بازدید سایت : ۳۸۹۸۹

حرکت به سمت فصل پرتقاضا و کمبود بلیت اتوبوس

ایام پرتقاضای پایان سال و افزایش سنتی تقاضا برای خرید بلیت اتوبوس در آستانه شب عید، نگرانی ها را برای جابجایی مسافران بیشتر کرده و کمبود بلیت برای حمل و نقل زمینی در ایام اوج درخواست سفر، به امری عادی در جامعه تبدیل شده؛ در حالیکه فعالان بخش حمل و نقل زمینی بر این باورند که توقف سرمایه گذاری برای تجهیز ناوگان حمل و نقل، نیاز به تزریق زیرساخت های نو و ایجاد ظرفیت جدید، عامل بروز مشکل در ایام تعطیلات است.

حرکت به سمت فصل پرتقاضا و کمبود بلیت اتوبوس
تین نیوز

ایام پرتقاضای پایان سال و افزایش سنتی تقاضا برای خرید بلیت اتوبوس و قطار در آستانه شب عید، نگرانی ها را برای جابجایی مسافران بیشتر کرده و کمبود بلیت برای حمل و نقل زمینی در ایام اوج درخواست سفر، به امری عادی در جامعه تبدیل شده؛ در حالیکه فعالان بخش حمل و نقل زمینی بر این باورند که توقف سرمایه گذاری برای تجهیز ناوگان حمل و نقل، نیاز به تزریق زیرساخت های نو و ایجاد ظرفیت جدید، عامل بروز مشکل در ایام تعطیلات است.

به گزارش تین نیوز به نقل از اقتصاد آنلاین، نگاهی به تقویم، تشخیص زمان اوج مسافرت را برای برنامه ریزان راحت کرده است. هر گاه چند مناسبت ملی و مذهبی در کنار هم قرار بگیرند و تعطیلات دو یا سه روزه ای را رقم بزنند که در مجاورت پنج شنبه و جمعه باشد، به دلیل تعطیلی اغلب ادارات در روزهای آخر هفته، موج سفر از تهران به سایر نقاط کشور شکل می گیرد.

اگر فقط نیمی از جمعیت ۱۰ میلیون نفره پایتخت که ۱۳ درصد کل جمعیت کشور را شامل می شوند، عزم سفر کنند، کل ناوگان حمل و نقل زمینی ایران با تقاضای مضاعفی روبرو می شود که یارای پاسخگویی آن را نیست. بلیت هواپیما گران است و هر کسی از عهده پرداخت آن بر نمی آید، بنابراین، بار این تقاضای اضافه روی دوش بخش حمل و نقل زمینی منتقل می شود، اما آیا این ناوگان که شامل قطار و اتوبوس است، از پس پاسخگویی به نیازها بر می آید؟

یک جستجوی ساده در سایت های آنلاین فروش بلیت نشان می دهد که در همین تعطیلات پیش رو در بهمن ماه به بسیاری از مقاصد هدف گردشگری هیچ بلیتی قطار یا اتوبوسی یافت نمی شود. در ایام پیاده روی اربعین، به کرات شاهد شکایت مردم از کمبود بلیت اتوبوس بودیم و خلاصه اینکه در زمان اوج سفرها، مشکل تکراری نبود بلیت گریبان جامعه را می گیرد.

تخلفات را گزارش کنید

داریوش باقر جوان، مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور درباره دلیل کمبود بلیت اتوبوس  گفت: ما برای تمام مسیرها بلیت اتوبوس داریم؛ اما در برخی مسیرها ممکن است تقاضا بیشتر شود و سفر افراد به روز و ساعت دیگر موکول شود که این بحث کاملا طبیعی است و در همه موج های تقاضا برای سفر وجود دارد.

او افزود: اگر یک شرکت حمل و نقل نخواهد خدمات عرضه کند و خدمات خود را در خارج از شبکه با قیمت غیر رسمی ارائه دهد، این یک نوع تخلف و قابل برخورد است.

مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور از مردم خواست که تخلفات رخ داده در حوزه حمل و نقل جاده ای را به سامانه تلفن گویای ۱۴۱، سامانه پیامکی ۲۱۴۱ و وب سایت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به آدرس www.۱۴۱.ir اطلاع دهند.

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه همکاران ما همواره آمادگی دارند از طریق تلفن گویا، پیامک و سایت شکایات، نقطه نظرات مردم را دریافت کنند، همکاران بنده هم در پایانه های مسافری حضور دارند و پاسخگوی شکایات مردم خواهند بود.

به گفته باقر جوان، در اکثر مسیرهای زمینی معمولا عرضه از تقاضا پیشی می گیرد و در تمام مقاطع این شرایط وجود دارد؛ اما در برخی از مسیرها در روزهای هفته ممکن است به نوعی مشکل برای پاسخ به تقاضا داشته باشیم.

او درباره شکایات مردم از کمبود اتوبوس در برخی ایام پرتقاضا بیان کرد: طبیعی است وقتی تقاضا در یک مسیری خیلی بالا برود و آن مسیر جزو اولویت های اساسی ما باشد، قطعا ارائه سرویس های فوق العاده در آن مسیر در اولویت قرار می گیرد. ما برای این مسیرها برنامه ریزی می کنیم. هرجایی تقاضا بیشتر از عرضه شود، مطمئنا بر اساس سرویس فوق العاده و شرایطی که ایجاد می شود، جابه جایی را انجام می دهیم.

۶ سال توقف در افزودن به ظرفیت ناوگان

مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: مستحضر هستید که به دلیل تحریم های ظالمانه نظام سلطه، نزدیک به ۶ سال است که نتوانستیم ناوگان جدیدی را به مجموعه حمل و نقل کشور اضافه کنیم.

او ادامه داد: سال به سال سن ناوگان بالا می رود. البته تمهیدات خوبی در بدنه دولت انجام می شود و تلاش های خوبی برای حل مشکل در حال انجام است.

باقرجوان افزود: در حوزه نوسازی و توسعه ناوگان، در ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت برنامه هایی در دست انجام است که آنها را ارائه خواهند کرد. ما به عنوان متقاضی و خواهان، قطعا نیازمند این هستیم که بتوانیم شرایط را در حوزه ناوگان خود به گونه ای ارتقاء دهیم که همواره یکسری ظرفیت آماده خدمت داشته باشیم، تا اگر تقاضا بالا رفت، به این درخواست ها جواب بدهیم.

او گفت: اما چیزی که محرز و مسلم است؛ آن است که ظرفیت ناوگان ما همان ظرفیت محدودی است که سال های قبل داشتیم. یک مقداری ممکن است توان پیمایش در مسافت های بالا در کشور کاهش یافته باشد؛ زیرا سن ناوگان حمل و نقل افزایش داشته است.

مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور یاد آور شد: به تناسب افزایش سن ناوگان، تقاضا برای سفر هم افزایش یافته است. امسال به نسبت سال گذشته ۲۰ درصد افزایش تقاضا برای سفر داشته ایم.

او با اشاره به اینکه اکنون نیاز داریم که بیش از پنج هزار دستگاه اتوبوس نو به ناوگان تزریق شود، گفت: به تدریج هر تعداد اتوبوسی که فرسوده می شود و از چرخه حمل و نقل در مسیر متوسط و بالا خارج می شود، باید جایگزین کنیم.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.