| کد خبر: 229671 |

رییس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت: ما به شهروندان استفاده از حمل و نقل عمومی را توصیه می ‌کنیم در حالی که هنوز زیرساخت‌ های آن تکمیل نشده است و جوابگوی نیاز شهر تهران نیست.

تین نیوز

رییس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت: ما به شهروندان استفاده از حمل و نقل عمومی را توصیه می ‌کنیم در حالی که هنوز زیرساخت‌ های آن تکمیل نشده است و جوابگوی نیاز شهر تهران نیست.

به گزارش تین نیوز به نقل از مهر، زهرا صدر اعظم نوری در نطق پیش از دستور خود به مناسبت روز زمین پاک گفت: هر انسانی در درون فکر خود علاقمند است که نسل‌های آینده از او به نیکی یاد کنند و به نوعی به او افتخار کنند ولی واقعیت چیز دیگری است، ردپای ما بر محیط زیست تاکنون بیش از سهمی است که در این کره خاکی حقیقتاً به ما انسان‌ها تعلق داشته است. میراثی که ما برای آیندگان بر جای خواهیم گذاشت گرمایش کره زمین، خشکسالی، قحطی منابع غذایی سالم، ریزگردها، آلودگی‌هوا و تنها فهرست نام گیاهان و جانوران منقرض شده هستند. استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی، تولید زباله، مصرف گرایی، سوخت نامناسب و انتشار گازهای گلخانه‌ای، خشک کردن تالاب‌ها، تخلیه فاضلاب و زباله به منابع آب‌سطحی و زیرزمینی، تبدیل کردن اراضی جنگلی و ساحلی به برج و ویلا، تغییر کاربری اراضی بدون در نظر گرفتن توان اکولوژیکی سرزمین، استفاده از مصالح ساختمانی و پوششی ناسازگار با اقلیم در شهرها و بسیاری فعالیت‌های مخرب دیگر عامل این مشکلات امروز ما هستند.

وی با تاکید بر اینکه در کشور ایران جامع‌ترین قانون محیط زیستی اصل پنجاهم قانون اساسی است ادامه داد: این قانون نه تنها آلودگی و تخریب محیط زیست را منع کرده، بلکه حفاظت از آن را وظیفه همگانی می‌داند که با مشارکت و مسئولیت‌پذیری امکان‌پذیر است. روز پنجشنبه دوم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰، روز زمین پاک است. این روز اهمیت جهانی دارد و فراتر از یک رویداد در تقویم است به نحوی که در سال ۲۰۱۶، سازمان ملل متحد روز زمین را به عنوان روز امضای موافقت‌نامه اقلیم پاریس انتخاب کردند.

وی افزود: بنابراین راه حل این موضوعات نیز ساده نخواهد بود و نیاز به یک عزم جدی است که تمامی سطوح مدیریتی را شامل سیاستگذاری، تصمیم‌گیری تا اجرا و حتی تا منازل شهروندان شامل می‌شود. علاوه بر مدیریت اصولی و برنامه‌ریزی دقیق، بکارگیری مشارکت همه انسان‌ها و اصلاح الگوی مصرف و انجام پروژه‌های خلاقانه در حل موضوعات بسیار مهم است. برای حل مشکلات باید که اولویت‌ها را بشناسیم و مشکل را از ریشه و اساس حل کنیم، بسیاری سرطان‌ها، کوتاه شدن طول عمر بشر، بیماری‌های روحی و روانی و استرس‌ها، ریشه در نحوه زندگی، الگوی مصرف و البته آلودگی‌های محیط زیست پیرامون ما دارد. همانطور که رفع مشکل شیوع بیماری‌های اپیدمی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی می‌گیریم لازم است درباره محیط زیست و طبیعت قدری تفکر کرد که ما چه مسئولیتی در حفاظت از این کره و طبیعت آن و انتقال آن به نسل بعد داریم.

نوری با اشاره به تکمیل نشدن زیرساخت‌های حمل و نقل در کلان شهر تهران اظهار کرد: ما به شهروندان استفاده از حمل و نقل عمومی را توصیه می‌کنیم در حالی که هنوز زیرساخت‌های حمل و نقلی در این کلان شهر پرجمعیت تکمیل نشده است. به علاوه اتصالات و پیوستگی‌ها در بسیاری از مناطق شهر تهران وجود ندارد. حمل و نقل ریلی به عنوان سبزترین و ایمن‌ترین سیستم حمل و نقلی است که روزانه بیش از ۲ میلیون مسافر را درون شهر تهران جابجا می‌کند، در حالی که ۲۵۰ کیلومتر از این خطوط احداث شده اما این توسعه جوابگوی نیاز شهر تهران با جمعیت بیش از ۹ میلیون نفر در کنار آن لازم است که ناوگان اتوبوسرانی نیز مجهز و خودروهای فرسوده جایگزین شوند.

نوری تاکید کرد: تحقق این برنامه‌ها مستلزم صرف هزینه و منابع است. از دولت انتظار داریم به تعهدات و وظایف خود در این زمینه عمل نماید و همانطور که شهرداری در این زمینه پیگیر است، با هدف رفاه حال شهروندان و کاهش آلودگی‌های محیط زیستی در این مقوله همکاری اثر گذار و کارآمد داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح کاهش پسماند گفت: طرح کاهش پسماند که در شهر تهران با عنوان کاپ انجام می‌شود، روز بدون پلاستیک که در تهران به طور جدی برنامه‌های آن دنبال می‌شود و نیز توسعه انرژی‌های تجدید پذیر در این شهر همه اقدامات خوب و اثرگذاری است که باید تا رسیدن به نقطه بهینه ادامه‌دار باشد. اما این اقدامات اگرچه اساسی و ضروری است ولی کافی نیست و به علاوه شهرداری تهران، سازمان حفاظت محیط زیست هر سازمان مربوطه دیگری نمی‌تواند به تنهایی کارآمد باشد. بلکه تاکید می‌کنیم که نیاز به یک مشارکت جدی بین تمامی سازمان‌ها ضروری است است و برای رفع مسائل محیط زیستی شهر تهران باید تصمیمات از حالت جزیره‌ای خارج و همکاری موثری همه بخش‌ها ایجاد شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه تحقق اهداف توسعه پایدار بیش از هر اقدامی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد اظهار کرد: برای این فرهنگ‌سازی باید هر فرد از خودش شروع کند. باید برای شهروندان نیز نقش تعریف شود که بتوانند مشارکت موثر داشته باشند. برنامه‌های مدیریتی فراتر از منافع کوتاه‌مدت اشخاص یا ارگان‌ها صرفاً به آینده زمین و بازسازی آن می‌اندیشد. در دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران، لغو مصوبه برج باغ و تصویب مصوبه خانه باغ و جلوگیری از باغ کشی یک سیاست‌گذاری اصولی و محیط زیستی در مدیریت شهری است که به محیط زیست شهر تهران برای حفظ تنوع زیستی، ایجاد خرد اقلیم و تعدیل هوا بسیار کمک می‌کند و این فرصت را برای این شهر فراهم می‌کند که در این شرایط که این شهر در معرض انواع آلودگی‌های محیط زیستی به ویژه هوا و صوت قرار دارد و به تدریج نیاز خود را بازیابی کند. در دوره پنجم شهری تهران شهر فروشی که درآمد بالایی داشت حذف شد.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران در سال جاری به مناسبت گرامیداشت روز جهانی زمین پاک، از همه شهروندان عزیز، فعالان محیط زیست و به طور خاص هنرمندان درخواست می‌کند همکاری کرده و مدیریت شهری را در فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی برای حفظ زمین و بازیابی زمین ما یاری نمایند. هر تکه زباله‌ای که از روی زمین برداشته می‌شود به پاکسازی جوامع ما کمک می‌کند و محیط ما را برای همه زیبا نگه می‌دارد. در نهایت پیام ما در این روز این است که هر روز را روز زمین بدانیم.

نوری ضمن درخواست از شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی برای حذف کاتالوگ‌های کاغذی گفت: درخواست می‌کنیم این مجموعه‌ها قبوض را به صورت آن لاین ارسال کنند. همه ما به شعار تهران شهری برای همه اعتقاد داریم، از شهروندان عزیز می‌خواهیم که از رها ساختن زباله‌ها در محیط و به ویژه ماسک و دستکش در دوران شیوع اپیدمی کووید ۱۹ جلوگیری کنند. در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند.

وی ادامه داد: این روزها بسیاری از کارهای ما از طریق فضای مجازی انجام می‌شود، استفاده درست و منطقی از اینترنت در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تاثیر گذار است. در سال جاری میزان بارش باران و برف در سطح حداقل بوده و طبق پیش بینی‌های کارشناسان امسال بیشترین خشکسالی را در کشور خواهیم داشت. بنابراین در مصرف آب بایستی بازنگری کنیم. آب را به هیچ عنوان هدر داد. به همگان به ویژه به کودکان احترام به محیط زیست را با رفتارمان یاد دهیم و برای آینده‌ای بهتر گام برداریم. در پایان شعار امسال روز زمین پارک یعنی احیای زمین برای افزایش توسعه پایدار را تاکید و تکرار می‌کنیم و از همه حفظ محیط‌زیست و منابع آن را خواستاریم.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید