بازدید سایت : ۳۸۹۸۹

اختلال در سیستم کنترل ترافیک هوایی انگلیس لغو پروازها را دربرداشت

اختلال در سیستم های خدمات ملی کنترل ترافیک هوایی انگلیس باعث لغو و تاخیر بسیاری از پرواز های ورودی و خروجی فرودگاه های انگلیس شد.

اختلال در سیستم کنترل ترافیک هوایی انگلیس لغو پروازها را دربرداشت
تین نیوز

هزاران مسافر در پی اختلالات گسترده در سیستم خدمات ملی کنترل ترافیک هوایی انگلیس، در یکی از شلوغ ترین تعطیلات آخر هفته سال برای تعطیلات تابستانی سرگردان شدند.

به گزارش تین نیوز به نقل از میزان، NATS یا خدمات ملی کنترل ترافیک هوایی انگلیس، شرکت نیمه خصوصی است که سفر های هوایی انگلیس را از مراکز فرماندهی در سه منطقه اسکاتلند مدیریت می کند.

به گزارش تلگراف، این شرکت شبکه ترافیک هوایی انگلیس را اداره و با هواپیما ها ارتباط برقرار می کند و با رادار فضای هوایی را رصد می کند تا مطمئن شود که هواپیما ها با یکدیگر برخورد نمی کنند. این شرکت در یک سال معمولی، بر ۲.۵ میلیون پرواز را نظارت می کند.

قطع این سیستم که بیش از هزار پرواز را متوقف کرد، به دلیل یک نقص فنی در فناوری برنامه ریزی پرواز خودکار این شرکت بوده است که چندین ساعت به طول منجر شد.

«مارک هارپر»، وزیر حمل و نقل انگلیس احتمال هک را رد کرده است. با این حال، اختلال بزرگ ناشی از این حادثه نشان می دهد که یک حمله سایبری چقدر فاجعه بار خواهد بود.

تهدید حمله سایبری به زیرساخت های مهم ملی(CNI)، مانند کنترل ترافیک هوایی، مدت هاست که نگرانی هایی برای انگلیسی ها ایجاد کرده است.

گزارش سال ۲۰۱۸ وزارت حمل و نقل انگلیس درباره آمادگی سایبری بخش هوانوردی می‎گوید اینکه حملات سایبری یا سازش های سیستمی علیه بخش هوانوردی یا بر آن تاثیر بگذارد، موضوع اصلی نیست. در عمل، تحت بدترین سناریوها، یک حمله سایبری موفقیت آمیز از سوی یک دولت متخاصم یا گروه تروریستی می تواند به زمین گیری انبوه هواپیماها، تاخیر و خسارات زیاد برای خطوط هوایی منجر شود. 

بر اساس این گزارش، در حالی که مقامات بر این باورند که خطر جانی ناشی از چنین حمله ای کم است، یک حمله سایبری فاجعه آمیز همچنان می تواند از نظر تجاری بسیار آسیب رسان باشد.

«سیاران مارتین»، رئیس سابق مرکز امنیت سایبری ملی انگلیس(NCSC)، گفت: مردم می پرسند که اگر هکر ها کنترل ترافیک هوایی را تحت تاثیر قرار دهند چه اتفاقی می افتد؟ پاسخ این است؛ حرکت به سمت روش های پشتیبان، تاخیر ها و هزینه های زیاد، اما بدون خطر اضافی برای ایمنی انسان.

در این صورت کنترل کننده ها مجبور می شوند به جای تکیه بر یک سیستم خودکار، داده های پرواز را به صورت دستی وارد کنند که این موضوع به کاهش شدید سرعت منجر می شود.

سیستم های کنترل ترافیک هوایی در گذشته نیز هدف گرفته شدند؛ در اوایل سال ۲۰۲۳، سازمان کنترل ترافیک هوایی اروپا هدف حمله هکر ها قرار گرفت. 

در آن زمان «Eurocontrol»، گفت که هدف قرار گرفته است، اگرچه توانست با موفقیت از خود دفاع کند و هیچ اختلالی در پرواز ها ایجاد نشد.

خدمات ملی کنترل ترافیک هوایی انگلیس، می‎گوید که روابط کاری نزدیک با سرویس های امنیتی انگلیس برای محافظت در برابر خطر حملات سایبری دارد. 

سخنگوی خدمات ملی کنترل ترافیک هوایی انگلیس، با اشاره به اینکه نمی تواند درباره مسائل امنیت سایبری اظهار نظر کند، اما گفت که این شرکت لایه های زیادی از تدارکات امنیتی دارد.

«آلن وودوارد»، کارشناس محاسباتی در دانشگاه «سری»، می گوید که شکست های اخیر نشان می دهد یک حمله سایبری به یک سیستم مانند سیستم خدمات ملی کنترل ترافیک هوایی انگلیس، مانند بارگذاری برنامه های پرواز، می تواند ویرانی ایجاد کند.

به گفته وی، این نشان می دهد که این نوع اختلالات بسیار مخرب خواهد بود؛ این حملات می تواند تعداد بسیاری از هواپیما ها را زمین گیر کنند.

درباره خطر هک کردن خود هواپیما، تاکنون هواپیما ها عمدتاً به عنوان اهداف بسیار دشوار تلقی می شوند. هواپیما ها به سیستم های بسته ای متکی هستند که حمله سایبری به آن ها نیازمند هکر هایی با قابلیت دسترسی فیزیکی به فناوری اطلاعات داخلی هواپیما هستند.

اگرچه علت نقص نرم افزاری در سیستم خدمات ملی کنترل ترافیک هوایی انگلیس هنوز تایید نشده اما این شرکت که بخشی از آن متعلق به دولت، خطوط هوایی و فرودگاه «هیترو» انگلیس است، در گذشته هدف حملات سایبری قرار گرفته است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.