بازدید سایت : ۴۵۷۲۲

ارز خرید اتوبوس های برقی از چین چگونه تامین می شود؟

در حالی که برخی اعضای شورای شهر اعلام کرده اند که شهرداری تهران قصد دارد برای تامین ارز مورد نیاز به منظور خرید ۲ هزار دستگاه اتوبوس برقی از کشور چین، یکی از املاک خود را به یک شرکت واسط تامین کننده ارز بفروشد، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا این موضوع را صرفا در حد گمانه زنی می داند و معاون مالی شهرداری پایتخت نیز تاکید دارد که مبالغ ارزی لازم برای خرید اتوبوس های برقی از چین توسط بانک مرکزی تامین خواهد شد.

تین نیوز

در حالی که برخی اعضای شورای شهر اعلام کرده اند که شهرداری تهران قصد دارد برای تامین ارز مورد نیاز به منظور خرید ۲ هزار دستگاه اتوبوس برقی از کشور چین، یکی از املاک خود را به یک شرکت واسط تامین کننده ارز بفروشد، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا این موضوع را صرفا در حد گمانه زنی می داند و معاون مالی شهرداری پایتخت نیز تاکید دارد که مبالغ ارزی لازم برای خرید اتوبوس های برقی از چین توسط بانک مرکزی تامین خواهد شد.

 

به گزارش تین نیوز به نقل از  ایلنا، در دو ماهی که از سفر چندروزه علیرضا زاکانی، شهردار تهران و هیات همراه او به چین می گذرد، مسئولان شهرداری و برخی اعضای شورای شهر واکنش های زیادی را درباره دستاوردهای این سفر مطرح کرده و تاکید داشته اند که در سفر تیم مدیریت شهری پایتخت به چین، نه تنها قرارداد خرید ۷۹۱ دستگاه واگن مترو از طرف های چینی نهایی شد، بلکه در آن سفر، تفاهم های اولیه نیز برای رساندن تعداد واگن های وارداتی در قالب این قرارداد به یک هزار و ۵۰ دستگاه صورت گرفت. همچنین براساس اظهارات مدیران شهرداری، سفر زاکانی به چین دستاوردهای دیگری نیز در حوزه نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت داشته است که از جمله آن می توان به تفاهم اولیه برای خرید ۲ هزار اتوبوس برقی اشاره کرد. 

در هفته های اخیر این موضوع توسط برخی اعضای شورای شهر تهران مطرح شده است که برخلاف واگن های مترو که ارز مورد نیاز آن ها توسط دولت و از مسیرهای موجود برای تبادلات مالی بین دولت های ایران و چین تامین می شود، ارز لازم برای واردات اتوبوس ها توسط خود شهرداری و از طریق واگذاری ملک به یک شرکت واسط تامین کننده ارز تامین خواهد شد. 

«سید محمد آقامیری» نایب رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران در این باره گفته است که «با توجه به این که مدیریت شهری تهران مسیر مستقیمی برای فاینانس مبلغ مورد نظر به شرکت های چینی تولیدکننده اتوبوس های برقی ندارد، شهرداری می خواهد یکی از املاک خود را به یک شرکت ایرانی واگذار کند تا به جای آن، ارز مورد نیاز برای هزینه پیش پرداخت خرید این اتوبوس ها از طرف آن شرکت به طرف های چینی پرداخت شود. روال تهاتر املاک با شرکت های تامین کننده ارز توسط مدیریت شهری پایتخت از گذشته مرسوم بوده است و یکی از روش های قانونی تامین درآمدهای غیرنقد شهرداری تهران محسوب می شود؛ همان طور که بخشی از مبلغ خرید اتوبوس های تولیدکنندگان داخلی نیز از طریق غیرنقد یعنی با فروش املاک تامین شده است.» 

توانایی شهرداری تهران برای درآمدزایی ارزی در شرایط تحریمی محدود است 

در همین راستا از محمد آخوندی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران پرسیدیم که چرا با وجود اظهارات مسئولان شهرداری مبنی بر این که درآمدهای امسال مدیریت شهری پایتخت به شکل محسوسی بیشتر از بودجه مصوب شورا است، شهرداری تهران ناچار است که بخشی از ارز مورد نیاز برای خرید اتوبوس های برقی از چین را از طریق فروش ملک به یک شرکت واسط تامین کند؟ همچنین اساسا آیا شهرداری تهران توانایی کسب درآمدهای ارزی به منظور تامین هزینه های لازم برای پرداخت مبالغ قراردادهای خود با طرف های خارجی را دارد یا خیر؟ 

آخوندی در پاسخ به این پرسش توضیح داد: اساسا فروش املاک یکی از راهکارهای قانونی تامین درآمدهای غیرنقد مدیریت شهری تهران محسوب می شود که در تمام دوره ها وجود داشته است، البته در دوره فعلی شهرداری تاکید بر این نکته بوده است که فروش املاک در قالب عملیات مولدسازی انجام شود و از خام فروشی املاک پرهیز شود؛ یعنی ملک های شهرداری تنها در صورتی برای تامین درآمدهای مورد نیاز به فروش برسد که یا خودشان ارزش افزوده خاصی پیدا کرده باشند یا بتوانند ارزش افزوده جدیدی را به شهر اضافه کنند. شهرداری تهران قانونا می تواند برای توسعه حمل ونقل عمومی ملک بفروشد و اگر با درآمد حاصل از فروش املاک بتوان خدمات مورد نیاز شهروندان در این حوزه را گسترش داد، قطعا اتفاق مثبتی افتاده است. 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: اساسا توانایی شهرداری تهران برای تامین منابع ارزی با توجه به شرایط تحریمی محدود است و در چنین وضعیتی، مدیریت شهری پایتخت چاره ای ندارد جز این که ارز مورد نیاز برای پرداخت مبالغ مربوط به قراردادهای حمل ونقلی با طرف های خارجی را از مسیرهای واسط تامین کند. البته اگر قیمت یک ملک بیش از سقف تعیین شده توسط شورای شهر تهران در مصوبه بودجه ۱۴۰۲ یعنی ۳ هزار میلیارد تومان باشد، شهرداری باید برای فروش آن ملک مصوبه جداگانه ای از شورا اخذ کند. یعنی اگر یک ملک شهرداری بیش از این رقم ارزش داشته باشد و مدیریت شهری بخواهد آن را بفروشد، لازم است که حتما برای فروش آن ملک از شورا مجوز بگیرد؛ در چنین شرایطی فرقی نمی کند که شهرداری بخواهد مبلغ فروش ملک مد نظر را به ارز تبدیل کند یا به ریال. 

وی افزود: ملاک شورا سقف اختیارات تعیین شده برای شهرداری در زمینه فروش املاک است، به این معنا که شهرداری در سال جاری حق ندارد ملکی را که ارزش ریالی آن از ۳ هزار میلیارد تومان بیشتر است، بدون اخذ مصوبه جداگانه از شورا بفروشد. با این تفاسیر و با توجه به این که مبلغ پیش پرداخت خرید ۲ هزار اتوبوس برقی احتمالا از ۳ هزار میلیارد تومان بیشتر است، هنوز شهرداری هیچ ملکی را برای فروش به شورا معرفی نکرده است که بخواهد با پول آن، ارز مورد نیاز خرید این اتوبوس ها را تامین کند. به عبارت دیگر، شهرداری هنوز روش تامین ارز لازم برای خرید اتوبوس های برقی را به شورا اعلام نکرده است و صحبت هایی که درباره فروش یا واگذاری یک ملک به یک شرکت واسط در این زمینه مطرح می شود، بیشتر در حد گمانه زنی است. 

توضیح معاون شهردار درباره تاخیر در تامین منابع مالی نوسازی حمل ونقل عمومی 

پرسش مشابهی را با «لطف الله فروزنده»، معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران در میان گذاشتیم و او نیز گفت: بانک مرکزی تضمین داده است که تمام ارزهای مورد نیاز برای پرداخت مبالغ مربوط به قراردادهای منعقدشده با شرکت های چینی یا قراردادهای در دست انعقاد با این شرکت ها را تامین کند؛ بنابراین شهرداری نیازی ندارد که در این زمینه ملکی را به شرکت های واسط بفروشد، چون قرار است دولت ارز لازم برای خرید واگن های مترو که قرارداد آن نهایی شده است و همچنین ارز مورد نیاز برای خرید اتوبوس های برقی و وَن های برقی که تفاهم های اولیه آن صورت گرفته است را از طریق منابع مالی جمهوری اسلامی ایران در چین تامین کند و شهرداری در خود ایران، مبالغ مورد نظر را با استفاده از ریال با بانک مرکزی تسویه خواهد کرد. 

معاون شهردار تهران ادامه داد: بخشی از مبلغ ریالی مورد نیاز برای تسویه با بانک مرکزی از طریق نقد و بخشی دیگر از طریق غیرنقد تامین خواهد شد؛ تامین منابع مالی غیرنقد از طریق مولدسازی املاک نیز یکی از راهکارهای قانونی درآمدزایی مدیریت شهری محسوب می شود که در تمام ادوار شهرداری تهران از آن استفاده شده و اتفاقا در این دوره، نسبت درآمدهای غیرنقد به درآمدهای نقد شهرداری از سایر دوره ها کمتر بوده است. بنابراین اگر هم ملکی برای تامین بودجه لازم برای نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی با خرید مترو و اتوبوس از شرکت های چینی فروخته شود، یکی از اقدامات مرسوم شهرداری در حوزه درآمدزایی غیرنقد محسوب می شود و کاملا با موضوع واگذاری یا فروش ملک به شرکت های واسط تامین کننده ارز که در برخی رسانه ها مطرح شده، متفاوت است. 

این مقام مسئول در شهرداری تهران تاکید کرد: در حال حاضر بخشی از مبالغ مورد نیاز برای نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت به ویژه در زمینه خرید اتوبوس از تولیدکنندگان داخلی از طریق غیرنقد یعنی با استفاده از مولدسازی املاک تامین شده است؛ تفاوت مهم تامین منابع مالی از طریق غیرنقد با نقد این است که واریز درآمدهای غیرنقد و ثبت آن در عملکردهای هزینه ای نسبت به درآمدهای نقد کمی بیشتر زمان می برد. همین مساله باعث شده است که هزینه های مورد نیاز برای خرید اتوبوس از تولیدکنندگان داخلی توسط شهرداری تهران با اندکی تاخیر پرداخت شود. به همین دلیل می توان گفت این نکته که تامین منابع حوزه حمل ونقل از طریق غیرنقد باعث ایجاد اندکی تاخیر در ورود اتوبوس های ایرانی جدید به ناوگان اتوبوسرانی پایتخت شده، تا حدی درست است. 

وی در پایان تصریح کرد: باید توجه داشت که مدت هاست مدیریت شهری تهران به تمام تعهدات مالی خود در قبال اتوبوس سازان ایرانی براساس قراردادهای منعقدشده عمل کرده است و این کارخانجات تولیدکننده اتوبوس هستند که باید طبق مفاد قراردادهای مذکور، هرچه زودتر به تعهدات خود در زمینه تحویل به موقع اتوبوس ها به شهرداری عمل کنند. 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.