شود و هزینه های جبران ناپذیری بر شهروندان و دولت تحمیل می کند.

رئیس پلیس راهور فرماندهی انتظامی استان اصفهان تصریح کرد: برای پیشگیری از این مهم، قانونگذار تبصره سه ماده ۱۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی را پیشنهاد کرده است که براساس این تبصره در صورتی که براساس نظر کارشناسان پلیس راهور یا پلیس راه، نقص راه یا وسیله نقلیه مؤثر در علت تصادفات باشد، حسب مورد متصدیان ذی ربط، مسئول جبران خسارات وارده هستند و با آنان برابر قانون رفتار خواهد شد.

وی تصریح کرد: پلیس راهور در زمینه تضییع حقوق شهروندان با هیچ سازمان، دستگاه و حتی خودروسازان تعارف ندارد و کارشناسان این پلیس موظف هستند براساس تبصره ماده قانونی مذکور چنانچه سازمان یا دستگاه و یا خودروسازی در تصادفات منجر به فوت و جرح نقش داشته باشند برای آنها سهم تقصیر تعیین کنند.

سرهنگ محمدی خاطرنشان کرد: طی مدت یک سال گذشته و دو ماهه سال جاری، ۱۰۸ مورد سهم تقصیر در تصادفات فوتی و جرحی درون شهری استان برای سازمان ها و دستگاه ها از جمله شهرداری ها، اداره های آب و فاضلاب، برق و گاز تعیین شده است که بیشترین فراوانی مربوط به شهرهای اصفهان، کاشان، گلپایگان، لنجان، خمینی شهر و نطنز بودند.

وی گفت: همچنین سال گذشته یک مورد و سال جاری دو مورد سهم تقصیر در تصادفات منجر به فوت و جرح برای شرکت های خودروساز تعیین شده است.

پلیس راهور فرماندهی انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه بیشتر سرنشینان خودروها که در اثر تصادفات جانشان را از دست می دهند ناشی از ناایمن بودن خودروها است، ادامه داد: از سال ۸۷ تاکنون طرح اسقاط و جایگزین کردن خودروهای فرسوده با نو اجرا نشده، خودروهای فرسوده از رده خارج نمی شوند، این چرخه همچنان ادامه دارد و مردم با همان خودروهای ناایمن در سطح شهرها و جاده ها تردد می کنند.

وی با بیان اینکه یک خودروی استاندارد باید صندلی های عقب آن هم به کیسه هوا مجهز باشد، اظهار کرد: این در حالی است که خودروهای مدل پایین کیسه هوا ندارند و بسیاری از خودروهای مدل بالا هم که کیسه هوا دارند هنگامی که کارشناسان ما بر سر صحنه تصادف حاضر می شوند مشاهده می کنند که کیسه هوا عمل نکرده و همین عامل باعث شده که یک خانواده داغدار شود.

سرهنگ محمدی با بیان اینکه اگر خودروهای فرسوده و ناایمن با خودروهای استاندارد و ایمن جایگزین شوند، تعداد جان باختگان در تصادفات با کاهش قابل توجهی روبه رو خواهد شد، خاطرنشان کرد: تا زمانی که خودروهای ناایمن و فرسوده در سطح شهرها و جاده ها تردد می کنند همچنان باید شاهد افزایش میزان جان باختگان در تصادفات باشیم؛ بنابراین انتظار می رود مسئولان هرچه زودتر در این خصوص چاره اندیشی کنند.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.