| کد خبر: 269994 |

معرفی انواع قطارهای سریع السیر چین

چین تا پایان سال ۲۰۲۳، دارای طولانی ترین شبکه راه آهن پرسرعت جهان با طول کل ۴۵هزار کیلومتر (۲۷هزار و ۹۶۱ مایل) بوده است و این شبکه گسترده تقریبا دو سوم خطوط راه آهن پرسرعت جهانی را در خدمات تجاری تشکیل می دهد.

تین نیوز

چین تا پایان سال ۲۰۲۳، دارای طولانی ترین شبکه راه آهن پرسرعت جهان با طول کل ۴۵هزار کیلومتر (۲۷هزار و ۹۶۱ مایل) بوده است و این شبکه گسترده تقریبا دو سوم خطوط راه آهن پرسرعت جهانی را در خدمات تجاری تشکیل می دهد.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، موضوع برقی کردن خط آهن در ایران علیرغم اینکه سالها مطرح شده، اما هنوز اجرا نشده است و طول خط برقی ریلی ایران کمتر از ۲۰۰ کیلومتر مربوط به مسیر جلفا - تبریز و تبریز - آذرشهر است. پس از آن دولت ها وعده های مختلفی برای اجرای راه آهن برقی به ویژه در مسیر پرتردد و با استراتژیک تهران - مشهد دادند اما این قطار برقی هنوز به حرکت درنیامده و به مقصد نرسیده است.

در این راستا دولت سیزدهم برنامه هایی دارد و مهرداد بذرپاش - وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم - در روزهای پایانی ۱۴۰۱ وعده داد که عملیات قطار سریع السیر مسیر تهران - مشهد از ۱۴۰۲ آغاز می شود.

همچنین چندی پیش سید ابراهیم رئیسی - رئیس جمهور - نیز در جلسه ای، آخرین وضعیت مهمترین پروژه های ریلی و تزانزیتی کشور و راهکارهای تسریع در اجرا و تسهیل تامین مالی این طرح ها را بررسی کرد و با تاکید بر اهمیت احداث خط ریلی سریع السیر مشهد - تهران با توجه به نیاز رو به افزایش برای گسترش امکانات حمل و نقلی در این مسیر و ضرورت تسهیل و ارتقای ایمنی تردد زائران علی ابن موسی الرضا (ع) بر تسریع در اجرای مطالعات و تمهید مقدمات زیرساختی اجرای این پروژه تأکید کرد.

قطار پر سرعت چین

چاینا نوشت، قطارهای سریع السیر چین به سه گروه دسته بندی می شوند و شامل قطارهای گروه جی (G)، گروه دی (D) و گروه سی (C) است که هر کدام دارای سرعت حرکت متفاوتی هستند. با وجود تفاوت در سرعت، ظاهر و امکانات داخل، هر سه گروه قطارها مشابه و دارای امکانات رفاهی مدرن هستند.

شبکه راه آهن پرسرعت چین

در حال حاضر، ۳۳ بخش از ۳۴ بخش اداری در سطح استانی چین، به جز ماکائو، دارای راه آهن پرسرعت هستند و تا پایان سال ۲۰۲۳، چین طولانی ترین شبکه راه آهن پرسرعت جهان با طول کل ۴۵هزار کیلومتر (۲۷هزار و ۹۶۱ مایل) را ثبت کرد. این شبکه گسترده تقریبا دو سوم خطوط راه آهن پرسرعت جهانی را در خدمات تجاری تشکیل می دهد و قابل ذکر است که رشد قابل توجهی نسبت به سال ۲۰۲۲ داشته و طول کل آن ۳۰۰۰ کیلومتر (۱۸۶ مایل) افزایش یافته است.

به میزان ۱۶ خط اصلی ریلی سریع السیر در شبکه راه آهن سریع السیر چین وجود دارد که شامل هفت خط عمودی (شمال-جنوب) و هشت خط افقی (شرق-غرب) است که بیشترین مسیر حمل ونقل خطوط ریلی پرسرعت هستند.

رزرو بلیط قطار سریع السیر چین

هنگام خرید بلیط و سوار شدن به قطار در چین، ارائه مدرک شناسایی معتبر لازم و بر اساس مسافران خارجی متفاوت است:

• مسافران خارجی باید گذرنامه یا مجوز سفر داشته باشند؛

• مسافران هنگ کنگ، ماکائو و تایوان نیز مجوز سفر به سرزمین اصلی چین را ارائه کنند و

• مسافران خارجی و تایوانی اگر قصد دارند با قطار به تبت بروند، باید برای مجوز سفر تبت درخواست دهند.

خرید آنلاین بلیط قطار چین با آژانس های مسافرتی راحت ترین راه است و رزرو آنلاین بلیط قطار را در دسترس شما قرار می دهند تا در وقت و هزینه شما صرفه جویی شود.

انواع قطارهای سریع السیر چین

قطارهای پرسرعت چین برای سرعت ۲۰۰ تا ۳۵۰ کیلومتر در ساعت (۱۲۴ تا ۲۱۷ مایل در ساعت) طراحی شده اند. سه نوع قطار سریع السیر در چین وجود دارد که پیش از این ذکر شد و در اینجا به شرح آنها پرداخته می شود:

قطار تندرو چین

قطارهای گروه جی

قطارهای پرسرعت جی چین بر روی ریل های خاص حرکت می کنند و علت آن واگن هایی با موتور محرک جداگانه در این نوع قطارهاست. پیکربندی این قطارها عملکرد و کارایی مطلوب را تضمین می کند. به عنوان مثال، یک قطار جی با هشت واگن ممکن است دارای پنج واگن با قدرت محرک باشد، در حالی که یک قطار جی با ۱۶ واگن می تواند ۱۰ واگن از این قبیل داشته باشد. خطوط ریلی منحصربه فرد برای تطبیق و پشتیبانی از حرکت قطارهای پرسرعت جی ضروری است، زیرا راه آهن معمولی قادر به اداره تعداد قابل توجهی از واگن های دارای قدرت حرکتی نیست. میانگین سرعت قطار جی بیش از ۳۰۰ کیلومتر (۱۸۶ مایل) در ساعت است.

قطار پرسرعت گروه d چین

قطارهای گروه دی

قطارهای دی چین، با سرعت متوسط حدود ۲۰۰ کیلومتر (۱۲۵ مایل) در ساعت، در واقع کندتر از قطارهای گروه اول هستند. این تفاوت سرعت به تعداد کمتر واگن با قدرت حرکتی برای قطارهای دی نسبت داده می شود. به عنوان مثال، یک قطار دی با هشت واگن معمولا تنها دارای ۲ واگن با قدرت حرکتی است و یک قطار ۱۶ واگن دی ممکن است دارای ۶ واگن موتور محرک باشد. این پیکربندی به قطارهای دی اجازه می دهد تا مسیرهای راه آهن خود را با قطارهای معمولی زی (Z)، تی (T) و کی (K ) به اشتراک بگذارند.

قطار پرسرعت گروه C چین

قطارهای گروه سی

قطارهای سی فقط بین چند شهر همسایه مانند پکن-تیانجین، چانگچون-جیلین، گوانگژو-ژوهای/شنژن و گویانگ-کایانگ حرکت می کنند و سفرهای آن کوتاه است.

امکانات در قطار سریع السیر چین

• رستوران در واگن وسط قطار قرار دارد.

• آب جوشیده رایگان در انتهای هر واگن موجود است.

• تمام قطارهای سریع السیر کاملا دارای تهویه مطبوع هستند.

• صندلی های قابل تنظیم به شما امکان می دهد در طول سفر راحت بنشینید.

• یک سوکت برق ۲۲۰ ولت AC در زیر صندلی شما موجود است، بنابراین لازم نیست نگران تمام شدن باتری گوشی خود باشید.

• توالت به سبک غربی و چینی در هر قطار پرسرعت موجود است.

• سرویس بهداشتی معلولین و میز پوشک در واگن شماره پنج موجود است که افراد دارای فرزند خردسال نیز می توانند از آن استفاده کنند.

کلاس تجاری قطار پرسرعت چین

کلاس تجاری

کلاس تجاری در قطارهای پرسرعت چین، لوکس ترین مورد و قیمت آن بالاتر از سایر قطارهاست. جادار است و ۲ متر (۶.۶ فوت) فاصله بین ردیف ها دارد. صندلی ها به صورت A+F برای ردیف اول و AC+F برای ردیف های دیگر چیده شده اند. صندلی های چرمی راحت را می توان به صورت برقی در حالت صاف قرار داد تا بتوان کاملا دراز کشید.

کلاس برتر

کلاس برتر فقط در برخی از قطارهای پرسرعت چین موجود است. هر واگن دارای ۱۶ صندلی و در هر انتها هشت صندلی است که این چیدمان اجازه داشتن بهترین چشم انداز را فراهم می کند. هر ردیف دارای سه صندلی است، همانطور که در یک واگن کلاس تجاری یافت می شود.

کلاس یک

فرست کلاس یا کلاس یک برای مسافرانی توصیه می شود که می خواهند سفری راحت را با قطار سریع السیر تجربه کنند و نمی خواهند هزینه زیادی برای آن بپردازند. قیمت آن، ارزان تر از کلاس تجاری و برتر است و صندلی ها از صندلی های درجه دو پهن تر هستند. هر ردیف دارای چهار صندلی است.

کلاس ۲

کلاس دوم رایج ترین و ارزان ترین کلاس بلیط قطارهای پرسرعت است. اگر قصد دارید تور چین با بودجه کم داشته باشید، انتخاب خوبی است.

قطار تندرو جین

نکات مفید در استفاده از قطارهای سریع السیر چین

قطارهای پرسرعت چین در هر ایستگاه توقف کوتاهی دارند که معمولا فقط چند دقیقه طول می کشد. برای مسافران بسیار مهم است که تا رسیدن به مقصد تعیین شده در قطار بمانند. زمان توقف کوتاه برای اطمینان از سفر کارآمد و رسیدن به موقع طراحی شده است، بنابراین برای مسافران مهم است که به برنامه پایبند باشند و از پیاده شدن پیش از موعد خودداری کنند.

قطارهای پرسرعت چین اغلب از ایستگاه های قطار خاصی در داخل شهر حرکت می کنند و این ایستگاه ها ممکن است در نقاط مختلف شهر واقع شوند. برای مسافران بسیار مهم است که بلیط های خود را به دقت بخوانند و ایستگاه حرکت را تایید کنند تا مطمئن شوند که به مقصد صحیح می روند. آگاهی از جزئیات ایستگاه از قبل به جلوگیری از سردرگمی کمک و شروع سفر آرام را تضمین می کند.

ممکن است در فصل اوج سفرها، به عنوان مثال در تعطیلات تابستانی، سال نو چینی و تعطیلات ملی قطار پر سر و صدا باشند. اگر سر و صدای زیاد را دوست ندارید از کلاس دوم بگذرید زیرا در فرست کلاس، صندلی برتر و کلاس تجاری ساکت تر است.

از آنجایی که غذای قطار گران و در انتخاب محدود است، ایده خوبی است که غذای خود را به همراه داشته باشید.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.