بازدید سایت : ۴۵۷۲۲

افزایش میزان صادرات و واردات در بنادر روسیه

در حالی محموله های صادراتی و وارداتی بنادر روسیه با افزایش مواجه شد که اکثر بنادر این کشور تحت تحریم هستند، اما هیچ مانعی در حال حاضر برای واردات و صادرات در این بنادر وجود ندارد.

تین نیوز

تحریم های اعمال شده در ۱۰ ماه ۲۰۲۳ حریف صادرات و واردات در بنادر روسیه نشد و بنادر دریایی روسیه با ترافیک بیش از حد از ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۳ با ۷.۸ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۲۲، بیش از ۷۴۹.۳ میلیون تن کالا را جابه جا کردند.

به گزارش تین نیوز به نقل از مانا ؛ در حالی محموله های صادراتی و وارداتی بنادر روسیه با افزایش مواجه شد که اکثر بنادر این کشور تحت تحریم هستند، اما هیچ مانعی در حال حاضر برای واردات و صادرات در این بنادر وجود ندارد.

بر اساس این گزارش جابه جایی محموله ها با کشتی های فله ۳۸۲ میلیون تن، زغال سنگ ۱۷۷ میلیون تن، غلات ۶۱ میلیون تن صادر شده است که محصول غلات نسبت به سال ۲۰۲۲ میلادی بیش از ۱.۸ برابر رشد داشت.

در همین حال محموله های کانتینری جابه جا شده در بنادر ۴۱ میلیون تن بود که ۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بالا رفت.

از سوی دیگر صادرات نفتِ خام این کشور در ۱۰ ماه ۲۰۲۳ میلادی به ۲۲۸.۳ میلیون تن، فرآورده های نفتی ۱۰۳ میلیون تن، گاز مایع ۲۸ میلیون تن، مواد مایع فله ۳۶۷ میلیون تن بود که در بخش نفتِ خام و فرآورده های نفتی همچنین گاز مایع ۲۰ درصد افزایش نشان می دهد.

گزارش آمار اداره گمرکات بنادر روسیه حاکی است در ۱۰ ماه سال ۲۰۲۳ میلادی در مجموع ۵۸۵ میلیون تن کالا صادر و ۳۲ میلیون تن کالا وارد بنادر شده است. محموله های ترانزیتی با ۱۳ درصد افزایش در رقم  ۵۵ میلیون تن تثبیت شد. حوزه قطب شمال روسیه نیز ۸۱ میلیون تن محموله را جابه جا کردند.  در همین حال حجم محموله های صادراتی در بنادر حوزه بالتیک به ۲۰۸ میلیون تن  و جابه جایی در بندر سنت پطرزبورگ با ۲۳.۵ درصد رشد به ۴۰ میلیون تن رسید.

در دریای آزوف نیز از ژانویه تا اکتبر ۲۵۱ میلیون تن کالا با ۱۷ درصد رشد جابه جا شد و حجم کالا های وارداتی و صادراتی در ۱۰ ماه ۲۰۲۳ میلادی در بندر آستاراخان ۱.۶ برابر و در بندر ماخاچ کالا با جابه جایی ۲.۹ میلیون تن کالا  ۲۲ درصد افزایش پیدا کرد.

در این مدت ۴۳ هزار تماس کشتی در بنادر انجام شد.   تعداد مسافران خروجی و ورودی در بنادر طی ۱۰ ماه تقریباً برابر بودند و ۱.۴ میلیون نفر در بنادر جابه جا شدند که نسبت به سال قبل چهار برابر شده است.  

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.