بازدید سایت : ۲۹۸۸۱

آغاز سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیون دلاری افغانستان در چابهار

رییس ترانزیت بین الملل وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت: برای رفع موانع و بررسی مشکلات پیش روی تجار و سرمایه گذاران به چابهار سفر کرده ایم تا با تفاهم در جهت توسعه روابط تجاری ایران و افغانستان گام های مثبت را برداریم.

آغاز سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیون دلاری افغانستان در چابهار
تین نیوز

رییس ترانزیت بین الملل وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت: برای رفع موانع و بررسی مشکلات پیش روی تجار و سرمایه گذاران به چابهار سفر کرده ایم تا با تفاهم در جهت توسعه روابط تجاری ایران و افغانستان گام های مثبت را برداریم.

 

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، محمدالله بختیار  در شورای سرمایه گذاری منطقه آزاد چابهار اظهار کرد: از اهداف اصلی سفر چند روزه به چابهار، آشنایی با ظرفیت ها و پتانسیل سرمایه گذاری در این بندر مهم است تا بتوانیم ارتباطات را روز به روز بیشتر کنیم چون ایران همسایه و دوست خوبی برای ما است.

وی ادامه داد: ملاعبدالغنی برادر معاون اقتصادی نخست وزیر و رییس الوزرا حکومت افغانستان در آبان ماه سال جاری به چابهار سفری تجاری و اقتصادی داشتند و این هیات با هدف اجرای تفاهمنامه و پیگیری موانع و مشکلات پیش رو و توسعه روابط به چابهار سفر کرده و امیدواریم با ایران بعنوان یک همسایه نیک و خوب تعاملات سیاسی و تجاری را توسعه دهیم.

وی افزود: کشور افغانستان محصور در خشکی است و بندر چابهار با توجه به متصل بودن به آب های آزاد اقیانوس هند می تواند کالای افغانستان را به دنیا صادر کند و خوشحال هستیم که مسئولان در چابهار همیشه تاکید بر توسعه روابط و تسهیل در تجارت دارند و سرمایه گذاران زیادی از این کشور در این بندراقیانوسی حضور دارند.

رییس ترانزیت بین الملل وزارت صنعت و تجارت افغانستان تاکید کرد: ایران فرصت خوبی برای توسعه افغانستان است، برای همین هیات تجاری و فنی و اقتصادی افغانستان سفرها را در آینده بیشتر می کنند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان نیز گفت: هیات تجاری و اقتصادی افغانستان در سفر به چابهار سرمایه گذاری ۳۵ میلیون دلاری در زمینه اجرای پروژه تجاری، مسکونی و اداری را آغاز کرد.

حسن کاظمی قمی اظهارکرد: همچنین هیات تجاری و سیاسی افغانستان مذاکره برای ایجاد یک کریدور پایدار از مسیر منطقه آزاد چابهار با همکاری ایران و چین را نیز آغاز کرده است.

وی بیان کرد: این هیات به ریاست نماینده وزارت صنعت و تجارت کشور افغانستان متشکل از نمایندگان معاونت اقتصادی نخست وزیر، وزارت ترانسپورت و هوانوردی، وزارت خارجه، وزارت دارایی و بخش خصوصی به منطقه آزاد چابهار جهت بازدید و بررسی راه های افزایش تعاملات ۲ کشور به چابهار سفر کرده است.

سفیر ایران در افغانستان گفت: خیلی خوشحال هستیم که با حضور هیات تجاری افعانستان و فرماندار، مدیران منطقه آزاد و مسئولان نظامی و انتظامی چابهار، عملیات اجرایی پروژه برج فاخر نیز آغاز شده است.

وی بیان کرد: با تغییر آرایش سیاسی دولت سیزدهم، مربع دیپلماسی به سمت توسعه همکاری با کشورهای همسایه رفت و کشور افغانستان به دلیل موقعیت راهبردی و ژیوپولتیک و ژئوکونومیک و مشترکات فرهنگی و مذهبی برای کشور ما جایگاه ویژه ای دارد.

کاظمی قمی با تاکید بر اینکه افغانستان در دوران پسا اشغال آمریکا که برآمده از مقاومت ملت است موقعیت ویژه ای برای همکاری فراهم کرده است، افزود: سیاست کشور ایران همواره در حمایت از مردم افغانستان و در یک همکاری جدی در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حتی امنیتی و سیاسی است و در حال حاضر بیشترین تعامل بین دو ملت و دو دولت در جریان است.

وی با تاکید بر اینکه حضور هیات افغانستان در چابهار فقط محدود به همکاری ترانزیتی نیست، بلکه سنگ بنای یک همکاری است، گفت: هدف از این همکاری بهره مندی از ظرفیت های دو کشور است و بحران اوکراین منجر به شکل گیری کریدورهای جدیدی شده و تصمیم و اراده دو کشور ایجاد یک کریدور پایدار است.

سفیر ایران در افغانستان با تاکید بر اینکه برنامه راهبرد اقتصادی ۲ کشور تدوین و عملیات آن آغاز شده است، اظهار کرد: توسعه تجارت بین ۲ کشور یک اصل است و با توجه به اینکه افغانستان در تحریم هست و درآمدهای آن کاهش یافته با این حال روابط تجاری دو کشور در حال توسعه است.

وی افزود: در حال حاضر افغانستان یک کشور بکر است و ما اصرار داریم کشاورزی این کشور توسعه یابد و پنج میلیون تن کالای اساسی از طریق جایگزینی با کشت خشخاش را تولید کنیم.

کاظمی قمی ادامه داد: همچنین تمایل به سرمایه گذاری در معادن این کشور داریم و برای تولید فولاد باید سرمایه گذاری میان مدت برای تکمیل زنجیره انجام شود و ما برای اجرای آن آماده هستیم.

وی با بیان اینکه ایران تمایل به جذب سرمایه گذاری خارجی به ویژه از افغانستان دارد، اظهار کرد: در شرایط کنونی به دنبال تسهیل سرمایه گذاری و اصلاح قوانین و مقررات هستیم.

سفیر ایران در افغانستان با اشاره به اینکه چابهار با هندی ها همکاری هایی دارد، گفت: هم اکنون چین هم تمایل به سرمایه گذاری در ترانزیت از منطقه چابهار را دارد و مذاکراتی با حضور افغانستان در حال انجام است که این مسیر ترانزیتی از افغانستان به چین برسد.

وی با تاکید بر اینکه همکاری در بخش دانش بنیان ها و همچنین روان سازی و اقتصادی کردن مرزها با افغانستان در حال انجام است، تصریح کرد: توسعه همکاری استان های مرزی دو کشور از دیگر برنامه های است که جزو اولویت های دولت قرار گرفته است.

کاظمی قمی با اشاره به اینکه امسال ۷۰ درصد نیاز ال پی جی افغانستان را تامین کرده ایم در حالی که قبلا سهمی ۲۰ درصدی داشته ایم، گفت: در شرایط کنونی به دنبال سرمایه گذاری مشترک در بخش انرژی هستیم و مشارکت بخش خصوصی ایران در افغانستان بیشتر فراهم می شود و دولت حمایت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه یک میلیون افغانستانی در ایران کار می کنند، اظهار کرد: قرار است همکاری در راستای ساماندهی این نیروی کار در مسیر توسعه کشور انجام شود.

سفیر ایران در افغانستان با تاکید بر اینکه صدور خدمات فنی و مهندسی جزو برنامه های کشور است، گفت: راهبرد اقتصادی بین دو کشور تضمین کننده منافع دو کشور است. بنابراین حضور سرمایه گذاران افغانستانی در چابهار برای رقابت با هیچ کشور دیگری نیست بلکه تشویق کشورهای دیگر برای سرمایه گذاری و ایجاد منافع جمعی است.

معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزادچابهار نیز گفت: پروژه فاخر با سرمایه گذاری ۳۵ میلیون دلار و پنج هزار میلیارد ریال به عنوان بزرگترین و مرتفع ترین برج جنوب شرق کشور به همت گروه سرمایه گذاری ستارگان خراسان مهاجر از کشور افغانستان، امروز رسما آغاز شد.

عبدالحکیم آصفی گفت: این پروژه در ۲۵ طبقه ساخته خواهد شد که چهار طبقه آن از منفی یک تا منفی چهار با مساحت ۱۳ هزار متر مربع پارکینگ، سه طبقه شامل همکف و طبقه یک و ۲ با مساحت ۶ هزار متر مربع تجاری، فوت کورت و لابی خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین طبقه سه و چهار با مساحت چهار هزار متر مربع اداری، طبقه پنج تا ۲۵ با مساحت ۳۰ هزار متر مربع مسکونی و طبقه ۲۵ شامل سه پنت هاوس و یک لابی ۲ هزار متر مربعی خواهد بود و در پشت بام این پروژه روف گاردن با ۲ هزار متر مربع فضای سبز و یک مجموعه استخر ایجاد خواهد شد.

معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزادچابهار گفت: هدف از دیدار هیات افغانستان با مقامات منطقه آزاد چابهار افزایش ترانزیت و صادرات افغانستان، اجرای توافقات بین دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران و وزیر صنعت و تجارت کشور افغانستان و همچنین تشکیل کمیته اجرایی مشترک به استناد توافقنامه منعقد شده است.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.