| کد خبر: 227439 |

وزیر راه و شهرسازی از برآورد و تدوین خسارت‌های جنگ تحمیلی به زیرساخت‌های حمل و نقل و اماکن کشور خبر داد و گفت: این اسناد و گزارش‌ها برای پیگیری‌های حقوقی بین‌المللی در اختیار سازمان های مرتبط قرار داده شده است.

تین نیوز

وزیر راه و شهرسازی از برآورد و تدوین خسارت‌های جنگ تحمیلی به زیرساخت‌های حمل و نقل و اماکن کشور خبر داد و گفت: این اسناد و گزارش‌ها برای پیگیری‌های حقوقی بین‌المللی در اختیار سازمان های مرتبط قرار داده شده است.

به گزارش تین نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، روز سه‌شنبه پنجم اسفندماه در همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، برگزاری این همایش در آستانه ورود به قرن جدید را اقدامی هوشمندانه خواند و گفت: چنین رویدادی سبب می شود تا خسارت‌هایی را که استکبار در روند توسعه کشور ایجاد و حقوق ملت ایران ضایع کرده است، تبیین و به عنوان مطالبه بر حق ملت ایران جمع‌بندی و منتشر کنیم تا مورد مطالعه نسل های آینده قرار گیرد و نسل آینده بداند که باید با ایثار و فداکاری و تلاش شبانه‌روزی با این تجاوزها و ظلم و جور ها مقابله و برای پیشرفت کشور و طی کردن راه عزت و سربلندی اقدام کند.

وی همچنین گفت: خساراتی را که در دوره دفاع مقدس به زیرساخت‌های حمل و نقل و اماکن کشور وارد شد را برآورد کردیم و پس از تدوین در اختیار سازمان‌های مرتبط قرار گرفته است.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره مهندسان شهید و نیروهای تخریب و مهندسی دفاع مقدس عنوان کرد: این همایش با تلاش و کوششی که برای برگزاری آن صورت گرفته است، شاید در استراتژیک‌ترین دوره انقلاب اسلامی و زمانی که در حال ورود به قرن جدید هستیم برگزار می‌شود. بنابراین باید ظلم و جور و جفایی را که دشمنان انقلاب اسلامی به سرکردگی استکبار به این ملت و سرزمین روا داشته‌اند ببینیم و کوتاه نیاییم.

اسلامی با اشاره به تحریم‌های چندلایه و سناریوهای استکبار برای سنگ‌اندازی بر سر مسیر توسعه کشور و ضرباتی که به ملت ایران و ذخایر آن وارد شده است، بخش برجسته این دشمنی‌ها را دفاع مقدس خواند و خاطرنشان کرد: جنگ هنوز تمام نشده است و ما با الگویی متفاوت در دوران جنگ به سر می‌بریم و اکنون جنگ اقتصادی را تجربه می‌کنیم.

وی در ادامه به تشریح برخی سخنان مقامات آمریکایی در مورد لزوم جنگ اقتصادی برای سرنگونی نظام و کشور پرداخت و گفت: آمریکایی‌ها از بدو پیروزی انقلاب اسلامی سعی کردند، سه جریان اساسی مالی و پولی، کالایی و خدماتی که به حیات و توسعه و پیشرفت یک کشور مربوط می‌شود، را با وضع سیاست و اعمال نفوذ در جریانات بین‌المللی دچار اخلال کنند. آنان در این چند دهه همزمان جغرافیا، عمق و سطح نفوذ خود را افزایش دادند و این موضوع متاسفانه کمتر مورد توجه ما قرار گرفته است که این جریان چه اندازه به منابع ملی کشور ضربه زده و موانعی تراشید که هزینه‌های جامعه را تشدید و به زندگی مردم لطمه وارد کرده است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت مستندسازی و پیگیری‌های بین‌المللی در این حوزه گفت: اگرچه ممکن است این پیگیری‌ها اثربخشی لازم را نداشته باشد اما در تاریخ به‌عنوان یک مطالبه و حق مسلم ملت ایران ثبت خواهد شد. دشمنان کشور در بدو شروع جنگ و با وضع تحریم‌ها کل خطوط مواصلاتی دریایی و هوایی را دچار توقف کامل کردند. امروز نیز در این شرایط جنگ اقتصادی، چند ده هزار کانتینر خالی را در سال ۱۳۹۷ با یک فرمان از کشور خارج و فعالیت کشتیرانی‌های بین‌المللی در بنادر ایران را ممنوع و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را نیز محدود کردند به طوری که در بنادر کشورهای گوناگون اجازه پهلوگرفتن به کشتی‌های ایرانی داده نمی‌شود.

وی افزود: این وضعیت امروز نیز در حال تداوم است و اجازه ندادند که هیچ نفتکش ایرانی به سلامت از مسیر خود عبور کند و تعرض‌های سنگینی که انجام دادند و تمام این سیاست‌ها و عملیات‌ها که ترکیبی از مسائل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بود را به گونه‌ای اعمال کردند که در ناتوان کردن جمهوری اسلامی ایران موثر واقع شود.

وی ادامه داد: این تلاش‌ها همه در فرآیند ایجاد اخلال در جریان خدمات و جریان کالایی بوده است. نظام استکباری در تأمین اقلام و مایحتاج که با همه موازین بین‌المللی در تناقض است و فروش و انتقال کالا و پرداخت قیمت آن، سنگین‌ترین تحریم‌ها را به صورت کاملاً جدی و عملیاتی اعمال کردند تا این مسیر مسدود شود و این مسدود کردن‌ها موجب ضایع شدن حقوق ایران و از بین بردن فرصت‌های جمهوری اسلامی ایران شده است.

اسلامی ادامه داد: پروازها و کامیون‌های عبوری از مسیر ترانزیتی که یک راه تاریخی و اقتصادی و کوتاه‌ترین راه برای جابجایی کالا است را مشمول مزاحمت‌های تحریمی کردند و جریان آن را با توقف و فشار حداکثری مانع شدند. اینها مواردی است که در زمره حقوق جمهوری اسلامی ایران ثبت و ضبط است و قابلیت پیگیری دارد؛ که نه تنها در دوره دفاع مقدس بلکه در زمان جنگ اقتصادی نیز این موارد با شدت و پتانسیل فوق العاده بیشتری دنبال شده است.

وی گفت: ما امروز به رغم همه این مزاحمت‌ها و آسیبی که به ارزش پول ما وارد شده است مشاهده می‌کنیم که انقلاب اسلامی به لطف خداوند و ایثار و از خود گذشتگی مردم و تدابیر داهیانه مقام معظم رهبری توانسته است مسیر خود را به خوبی بشناسد و طی کند. اگر کشوری دچار بحران اقتصادی باشد، جریان کالایی در آن برقرار نیست و کسی نمی‌تواند ادعات کند کشوری که به صورت هفتگی حدود ۱۲ میلیون تن بار در آن جابجا می‌شود، دچار بحران است.

وی ادامه داد: در بعضی روزها ما شاهد جابجایی دو میلیون تن بار هستیم که بیانگر زنده بودن جریان تولید و تجارت در کشور است و برای آنکه بتوانیم در جریان پیشرفت و توسعه ملی گام‌های بیشتری برداریم، بایستی زیرساخت‌ها را توسعه دهیم و اکنون نیز زیرساخت‌های کشور همواره به صورت یک جریان زنده در حال انجام و پیشرفت است و همه این نشانه‌ها به این معنی است که جمهوری اسلامی ساقط‌شدنی نیست؛ چون مردم زنده و با ایمان هستند و علی رغم همه این مزاحمت‌ها و سختی‌هایی که دشمن پیش آورده است، مردم در جریان ادامه و پیشبرد امور زندگی، کشور را همراهی می‌کنند و در آن نقش آفرین هستند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: موضوع مهم دیگر در بحث مربوط به مطالبات حقوقی بین الملل وجود دارد، حقوق سلب‌شده ما در محافل و تشکل‌های بین‌المللی است. به گونه‌ای که ایران را همواره از دست یابی به جایگاه خود که می‌تواند ظرفیت دیپلماسی کشور را گسترش دهد منع و مزاحمت ایجاد کرده‌اند. دشمن هم در بخش هوانوردی، دریانوردی و سایر محورهایی در دوره دفاع مقدس این فرصت‌ها برای کشور از بین رفت و با تضعیف صدای کشور که با نفوذ سیاسی صورت گرفته بود نگذاشتند که ایران بتواند از این طریق بتواند از حقوق خود دفاع کند و این مواردی است که مطالبات قابل پیگیری است.

اسلامی در پایان گفت: در دوره دفاع مقدس زیرساخت‌های ما در جاده‌ها، بنادر و خطوط مواصلاتی آسیب دید ولی دو وزارخانه مسکن و راه و ترابری کاملا موثر در دفاع مقدس حضور داشتند و به صورت کاملا موثر در این عرصه حضور داشتند و وظیفه بزرگی در حوزه های مختلف از جمله لجستیک، ایجاد استحکامات، مهندسی جنگ و ... مشارکت داشتند و در زمره نقش آفرینی‌هایی است که فرزندان این مرز و بوم انجام دادند و شهدای بسیاری را هم تقدیم انقلاب اسلامی کردند.

 

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید