بازدید سایت : ۴۵۷۲۲

چرا روند تکمیل راه آهن رشت کاسپین در دولت پیشین کند بود؟

عملیات اجرایی پروژه راه آهن رشت کاسپین در سال ۱۳۸۵ کلید خورد اما از سال ۸۵ تا ۹۸ فقط سه درصد پیشرفت داشت و عمده کار آن از سال ۹۸ آغاز شده است.

تین نیوز

پروژه ریلی رشت کاسپین انزلی به عنوان بخشی ازطرح ریلی قزوین رشت انزلی و آخرین پازل از کریدور جنوب به شمال محسوب می شود که می تواند در تجارت کشور و منطقه خاورمیانه تحولی بزرگ ایجاد کند.

به گزارش تین نیوز به نقل از مهر،  عملیات اجرایی پروژه راه آهن رشت کاسپین در سال ۱۳۸۵ کلید خورد اما از سال ۸۵ تا ۹۸ فقط سه درصد پیشرفت داشت و عمده کار آن از سال ۹۸ آغاز شده است. اجرای این پروژه علاوه بر اهمیت در حمل و نقل داخلی، بار و مسافر استان گیلان؛ از نظر ایجاد یک کریدور ریلی جدید برای صادرات و واردات کشور و همچنین ترانزیت کالا از مناطق شمالی کشور به خلیج فارس، آب های آزاد بین المللی و دیگر کشورهای همسایه ایران نیز بسیار مهم است.

اوایل مردادماه سال ۱۴۰۰ محمد اسلامی وزیر وقت راه و شهرسازی دولت روحانی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی زیرسازی راه آهن رشت کاسپین گفته بود که طبق برنامه زمان بندی پیش بینی کرده بودیم پروژه مذکور تا پایان شهریور امسال آماده شود، اما در شرایطی قرار گرفتیم که موانع متعدد تأخیرهای ناخواسته ای را به این پروژه منتقل کرده است.

وی با اشاره به پیشرفت ۸۰ درصدی زیرسازی این خط آهن، گفته بود که مصالح لازم برای روسازی آماده است، لذا انتظار می رود باقی مانده مسیر را با مشارکت همه دستگاه ها و همراهی مردم تا پیش از زمستان همان سال به سرانجام برسد.

پروژه راه آهن رشت _ کاسپین به طول ۶۵ کیلومتر بخش اولیه از کریدور شمال - جنوب است که خلیج فارس را به دریای خزر متصل می کند و از مصوبات سفر رئیس جمهور در بهمن ماه ۱۴۰۰ به گیلان است.

چرا روند تکمیل راه آهن رشت کاسپین در دولت پیشین کند بود؟

علاوه بر اینکه مقام معظم رهبری و رئیس جمهور وقت ایران تأکید ویژه ای به تکمیل راه آهن رشت _ کاسپین و رشت _ آستارا داشتند اما روند پیشرفت پروژه رشت-کاسپین به کندی پیش می رفت. استاندار گیلان یکی از مشکلات مهم در کندی سرعت در روند تکمیل راه آهن رشت کاسپین را کم کاری پیمانکار عنوان کرده بود و بر همین اساس خبر از قطع همکاری و خلع ید با پیمانکار قبلی امضای قرارداد جدید با پیمانکاری دیگر را داد.

بهره مندی از ترانزیت ترکیبی با اتمام پروژه ریلی رشت کاسپین

عباس خطیبی معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های کشور در پاسخ به اینکه سومین ابر پروژه ریلی کشور کی به بهره برداری می رسد، گفت: از ابتدای امسال در خصوص ۴ پروژه ریلی برنامه ریزی های صورت گرفت که تا به امروز ۲ پروژه ریلی به مرحله بهره برداری رسید. پروژه سومی که در دستور کار برای افتتاح قرار دارد، اتمام خط ریلی رشت - کاسپین است که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته انتظار می رود تا ده فجر این پروژه ریلی به طول ۳۷ کیلومتر افتتاح و تحویل مردم شود.

معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های کشور در ادامه تاکید کرد: پروژه ریلی رشت - کاسپین تا به امروز ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در بخش زیرسازی نیز شامل پیشرفت ۹۵ درصدی است و ۲۵ کیلومتر از ۳۷ کیلومتر ریل گذاری شده و همچنین در بخش ایستگاهی نیز بیش از ۸۰ درصد رشد داشته بنابراین در تلاش هستیم طی چند ماه آینده این خط ریلی افتتاح شود خط ریلی رشت - کاسپین جز یکی از پروژه های مهم در حال حاضر کشور محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: خط ریلی رشت - کاسپین در ادامه خط ریلی قزوین به رشت است و با اتصال به دریای خزر و از طریق غریب دریای خزر به دریای خلیج فارس متصل می شود و در مقابل امکان ترانزیت، حمل و نقل بار به صورت ترکیبی از کشور روسیه و همچنین کشورهای همجوار دریای خزر فراهم می کند.

خطیبی در خصوص میزان منابع تخصیص داده شده به این پروژه، گفت: نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان ارزش روز این پروژه است و ساخت این پروژه ریلی با استفاده از بودجه داخلی بوده است و زمانی که به بهره برداری برسد قطعاً کشورهای حاشیه دریای خزر می توانند از حمل و نقل ترکیبی بهره مند شوند.

ایران، بهترین سرزمین منطقه برای حمل و نقل و ترانزیت

 بهره برداری از خط ریلی رشت کاسپین زمینه سازی برای توسعه روابط میان اعضای اوراسیا با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و یکی از مهمترین شاخص های تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در حوزه مناطق آزاد است. با اتصال منطقه آزاد انزلی به خط ریل سراسری در پیر بازار رشت، شاهد اتصال ۲ دریای شمالی و جنوبی ایران خواهیم بود.

با تکمیل راه آهن رشت کاسپین، یکی از مهمترین زیرساخت های فعال سازی کریدورهای عبوری از کشورمان به ویژه گذرگاه شمال جنوب تکمیل می شود و اتصال ریل به منطقه آزاد انزلی، زمینه فعال سازی ظرفیت های ترانزیتی شمال کشور را به همراه خواهد داشت. کمتر از ۲ کیلومتر از مسیر ۳۷ کیلومتری خط ریل در محدوده منطقه آزاد انزلی واقع شده و احداث چند صد متر خط ریلی با فناوری خاص جهت اتصال به سینی دوار که نقطه اتصال و نقل و انتقال کالا میان کشتی و خط آهن است در این منطقه انجام شده است.

کشورمان بهترین سرزمین منطقه برای حمل و نقل و ترانزیت است و بهره برداری از این خط ریلی زمینه سازی برای توسعه روابط میان اعضای اوراسیا با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس است و یکی از مهمترین شاخص های تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در حوزه مناطق آزاد، ایفای نقش محوری در مناسبات حمل و نقلی کشورهای فرامنطقه ای است، موضوعی که مناطق آزاد تجاری صنعتی جمهوری اسلامی ایران در آن از ظرفیت های قائل توجهی برخوردار می باشند.

موقعیت مکانی هر یک از این مناطق در کریدورهای بین المللی عبوری از چهار سوی ایران، هم افزایی با نهادهای دولتی و استفاده از توانمندی های بخش خصوصی داخلی و خارجی می تواند به بهره برداری حداکثری از مزیت های رقابتی و نسبی کشورمان منجر شود.

پروژه ریلی رشت کاسپین رو به اتمام است

اسدالله عباسی استاندار گیلان در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه اگر بارندگی نباشد تا پایان امسال پروژه ریلی رشت-کاسپین به اتمام می رسد، گفت: اگر بارندگی شدیدی نباشد ساخت پل و آبراه ها مانده است که با توجه به مساعد بودن وضعیت آب وهوا تا ده فجر و پیش از سال این پروژه ریلی به اتمام خواهد رسید.

استاندار گیلان در ادامه تاکید کرد: حمل و نقل کالا از این مسیر ریلی در ابتدا به شکل کانتینری خواهد بود اما پس از بررسی ها حمل و نقل کامیون بر و باربری نیز اضافه خواهد شد و در حال برنامه ریزی هستیم تا بتوانیم در آینده نزدیک بتوانیم کشتی های در دسترس داشته باشیم تا کامیون ها به جای ترانزیت زمینی از ترانزیت دریایی استفاده کنند.

 پروژه راه آهن رشت کاسپین انزلی به عنوان بخشی از طرح راه آهن قزوین رشت و آخرین پازل از کریدور جنوب به شمال است که در تجارت کشور، منطقه خاورمیانه، آسیای میانه و اوراسیا تحولی بزرگی ایجاد می کند. عملیات اجرایی پروژه راه آهن رشت - کاسپین در سال ۹۸ آغاز شد و اجرای این پروژه علاوه بر اهمیت در حمل و نقل داخلی، بار و مسافر استان از نظر ایجاد یک کریدور ریلی جدید برای صادرات و واردات و نیز ترانزیت کالا از مناطق شمالی کشور به خلیج فارس، آب های آزاد بین المللی و دیگر کشورهای همسایه ایران نیز بسیار مهم است.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.